Log in

View Full Version : Cu ce s-ar putea slefui cantul unui geam de 10 mm?



Calin
30-01-2007, 23:56
Inainte sa ma apuc sa lipesc acvariul...asi vrea sa slefuiesc canturile...cel putin la geamurile laterale...astfel sa obtin o suprafata cat mai neteda. Cum asi putea face lucrul asta? Cineva imi sugera cu hartie abraziva..dar mi se pare prea anevoioasa metoda...plus ca materialul devine mat si nu stiu daca nu afecteaza aderenta siliconului. In urma taierii raman urme ca niste valurele mici (sub un mm...cine a taiat sticla probabil stie).
Ma gandeam sa iau un polizor ceva...voi ce ziceti?

Sorin
31-01-2007, 00:08
Exista niste discuri cu un smirghel fin care se monteaza pe flex. Dar dureaza foaarte mult chiar si asa. Cand polizezi sticla se inroseste. Daca smirghelul nu este suficient de fin risti sa ciobesti sticla. Polizor? In nici un caz, are turatie prea mica si discul e mult prea aspru. Dar exista firme care au masini speciale de slefuit cantul geamurilor.

Johnny
31-01-2007, 01:53
De obicei geamul se slefuieste acolo unde il taie daca e o firma mare si are masini pt asa ceva.Daca nu , exista gresii pt slefuit geamul , e munca multa dar merita.

Gabii
31-01-2007, 07:30
Eu am slefuti vre-o trei- patru ore cu smirghel fin canturile acvariului de 390 de l. Si de-abia am reusit sa-l aduc la stadiul "sa nu mai taie la degete" cand ma frec de margini.

lukeloo
31-01-2007, 14:18
Cantul geamului se slefuieste manual cu piatra de polizor in felul urmator: se incepe cu o piatra mai rugoasa ( cu granulatie mai mare), apoi treptat se ajunge la o piatra foarte fina. A nu se intelege ca prima piatra va fi foarte rugoasa. Ea e asa doar in comparatie cu ultima folosita, care va fi foarte fina. Se vor folosi cam 3-4 tipuri de piatra.
Cel mai important lucru: GEAMUL SE VA SLEFUI SCUFUNDAT IN APA RECE, SUB JET SAU MACAR UDATA IN PERMANENTA SUPRAFATA SLEFUITA. IN NICI UN CAZ NU RECOMAND FOLOSIREA POLIZORULUI ELECTRIC.
Cu rabdare (nu putina), rezultatul va fi mai mult decat satisfacator.
BAFTA

Calin
31-01-2007, 14:44
Merci mult...o sa ma apuc de treaba...se poate si cu smilgher?

lukeloo
31-01-2007, 15:15
Nu.
Fara smirghel.

Calin
03-02-2007, 13:35
Azi am ramas masca...dupa ce am umblat prin tot orasul sa gasesc pe cineva sa-mi taie sticla de 10 mm...abia ieri am dat peste un geamgiu care a zis ca poate sa taie la dimensiunile care le voiam eu. Intai a taiat dintr-un geam lung de 115 cm o bucata de 30...toate bune si frumoase..cant perfect.
A urmat o bucatat de 10 cm dintr-un geam de 48 lungime...si aici toate bune si frumoase..cant perfect.
Apoi a urmat partea care m-a lasat masca...tot geam de 10 o fasie de 10 cm...a taiat-o in doua..deci 5 si 5...cu mana...fara masinarii sau alte cele...taietura perfeectaaa...Meseriasul e meserias...n-am ce zice.
Ca observatie....am vazut ca taietura era umezita cu ceva.

razvan
03-02-2007, 17:40
;)
gaz, petrol lampant, eventual "aditivat" cu putin ulei mineral, insa fiind o cirpaceala, nu "se recomanda"a se incerca acasa.

;) este de preferat o masina de taiat in coordonate. dai un ban, dar obtii o taietura profesionista ;) :mrgreen: :mrgreen:

Johnny
03-02-2007, 18:12
Si masina de slefuit dupa.Fara sa slefuiesti geamul nu ai facut nimic ,nici masina nu-l taie perfect.Eu unul nu as mai face un acvariu fara sa slefuiesc geamurile, arata mult mai bine asa si nu mai risti sa te tai in el.

lukeloo
04-02-2007, 13:28
Eu unul cand vad "meserisii" geamgii care taie la mana libera ma apuca toti nervii si insist sa folosesca o rigla. Poate metoda lor e buna in cazul in care ai de schimbat un geam si cativa mm eroare nu conteaza. In cazul in care e vb. de geam pt acvariu, care mai e si gros pe deasupra, taietura trebuie sa fie cat mai perfecta. O sa-ti dai seama ca nu e perfect nici pe departe cantul cand o sa te apuci de slefuit in mod sigur manual, pentru ca in Iasi nu o sa gasesti decat poate f greu un atelier care sa aiba masina de slefuit cant (cunosc Iasul fff bine).
Dar pana la urma asta e. Geamul a fost deja taiat. Doar ca iti dau un sfat: cand e mai duci a iti tai geam de acvarii, insista la domnii meseriasi sa isi dea un pic mai mult interes :grin:
Mult bafta si sa ne tii la curent

Calin
04-02-2007, 17:15
Am inteles...mai ales ca ai insistat de doua ori :grin:
Da...ce-i drept daca trebuia sa lipesc pe cantul unde au mers iei cu taietura nu ma riscam...dar obtinand doua jumatati am folosit canturile care erau deja...ideea era ca aveam nevoie doar de intaritoare...si ma fascinase ca au reusit sa taie bagheta aia de 120 cm lungime si lata de 10, cu grosimea de 10 mm, in doua parti egale...doar la mana.
Aaa...este masina de slefuit...am descoperit...dar tre sa dai comanda si dureaza vreo doua zile...masina e in zona numita "Abator".

Daniel
04-02-2007, 17:32
Sunt in Iasi mai mult ateliere care au masina de slefuit sticla: una este pe str. Sf. Lazar, alta pe b-dul Dacia. Eu am dat comanda de sticla la aceasta din urma geamgerie. Nu a fost necesar sa-i dau prea multe explicatii geamgiului. A inteles despre ce era vorba si a facut treaba buna.

razvan
04-02-2007, 19:33
Eu unul cand vad "meserisii" geamgii care taie la mana libera ma apuca toti nervii si insist sa folosesca o rigla.

inainte sa insisti in directia aia, insista sa vezi si "rectilinitatea" riglei ;)
dupa ani de folosinta indelungata te asigur ca e ca o paranteza... ti-o spun din "patzite"

lukeloo
05-02-2007, 14:41
Ma bucur sa aud ca exixta in Iasi ateliere specializate. Pana acu 8 ani (cand m-am mutat eu din Iasi in Bucuresti la facultate.....) Iasul state f prost la capitolul asta si nu numai. Cand ma apucam de construit un acvariu imi era foarte clar ca toata operatiunea trebuia sa fie manuala. Si desi merg in Iasi destul de des nu am auzit de asa ceva. Greseala mea.. dar pana la urma bine ca exista ;)


inainte sa insisti in directia aia, insista sa vezi si "rectilinitatea" riglei
dupa ani de folosinta indelungata te asigur ca e ca o paranteza... ti-o spun din "patzite"

Nimik mai adevarat :grin: [/quote]

LupeLupino
05-02-2007, 14:49
Daca nu ma inseala memoria, acele ateliere folosesc (sau macar ar trebui) rigle etalon metalice care sunt intr-adevar drepte si nu curbe. Sunt "curbe" liniile din plastic sau lemn pentru uz scolar ... ;)

georgian
16-02-2007, 18:29
decit rigla mai bine micrometru' frate ca e mai exact.
am avut destul de mult de lucru cu stical - si am putut sa vad o firma care taia fazeta si sabla pe masini de sute de mi de euro. Tot la metru de timplarie taiau baietii si taiau de ramineai mut
daca nu ai meserie poti taia si cu micrometru si tot ca dreaq se taie.
totul tine de meserie.!!