PDA

View Full Version : Apa verde... buna sau rea?



badguygoodguy
19-08-2009, 14:30
Buna, am in acvariu de vreo 2 luni apa verde.

Cand am schimbat acvariul, am scos vereatza de pe fundul acvariul si am pus-o in cel nou...acum dupa 2-3 saptamani am din nou apa verde...

am auzit ca e bine...ca asa le plac la pesti ... in mediul lor de balta...

ce ziceti? o fi bine asa?

Ed. silvester . Fraţilor vă aflaţi in faţa unei mari descoperiri...Tot v-am promis că am să dezvolt subiectul şi nu am mai reuşit din raţiuni de lipsă acută de timp...dar voi mai puncta şi eu cînd va fi nevoie... ;)

frank
19-08-2009, 15:29
eu zic sa nu o lasi asa ca nu va merge spre bine, dane ceva detalii despre acvariu...iluminat mai ales(tip iluminat, ore), daca sta acvariul in bataia soarelui, numar de pesti, plante

Letthal
19-08-2009, 16:05
Green Water este mediul natural al guppy-lor si endleri-lor si se face daca ti acvariul in bataia soarelui. Algele acelea verzi sunt consumate de catre pesti.

badguygoodguy
19-08-2009, 16:59
8 adulti si 80 de pui guppy.

In 20 litri de apa. Cam 10 plante in jumate de acvariu , in cealta jumate loc liber de joaca/innotat.


cei 80 de pui sunt intr-o maternitate de jumate de litru si au 2 saptamani.


Nu am neon. Nu e in bataia soarelui. Soarele bate pe acvariu doar maxim 1 ora pe zi. Lumina are toata ziua.

Temperatura e constanta la 24C.
Filtru il curatz aproape zilnic.

Mancare le dau doar vitamine. Am vazut ca puricii uscati imi coloreaza apa in maro. Mai ales cand curatz filtru, face toata apa din chiuveta maro.

Letthal
19-08-2009, 17:56
Enorm de mult cred ca bati recordul mondial la pesti pe milimetrul patrat 88 de pesti in 20 litri , gandeste-te peste 2 luni cand vor mai creste puii ce va fi acolo Si cei 8 pest maturi sunt prea multi pentru 20 litri. Filtrul iti recomand sa nu il mai speli zilnic pentru ca vei omora bacteriile care se gasesc in el daca exista asa ceva la tine si cand il speli spala-l cu apa din acvariu care o schimbi daca o schimbi teoretic 20% din cei 20 de litri. Eu spal filtrul odata pe luna. Mancare da-le cat sa o manance in 2-3 minute pe urma cade pe fund si va strica calitatea apei. Puilor da-le mancare mai fina eu folosesc Tetra Baby sunt fulgi foarte fini.

melcu79
19-08-2009, 21:18
Impresionat , pe langa densitatea demna de invidiat :grin: :bounce , este si faptul ca stii ca ai 80 de pui de 2 saptamani?!
Nu aproximativ 100 sau 6o ci fix 80?
Chiar i-ai numarat?

badguygoodguy
19-08-2009, 21:57
Am curatat maternitatea...si am peste 80 .

Iti pot zice si cifra exacta.

Am 76 de 2 saptamani si inca 14 de 1 zi :)



Cred ca are sa-mi cumpar un acvariu mai mare... si hai nu mai faceti asa galagie...is multi crescatori de guppy care au lejer 1 peste / litru de apa...

De la cine i-am cumparat mi-a zis ca pot avea si 40 pesti lejer in astia 20 de litri.

gupper
19-08-2009, 22:03
@badguygoodguy este frapant ce scrii :shock: cum sa tii 80 de pui intr-o maternitate de 0,5L cu toata filtrarea din lume stresul este prea mare.... apoi si partea cu spalatul in chiuveta, clorul se adauga in apa de la robinet pentru a omora bacteriile, spalandu-l in apa de la chiuveta deciclezi acvariul care la cat de suprapopulat este nu cred ca se simpte prea bine ... daca un pestisor face pipi acolo cred ca ii trec naduselile pe toti ... :mrgreen: apoi alimentatia, numai vitamine? :shock: pai tu mananci numai vitamine? cred ca le asiguri cel mai slab tratament posibil ... imi pare rau sa o zic ...

Cu stima,
Florin

L.E. am vazut postul ulterior, vad ca insisti in idele tale ... :shock: stiu ca sunt multi crescatori de guppy care nu respecta regulile normale, dar ei stiu ce fac, ceea ce nu se poate zice despre tine .... cu argumentele de mai sus iar ce ti-a spus cel de la care i-a cumparat ma socheaza si mai mult... tu nu ai discernamant? chiar crezi tot ce zic vanzatorii respectivi?

sonic
19-08-2009, 22:15
Salut, dar de densitatea asta ce zici?... nu exista nu se poate :lol:
http://i29.tinypic.com/hwbs45.jpg

bogdan94
19-08-2009, 22:18
Dar care sunt vitaminele? Poate le dai TetraMin si cum e colorat crezi ca-s vitamine...

Ce filtrare folosesti, ca daca ai burete bolborositor... :?

Ia un acvariu mai mare si mai da din pestii aia...

Si cel mai important, pune-te pe citit....


Edit: Acvariul ala e unul de la crescator (cred) , iar pestii nu cred sa stea in el mai mult de 2 saptamani, timp in care apa este schimbata zilnic(nu toata)

frank
19-08-2009, 22:21
pei oricum nu zic ca nu se poate sa depasesti USOR numarul pestilor, dar trebe sa faci sacrificii enorme si nici nu iti dai seama cat de greu e sa mentii un echilibru in sensul asta, cel mai bine e sa respecti regulile astea si vei avea pesti sanatosi si fericiti. cat despre apa verde...eu am avut la un moment dat din cauza ca tineam lumina prea multe ore pe zi aprinsa si am scapat cu schimburi zilnice de 30% si lumina oprita total pentru cateva zile (3-4). alta metoda ar fi un filtru uw
daca o lasi asa risti sa se dezvolte spre rau, se imbacseste apa, se face groasa, laptoasa si ii pierzi pe toti. asculta de oameni, eu as zice sa tii cam 10 pestiuci acolo (cu multa indulgenta si precautii desi eu ce cred ca nu ai destula experienta pentru nr asta da na ) si puii sa ii pui pe toti separat, in alte recipiente (care si ele ar trebuii ciclate, si sa aibe piatra de aer cu burete si incalzitor). oricum ce ai inteles sper e clar ca nu ii poti lasa asa, pe toti la olalta ca va merge spre rau

bogdan94
19-08-2009, 22:26
Stai ca am uitat sa-ti raspund la intrebarea ta...


Da, apa verde este foarte buna pentru pui................cei de Cardinia Japonica...Amano Shrimp...

badguygoodguy
20-08-2009, 12:51
Sa uite unul aici pe site

http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=20011

Apropo deja am 100 de pui ...

ce ar trebui sa fac cu ei ?sa-i pun in 500 litri de apa?!

badguygoodguy
20-08-2009, 12:54
Dar care sunt vitaminele? Poate le dai TetraMin si cum e colorat crezi ca-s vitamine...

Ce filtrare folosesti, ca daca ai burete bolborositor... :?

Ia un acvariu mai mare si mai da din pestii aia...

Si cel mai important, pune-te pe citit....


Edit: Acvariul ala e unul de la crescator (cred) , iar pestii nu cred sa stea in el mai mult de 2 saptamani, timp in care apa este schimbata zilnic(nu toata)

Le dau de mancare TetraPro , si inca ceva de la tetra pentru colorit.

Vreau sa zic ca daca le dau purici uscati , nici nu ii manca... manca doar TetraPro ai mei ..

frank
20-08-2009, 12:55
nu a spus nimeni sa tii 100 in 500 de litri de apa, da nici 200 in 20 litri (+ ca, latty are cativa ani de gupy in spate, deja vede pestii ce au nevoie, cand au nevoie)...vad ca le tii pe ale tale si nici nu mai stiu de ce ne mai intrebi daca le stii pe toate, si sincer nici eu nu stiu de ce ne mai obosim sa iti raspundem, eu unul cred ca ma voi oprii aici, daca altii vor eu NU

badguygoodguy
20-08-2009, 13:23
Poi voi in ce tineti puii nou nascuti ? 200 in 20 litri de apa cu ceva plante nici nu se vad :(

BMFCaesar
20-08-2009, 13:29
Asa este, dar pana la ce dimensiuni ii tii acolo sau cate saptamani ? Crezi ca se vor dezvolta intr-un ritm normal?

frank
20-08-2009, 13:36
Poi voi in ce tineti puii nou nascuti ? 200 in 20 litri de apa cu ceva plante nici nu se vad :(

eu ii tin in bidoane de 6 litri de apa:

http://img14.imageshack.us/img14/2007/guppy002.jpg

fiecare serie de la o mama intr-un bidon, nu amestecati

BMFCaesar
20-08-2009, 13:40
Ce borcaneala frateee !
=)) ;;msn :new50

frank
20-08-2009, 13:44
:mrgreen: :dwarf borcaneala frate da merge borcaneala si vad ca le place, spatiul era nefolosit si nu sta nimeni acolo, e foarte racoros, deci hai cu guppy

danco79
20-08-2009, 13:49
Ce borcaneala frateee !
=)) ;;msn :new50

Pe forumul american Guppy.com am vazut cum un crescator tinea vreo 10 serii in borcane de 3l de muraturi, si pot zice ca mi-a placut cum era asezat...

@Frank, nu stiu in schimb ce-o sa faci cu umezeala la toamna-iarna, ca nu ai nici capace la bidoane... :grin:

frank
20-08-2009, 14:04
hai sa terminam cu offtopicurile totusi (nu vor fi probleme ca acolo permanent e umezeala si daca nu ar fii acvariile, imagineaza-ti ca si cum ar fi un beci, aceeasi atmosfera si geamul sta mereu deschis) scuze badguygoodguy de poluarea topicului, am vrut doar sa vezi si alternative cum poti tine puii in recipiente fooooarte ieftine

gupper
20-08-2009, 14:07
asta este frumusetea guppy-lor, merge chiar si "borcaneala" daca este facuta cum trebuie ... ce credeti, mai bine 200 intr-o galeata decat 20 intr-un borcan? si fata de ce se vede pe forumurile esterioare, borcaneala asta autohtona este lux .... credeti-ma....

exemplul lui danco79 (http://www.guppies.com/forums/showthread.php/easy-breeding-tanks-18080.html)
http://i20.tinypic.com/2iksfir.jpg

Cu stima,
Florin[/url]

badguygoodguy
23-08-2009, 02:03
Hmmm ... habar nu am ... cam au 3 saptamani , si nu au prins culoare...sunt la fel de mici ... sa fie din cauza spatiului redus problema? adica 80 in jumate de litru intr-o maternitate pusa intr-un acvariu de 20 litri ?!

grumpy
23-08-2009, 08:21
Nu sunt multi... sunt ingrozitor de multi indesati acolo. :shock:

frank
23-08-2009, 19:00
eu in 6 litri tin o serie (vreo 40-50 max)

danco79
24-08-2009, 10:29
Hmmm ... habar nu am ... cam au 3 saptamani , si nu au prins culoare...sunt la fel de mici ... sa fie din cauza spatiului redus problema? adica 80 in jumate de litru intr-o maternitate pusa intr-un acvariu de 20 litri ?!

80 de pui trebuiesc tinuti in maternitati separate, nu plutitoare, si-ti trebuiesc cam 3-4 pt. acest nr. de pui. Nu-i de mirare ca au 3 saptamani si par tot nounascuti....

BMFCaesar
25-08-2009, 11:43
Poi voi in ce tineti puii nou nascuti ? 200 in 20 litri de apa cu ceva plante nici nu se vad :(


Hmmm ... habar nu am ... cam au 3 saptamani , si nu au prins culoare...sunt la fel de mici ... sa fie din cauza spatiului redus problema? adica 80 in jumate de litru intr-o maternitate pusa intr-un acvariu de 20 litri ?!

Asta se numeste "experienta" :mrgreen: , toti trecem pe "aici" iar in acest domeniu e al naibii de greu sa le stii pe toate chiar daca vorbesti doar de reproducerea catorva specii. Incepi, vezi ca "merge si asa" si ti se pare ca ceilalti exagereaza, ulterior iti dai seama ca se poate mai bine iar mai tarziu vrei ca totul sa fie ok din toate punctele de vedere.

Silvester
26-08-2009, 20:56
Salut, dar de densitatea asta ce zici?... nu exista nu se poate :lol:
http://i29.tinypic.com/hwbs45.jpg

Da Sonic, e ADEVARAT ce e in recipientul ăla...eu unul am fost frapat nu de ce mulţi sunt, ci ce de multe cozi frumoase sunt acolo...
Ca să nu creadă lumea că e fro şmecherie, e un filtru BIO cu suprafată mare, foarte mare, bazat pe fibre de carbon special şi ceva plante ale caror rădăcini sug nutrienţii pe bază de azot...
Chestia e patentată de japonezi normal...dar in final să ştii că sunt aceleasi bacterii (benefice) cu care "lucram" şi noi... :mrgreen: ...numai că Ei au descoperit suportul IDEAL...simplu !
Ps. Aveam linkul, dar a dispărut odată cu ultimul "crash"... :cry:

Silvester
27-08-2009, 19:51
Prin amabilitatea lui Sonic...mulţumim pe această cale !
Iată linkul cu problema expusă a largo pentru cine ştie puţintică japoneză ... :mrgreen:
http://spokon.net/bwcf/ ...sau cine ştie să-l folosească eficient pe GOGU...