PDA

View Full Version : Hranire neoni si rasbora arlechin



marius_20
30-06-2009, 15:47
Salut. Ieri am luat niste neoni clasici si rasbora arlechin si as vrea sa stiu ce mancare pot sa le dau la ambele tipuri de pesti. Am tot citit pe forum ca pentru neoni este buna Hikari Fancy Guppy si Hikari Micro pellets. Acum nu stiu la care sa ma decid. Care este mai buna pentru aceste 2 tipuri de pesti? Deocamdata le dau Tetramin fulgi.

http://www.hikari.ro/tropical/tropical/micro-pelete
http://www.hikari.ro/tropical/tropical/fancy-guppy

Voi cu ce hraniti rasbora? (stiu ca sunt Cyprinidae, dar vorbim tot aici)

L.E.: Am luat Hikari micro pellets si vad ca le place ambelor specii, dar au si preferinte,neonii isi aleg bobitele care le plac si restu le scuipa. Unii dintre neoni nici nu pot sa le inghita deoarece sunt cam mari pentru gura lor, ei fiind mai micuti. Hikari Fancy guppy se scufunda sau ramane la suprafata pentru mai mult timp?


PS: daca era mai bine sa postez la "Hrana" se poate muta si imi cer scuze ca nu am postat unde trebuia

ursulbrun
29-07-2009, 14:20
Salut

Eu hranesc arlechini cu Hikari Micro pellets si le plac foarte mult.

De saptamana urmatoare vreau sa incep sa le dau si spirulina.

Cate exemplare ai si cat de mare este bazinul?

alex08
29-07-2009, 14:51
Tot pe combinatia de neoni (11) si rasbora (4) am mers si eu (principalul motiv fiind cel ca se impaca bine cu crevetii) (-acvariul din semnatura-).
Ca hrana le dau si eu tot Hikari Micro Pellets (prima masa) , Tetra Rubin (a doua masa) si am observat ca se mai dau si la Tetra Wafer Mix (hrana crevetiilor mai nou) , desi cea din urma cade pe fundul acvariului si nu prea au loc de plante , tot se duc dupa ea. :lol:
Oricum dupa ce au trecut pe hrana asta s-au schimbat total , luandu-i de la Petshop stersi si slabanogi.Acum sunt viu colorati si cu chef de joaca. :mrgreen:
:salut

heitulet
29-07-2009, 16:20
Ma bag si eu chiar daca topicul are cam o luna :). Eu folosesc Aquatic Nature Tropical Energy Food S (http://www.reef.ro/catalog/PRODUSE-PT-ACVARISTICA/Hrana-si-vitamine/Tropical-Energy-Food-S-190-ml.html) si mananca ca disperatii si neonii (rosii) si rasboras.

pyu
30-07-2009, 09:29
Ma bag si eu chiar daca topicul are cam o luna :). Eu folosesc Aquatic Nature Tropical Energy Food S (http://www.reef.ro/catalog/PRODUSE-PT-ACVARISTICA/Hrana-si-vitamine/Tropical-Energy-Food-S-190-ml.html) si mananca ca disperatii si neonii (rosii) si rasboras.

Cat timp iti ajunge, si cati pesti hranesti?

heitulet
30-07-2009, 10:04
10 neoni, 6 rasbora si 2 gupi masculi, mai am si altii pe la fund, dar nu se pun. Neonii si rasboras ii am de aproape o saptamana, deci pot sa iti spun decat orientativ ca o sa imi ajunga cel putin 1 an, cel de 190 ml :). Am vazut discutii ca neonii altora nu mananca decat Hikari Micro pellets, dar ai mei mananca ca niste hiene mancarea de la Aquatic Nature care nu e in 3 culori, ceea ce dupa parerea mea e un lucru bun, avand in vedere ca sigur baga ceva coloranti.

ursulbrun
30-07-2009, 10:16
Eu am 10 rasbora si 10 neon la un acvariu de 54L.

Am observat si eu la rasbora ca vin si mananca inclusiv mancarea de pe fundul bazinului desi au suficienta.

heitulet
30-07-2009, 10:22
La mine toti pestii mananca si de la fund. Dar eu ma refeream ca mai am si cativa cory, care si ei se hranesc tot cu mancarea neonilor + mancarea ancistrusilor, dar aceasta este o alta poveste.

pyu
30-07-2009, 13:17
10 neoni, 6 rasbora si 2 gupi masculi, mai am si altii pe la fund, dar nu se pun. Neonii si rasboras ii am de aproape o saptamana, deci pot sa iti spun decat orientativ ca o sa imi ajunga cel putin 1 an, cel de 190 ml :). Am vazut discutii ca neonii altora nu mananca decat Hikari Micro pellets, dar ai mei mananca ca niste hiene mancarea de la Aquatic Nature care nu e in 3 culori, ceea ce dupa parerea mea e un lucru bun, avand in vedere ca sigur baga ceva coloranti.

Destul de mult, dupa achizitionarea pestilor, ma voi gandi si eu la asa ceva :)

goio
07-10-2009, 12:24
folosesc si eu diferite feluri de mancare pentru ale diversifica meniul si pofta de mancare

dar de aproximativ 1 saptamana nu mai manaca sau cel putin mananca 10 -20 % din cat mancau pana acuma,plimba mancarea din gura de la unul in gura la altul,o scuipa...oare ce sa fie.... sau mai bine zis ce sa fac

diversitate de 3 feluri de aceasi mancare le-am dato de cand ii am(aproximativ 4 luni) si pana acuma nu am facut figuri.....ce sa fac :cry:

astept un raspuns sau un pm
Multumesc anticipat