PDA

View Full Version : Ce plante aveti?



neouber
28-01-2006, 12:28
Hei, am gasit o poza cu o planta pe nume Crystalwrot (Riccia fluitans)..in afara de faptul ca nu are nevoie de substrat si ca ii trebuie lumina puternica nu stiu nimic despre ea... arata super.... prin Bucuresti cred ca o sa caut niste plante..la noi nu gasesc deloc si cred ca si tipu' de la pet s-a saturat de cate ori l-am intrebat...pe la particulari prin piata nici urma de plante..cred ca nu voi avea astfel de probleme in Bucuresti...aveti idee de vreu pet situat undeva pe la intrarea in Bucuresti dinspre Miliatri..eu stiu de unul (nu stiu exact strada)...n-am intrat in el cand am fost ultima oara ca ma grabeam, dar din vitina mi-a lasat impresia ca se ocupau mai mult de mamifere

razvan
28-01-2006, 12:30
asta e un fel de "bate saua sa priceapa iapa" :) :) ;)
daca ai ceva concret de zis, ai pm-ul sau messengerul la dispozitie ;)
acum bat eu saua ;)

neouber
28-01-2006, 12:43
NU...stai linistit...nu vin in Bucuresti special pentru plante...si din lipsa de timp va trebui sa ma orientez spre un pet aflat la intrare in Bucuresti...NU CER PLANTE ..acuma, daca va sar afara din acvariu eu nu refuz...oricum in acvariul actual nu vreau sa bag nimic deosebit...peste vreo 4-5 luni, in functie de finante vreau sa sar la un acvariu de vreo 100-150 litri unde sa bag numai neoni sau numai tetra (asa, ca sa nu mai fiu catalogat drept bucatar), si acolo vreau sa ma desfasor cu plante cat mai faine (de aici si intrebarea cu planta Crystal)....deci stai linistit....poate cu alta ocazie

mona
30-01-2006, 19:18
In Militari ai un pet-shop la Piata Gorjului, dar mi se pare superscump. Mai exista in Carrefour si e decent ca preturi, desi au, vorba cuiva, mai mult "zarzavat", nu cine stie ce plante. In Cora mai exista, dar cea mai ieftina planta e 150 000 lei.

Laurentiu Craciunas
30-01-2006, 23:06
decat sa va dati pe private mai bine postati aici, poate foloseste si altora - inclusiv mie (sunt numai bune pt cuiburile de Betta ;)) - orice informatie in plus e binevenita :)

costi
15-03-2006, 17:27
Daca vrei riccia se gaseste(se gasea acum cateva zile cel putin...) la PetShop-ul din Piata Iancului. Si au preturi relativ mici.
Am avut si eu insa mie mi-a mancat-o toata melcul.

razvan
15-03-2006, 20:58
costi!!! riccia am eu .... multa, ca sa nu zic cuvintul ala cu k..:) insa omul e in cluj, nu-l trimitr la iancului, ca nu taie juma de tara pentru un ghem de balarie.

doctore, daca prind pe la mine un delegat de la cluj, te-am "facut" cu pirdalnica planta.. ;)

Tasha_meseriasha
11-04-2006, 11:43
eu nu stiu ce plante am. si am o problema.
am o planta in ghiveci, care e mare, cu frunze in forma de spada, si mai am niste craci plutitoare, cu frunze rotunde, cu tenta rosiatica pe spate. eh, chestia e ca azi dimineata am observat o samantza din care iese falnica o plantutza, infipta cu niste radacinutze in buretele de la filtru. ieri nu era sigur acolo pt ca am facut curat in acvariu. problema mea e, de unde a aparut? planta din ghiveci n-a facut flori, ca sa faca seminte, iar planta de sus nu seamana deloc cu puitzul de planta.
poate imi izceti si mie ce plante am, ca sa stiu ce sa caut pe net, sa ma documentez.

Johnny
11-04-2006, 20:28
Greu de elucidat misterul ,poate daca ai pune niste poze ar fi mai bine.Oricum eu vreau sa te rog ,cand ai nevoie de ajutor sa faci un topic nou nu sa deschizi topicuri vechi care nu au legatura cu problemele tale.

Tasha_meseriasha
12-04-2006, 00:39
l-am elucidat. mi-am cumparat nisip nou ieri. cred ca era in nisip, si cred ca nu era planta de acvariu. a decedat. sa-i fie tzarana usoara.