PDA

View Full Version : Pui de guppy



Becone
06-02-2007, 13:43
Sal , sunt nou pe forum si am si eu o mare dilema , am un acvariu de 50 l , vreo 15 guppy ,5 platy , si doi ancistrusi , pe langa toate astea vreo 30 de pui care au vreo 2 sapt dar cam dispar dintre ei acvariul e bine plantat dar mai dispar cate unul doi pui la vreo cateva zile , mi-a spus cineva ca dupa un timp or sa renunte cei mari la alergat puii dar ....

Solaris
06-02-2007, 13:51
ii scoti separat pana se fac mai maricei

Becone
06-02-2007, 13:55
mda , la asta ma gandisem dar nu mai am decat un acvariu pe care il folosesc ca nascatoare si nu am chestie daia in V , si cand as baga femela ptr ca urmatoarea ar fi o xifo destul de maricica ar fi din nou ora mesei felul 1 pui guppy , felul 2 guppy :cry:

Becone
06-02-2007, 14:32
PS : mam uitat pe aici si : vivipari sa depuna icre :shock: nu am mai auzit niciodata , e posibil asa ceva ??

Solaris
06-02-2007, 15:28
daca nu ai alt acvariu foloseste un borcan mai mare de muraturi, dar la ce-ti trebuie puii, vrei sa te faci crescator de pesti?

Becone
06-02-2007, 15:46
pai nush ce sa zic , crescator nu dar sa am mai multi pesti da .

430076
06-02-2007, 16:55
Pai in acvariul acela de 50L deja esti la limita maxima, zic eu.

Becone
06-02-2007, 17:13
mie tot cam gol mi se pare :grin: , poate dupa ce or sa mai creasca puii no sa mai para asa , oricum ma gandesc sa mai fac un acvariu mai maricel .

Solaris
06-02-2007, 19:00
daca vrei sa faci experienta cu puii si sa-ti mai si ramana te inteleg; cand cresc mai marisori ii poti dona pe restul.

Becone
06-02-2007, 19:33
pai ceea ce vreau eu e sa inmultesc unii pesti dupa care sa trec la altii , iar ca toti incepatorii , inceputul e cu vivipari gen guppy , xifo , moly , platy etc dupa care la ovipari .

catalinsapasu
12-02-2007, 10:28
Pestii maturi or sa fugareasca mereu puii. Daca vrei sa scape, trebuie neaparat sa ii separi. Imi amintesc cu placere de vremurile cand aduceam la maturitate generatii intregi de gupi intr-un borcan de muraturi de 5 litri tinut la caldura in bucatarie. Stiu ca e dificil, dar trebuie neaparat sa mai pui un acvariu special pentru pui. Unul mic acolo.

Gabii
12-02-2007, 10:51
Va salut!


Referitor la guppy... Am 7 femele mature si 3 masculi intr-un acvariu de 80 de litri brut, adica 60 de litri de apa net. acvariu facut special pentru guppy.
In week-end mi-a fatat intai o guppyoaica.. separat, intr-o fatatoare in alt acvariu d e15 l, cam 12 pui. Cum a terminat aia, am pus alta femela care si ea a scos la repeeala vre-o 10 pui. A treia femela a fatat in acvariul comun unde mai am o femela mica de betta, 3 xifo puiuti mici de 3 saptamani si trei creveti mici. trei- patru femele erau tot timpul ocupate sa scape de avansurile masculilor obsedati sexual care isi etalau coada si gonopodu (mai, ce pesti perversi...) ore in sir in jurul femelelor..
Da alelalte au avut timp sa atace puiutii ramasi in acvariu. Pana seara au supravietui doar vre-o doi (din 8cati am numarat eu). La un moment dat unu dintre aia doi a fost cam epuizat si a fost atras de filtru. A ramas unu care se tot ascundea printre plante. Pana la urma si-a gasit sfarsitul mai pe seara cand l-a dibuit o femela pofticioasa.
Deci, guppy trebuie musai separati, aia micii de o zi- doua trebe scosi si pusi separat, altfel ajung desert pentru parinti.
Am vrut intentionat sa experimentez daca supravietuieste vre-unul in conditiile unui acvariu nou, plantat da totusi fara prea multe ascunzisuri. Ei bine, nu a supravietuit nici unul.