PDA

View Full Version : Codita guppy se reface?



raluganea
11-07-2009, 11:32
Am o intrebare:
Codita guppy-lor se reface??
Am in acvariu 2 guppy masculi..o felemela guppy..2 cory si o beta femela.
Din cate stiam (se pare ca stiam gresit si imi pare foarte rau) numai masculii beta se bat cu guppy.
Ieri am observat ca un mascul guppy albastru avea coada...mancata..si beta il urmarea peste tot..
Acum betulina e separata intr-o maternitate..cu o femela de gupa care sta sa nasca..(sunt separate prin geam ;) ).
As vrea ca guppy sa se refaca...e pre frumos ca sa se intample altceva :cry: :cry:

Multumesc mult. :cry:

LINHAI 300 MUDDY
11-07-2009, 17:14
se reface,dar dureaza(1-2-3 luni-depinde ce conditii ii oferi)

Silvester
11-07-2009, 20:10
In primul rînd nu mai scrie bold...la subiect...
1. Dacă gupyy stau cu betta chiar dacă creşte ceva, oricum creşte mai incet decît haleşte betta...deci separat e mai bine...
2. Caudalele cresc, dar nu la dimensiunea care au avut-o o data...

raluganea
11-07-2009, 20:49
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Imi cer scuze ca am scris cu bold..chiar nu am vrut..

Sper ca o sa fie totul ok :)

cainewow
11-07-2009, 20:58
@LINHAI 300 MUDDY ... nu te contrazic dar eu tot asa am avut un guppy, mascul si ,mi se pare cam absurd, dar il banuiesc pe un xipho rau ca la muscat de codita, eu speriat lam separat imediat, si cu tratament, acuma poate ma injurati un pic dar asta folosesc eu. Intrun acvariu de ~15L am pus masculul de guppy, un burete bolborositor, o jumatete de ospen(merge si penicilina) si o picatura de albastru de metil. Rezultatele au fost imediate si spectaculoase, coada crescand repede ~4zile si acuma o treaba cam ciudata, a crescut si mai mare(sau poate mi se pare mie;)) ).

deci, da, coada la guppy se reface.

daman
14-07-2009, 17:50
se rafece.iti zic din propria experienta.am avut un mascul care a fost muscat de codita f rau,adica nu prea mai avea deloc codita ,nu credeam ca mai scapa, si in timp ia crescut ,nu cum o avea inainte dar destul de mare.este si un luptator ca altii inaintea lui,mult mai mari ca el,au dat coltul :? .deci...se reface ;) rabdare

raluganea
15-07-2009, 11:52
Multumesc mult pt raspunsuri..!
Dar ce sa aflu azi?
Am separat betana..si am observat ca a facut cuib de spuma...hopaa
E mascul..dar nu arata ca unul..
Acum guppy e bine..si fericit ca femela va naste :X..
Sper sa fie totul bine!

mihai2002
16-07-2009, 09:31
nu mai spuneti prostioare ca am pus nus ce in apa si i-a crescut coada in 4 zile ;new44
hai sa fim realisti oleaca
din experienta proprie pot sa zic ca nici dupa 3-4 luni nu a crescut complet a ramas franzurata

raluganea
16-07-2009, 11:47
Am iar o problema...
Beta a sarit din separeu in acvariul principal..si ia mancat coada si celuilalt guppy.. :cry: :cry:
Acesta abea se mai misca..inoata pe toate partile..
Acum am separat beta intr-un alt acvariu..
Il las pe guppy sa se refaca :pale new4

gupper
16-07-2009, 11:54
Naspa, aiurea, cam nasol, pune si tu ceva pe acvarii daca ai sinucigasi de astia pentru ca riscul sa ii gasesti uscati pe jos este destul de mare, sau macar lasa nivelul apei mai scazut, sa nu mai poata sa mai sara...

Cu stima,
Florin

raluganea
16-07-2009, 23:23
Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri...dar unul din guppy.. ;new43
Acum astept ca femela mea de guppy sa nasca...macar e bine ca am mostenitori :bounce

Sper ca totul sa fie bine de acum in colo :)

frank
16-07-2009, 23:36
stiu ca sunt ironic si imi cer scuze, dar deja e chiar ridicol...cu totii gresim dar macar incercam sa nu facem aceleasi greseli consecutiv. iti doresc bafta sa le creasca codita cat mai repede si sa nu mai ai probleme cu pestisorii

raluganea
26-07-2009, 14:04
hello
Am obs ca coada lui guppi sa refacut..apoape
Deci este bine...
Multumesc tutuor pt sfaturi

Silvester
26-07-2009, 20:35
În concluzie putem inchide, ca să-mi fac datoria de moderator...
Mai sunt adaugiri (la coadă) PM şi redeschidem ...