PDA

View Full Version : Goldfish...intrebari!!



Extra
17-01-2006, 00:24
Hai sa vb despre carasi, de orce tip de caras si puteti pune intrebari legate de ei.ma pricep foarte bine si pot da sfatrui in aceasta tema!!

neouber
17-01-2006, 19:45
Relativ nou pe site..am 2 carasi care se pare ca au depus si icre...nelamurire..poate parea o intrebare idioata dar chiar nu stiu care e diferenta intre mascul si femela...

ashavoda
19-01-2006, 08:19
ce sfaturi dati pentru un prieten care vrea sa tina un caras intr-un bol de sticla (cam acelasi bol care apare si prin filme) in care incap cam vro 5 litri de apa?
gold fishul o sa fie un pui, care are corpul cam jumatate din degetul mare al unui om

neouber
19-01-2006, 08:47
2 Cuvinte EXCLUS...eu am doi (care inca mai cresc)..intr-un acvariu de 45-50 litri si nu cred ca se simt in al noualea cer

ashavoda
19-01-2006, 10:17
da, stiu, mult prea putina apa pentru el, dar... din pacate nu am sa pot sa il conving sa isi ia un acvariu mare, pentru un singur carasel... acum , ce vroiam eu, e sa stiu ce sa faca, cum sa faca ca totusi sa supravietuiasca pestisorul. din pacate nici eu nu prea stiu prea multe despre carasi... din cate am inteles, ei pot sta in acel bol fara nici un fel de probleme, chiar daca nu exista aerare si nici filtrare... apa, cum sa o schimbe? o data la 1 saptamana? sau mai devreme? de apa nu-i bai, ca el oricum bea apa numai de la izvor, apa care sigur nu are clor... la capitolul mancare... nici nu stiu... eu la pestisorii mei le dau si fulgi, si niste granule de la sera dar si niste granule ceva troco grower premium (are si un site www.promedivet.ro ) ce mancare recomandati? (stiu ca aia variata e buna :grin: )
tin sa accentuez faptul ca pestele sigur va fi achizitionat si pus in bolul ala...

georgian
19-01-2006, 10:22
catre ashavoda( ashaNU)
vrei sa ti carasi ( pesti in general) in bol ?????????????. cumpara si un castelash sa bagi in acvariu( scuze bol), merge mai bine :evil:



mai bine ii eutanasiezi . datorita formei o sa se invirta in bolul ala pina mor.
e o forma dura de tortura a pestilor. aveti mila si nu bagatai pestii in bol.
un acvariu mic de 10 L ( si asa e o crima sa ti doi carasi ) e mai ieftin decit un bol.
puneti mina de la mina si cumparati o carte de acvaristica, cititi despre pesti si ce inseamna ACVARISTICA si nu mai chinuiti bietele animale.

ashavoda
19-01-2006, 10:30
georgian, eu nu vreau sa tzin carasi intr-un bol (vreau sa tin un betta intr-un acvariu micutz, dar asta e o alta istorie :grin: :grin: :grin: )

nu te supara, dar... ai gresit destinatarul. e pentru un prieten de-al meu... ideea e ca (shi asa am vazut shi eu...) tu ai zis perfect, un bol si un castelas si un peste si... apa, si cam atat... da, asta a vazut si el , si eu si cu sigurantza multzi altii, pe la televizor, prin filmele americane...
toate posturile sunt impotriva acestui lucru... (imi si imaginam chestia asta....). din pacate, insa, el va lua pestele, si il va pune in mica "conserva". daca vretzi am sa va mai "povestesc" pe viitor de cum o va duce pestele la "inchisoare"
:cry:

offtopic. ma bag si eu in campania antimanele!!!!!!

Johnny
19-01-2006, 17:42
Primul sfat ar fi sa-i zici sa intre pe forum ,si noi o sa-i explicam cum e treaba.Ca sa supravietuiasca pestele ala i-ar trebui macar o pompa de aer cu burete.O pastila care cicleaza apa , si sa schimbe apa cam la 3-4 zile doar 30% din ea.Sa nu-i dea mancare multa si cand schimba apa sa sifoneze substratul.Cam astea ar fi sfaturile dar dupa cum zici tu cred ca nu se va stresa atat.Un peste poate trai si in 5 l chinuit dar poate ,numai ca trebuia sa respecti niste reguli stricte.Oricum foarte mult nu va trai pentru ca va ajunge la dimensiuni prea mari , dar daca face cum am zis eu sigur va trai cateva luni poate chiar 1 an.
Am vazut un bol in care proprietarul pusese ,substrat ,chiar si plante naturale.Nu era cine stie ce dar e mai bine decat nimic.Poate pune si el macar o piatra si un anubias.

Johnny
19-01-2006, 17:46
Hai sa vb despre carasi, de orce tip de caras si puteti pune intrebari legate de ei.ma pricep foarte bine si pot da sfatrui in aceasta tema!!
Daca esti dispus sa-ti imparti cunostiintele cu noi , scrie un articol cat mai complet despre acesti pesti , posteaza-l pe forum si eu o sa-l fac sticky.Asa o sa ajuti mult mai multi acvaristi decat prin a raspunde la intrebari. :thumbright

mona
19-01-2006, 19:13
@ashavoda - trist..dar adevarat...Roaga-ti prietenul sa-si imagineze (pastrand proportiile) cat de fericit ar fi el traind in conditii similare, respectiv intr-un glob de sticla. Pacat ca nu functioneaza si la noi protectia animalelor ca la altii...

neouber
19-01-2006, 19:44
Apropo de bolul din filme...si in desenele animate cu Tom si Jerry mai apare cate un caras auriu care sare din acvariu si il ajuta pe Jerry..nici eu nu sunt super acvarist..si din cauza acvariului mic vreau sa dau carasii, dar sa-ti faci o amenajare de genul asta doar pentru ca ti-a placut intr-un film e aiurea rau...daca tot vrea sa ameteasca pestele..macar sa-i puna si o roata de hamster..acuma pe bune..nu e chiar foarte scump un acvariu cum zicea Johnny...la capitolul pompa ...buretele sa nu fie din acela chiar foarte fin (de genul celor care se cupleaza cu o piatra de aer)...spune-i sa-si ia o pompa interna cu filtru incorporat...mizeriile facute de caras sunt mai mari decat si-ar putea imagina si un burete fin nu poate capta tot..mancare Tetra fin cred ca se cheama..speciala pentru carasi..granule...dimineata si seara...fara plante si cu un minim de substrat..mizeria facuta de caras se va imprastia altfel in toata apa...neaparat schimbarea de apa de doua ori pe saptamana..nu sunt foarte pretentiosi la temperatura..mai bine sa ia un acvariu mai mare (sau daca i s-a pus damblaua pe bol, unul mai mare), si sa elimine incalzitorul..fara alti pesti (eventual sanitari dar nu in spatiul acela)

ashavoda
20-01-2006, 05:39
multzam pentru raspunsuri. am sa vad ce pot face... (macar sa ii ofere conditii bune, chiar daca e la inchisoare....)

JCR
22-01-2006, 13:37
:( Am avut vreo 5 carasi (nu toti o data luati) si mai am doi din care unu pe moarte. In general mai multi de 2 nu am avut intr-un acvariu de 65l vertical (e facut special dintr-o bucata,fara lipituri)(h=60cm), filtru pentru un acvariu de 150 l(Scrie pe el :? )hraniti cu troco crumble(granule) de 2 ori pe zi. Incalzitor(24-26grd),pietris, fara plante.Mai sunt in acvariu3 sanitari(mici 2 cm max, transparenti de li se vede coloana+1 tip somn negru ,maricel)2 moly si 3 guppy.(stiu ca e suprapopulat:D).
Buba e ca mereu carasii mor cu burta in sus, ca nu isi mai pot folosii coada(o parte din ea parca le paralizeaza si se atrofiaza-se retrage,se strange...), innoata f f greu,dezorientati si depun mult efort pentru asta; in final ajung iar cu burta in sus la suprafata. Tin mult la carasi si la scalari,dar cum nu accepta aceeasi temperatura si sclarii cedand primii la conditiile din acvariu, m-am multumit doar cu carasii.
Se poate sa tin si carsi si scalari in acvariu? la ce temp, ce hrana, ce apa?Sau macar carasii sa ii pot trece de 2 ani,ca nu am reusit pana acum sa am un caras mai batran de 2 ani :(.help,pls!

Extra
22-01-2006, 14:12
..sunt incantat ca unii dintre voi au luat parte la forumul despre goldfish!!..ce pot sa spun in legatura cu bolul pt pesti!! din cate stiu eu si cate am mai invatat eu despre carasi, le trebuie un acvariu mare,cel putin 100 de litri ,deoarece este un peste de dimensiuni mari si le trebuie un spatiu mare sa inoate in voie! au cozile mari si un spatiu stramt pt a inota ar putea sa le cauzeze rani!!! este un peste omnivor si parerea mea e ca nu trebuie tinut singur si are nevoie de de un tovaras de companie!!

Extra
22-01-2006, 14:18
JCR Trimis: Dum Ian 22, 2006 1:37 pm Titlul subiectului: Carasii-mi mor

--------------------------------------------------------------------------------

Am avut vreo 5 carasi (nu toti o data luati) si mai am doi din care unu pe moarte. In general mai multi de 2 nu am avut intr-un acvariu de 65l vertical (e facut special dintr-o bucata,fara lipituri)(h=60cm), filtru pentru un acvariu de 150 l(Scrie pe el )hraniti cu troco crumble(granule) de 2 ori pe zi. Incalzitor(24-26grd),pietris, fara plante.Mai sunt in acvariu3 sanitari(mici 2 cm max, transparenti de li se vede coloana+1 tip somn negru ,maricel)2 moly si 3 guppy.(stiu ca e suprapopulat:D).
Buba e ca mereu carasii mor cu burta in sus, ca nu isi mai pot folosii coada(o parte din ea parca le paralizeaza si se atrofiaza-se retrage,se strange...), innoata f f greu,dezorientati si depun mult efort pentru asta; in final ajung iar cu burta in sus la suprafata. Tin mult la carasi si la scalari,dar cum nu accepta aceeasi temperatura si sclarii cedand primii la conditiile din acvariu, m-am multumit doar cu carasii.
Se poate sa tin si carsi si scalari in acvariu? la ce temp, ce hrana, ce apa?Sau macar carasii sa ii pot trece de 2 ani,ca nu am reusit pana acum sa am un caras mai batran de 2 ani .help,pls!




Omule..nu poti sa ti in acvariu scalari cu carasii!! ii ataca si nu se inteleg bine..cred ca stiai asta!! zici ca se umfla in burta si inoata greu..pai sa nu fie de la prea multa mancare ..sau mai rau sa aibe o boala intestinala..
Mai schimbale si tu mancarea!!...dk vrei sa vb sa ne ajutam in domeniu asta..intra pe messenger Goldfish_extra@yahoo.com!! te astept

JCR
23-01-2006, 15:16
Mai nu scalarii ma ingrijoreaza pe mine acum, am inteles ca nu-i pot avea.Am cerut si eu o confirmare la parerea mea ca nu incap langa carasi. Intrebam ce sa fac cu carasii ca ma gandesc ca poate ajung la maturitate sexual si se intampla ceva cu icrele de isi schimba densitatea si centrul de greutate,de se intorc cu burta in sus. Nu le dau multa mancare, le dau de doua ori pe zi dar mai putine decat s-ar satura; si ceilalti pesti nu sunt grasi deloc. Iar mancarea am schimat-o (inainte le dadeam fulgi (cu vitamine) si bobitze negre acum astea sun bobitze mai mari dar sunt rosii.Si cred ca e boala intestinala ca vad ca pe burta i-a aparut un cordon tare care duce la rect.(probabil i s-a intarit matzu -?-)Dar nu inteleg d c...ca mancarea e aceeasi cu a celorlate specii si la pet shop mi-a zis ca asta e cea mai buna. E posibl ca sa fi mancat pui de guppy( ca astia se reproduc cam muuult si nu apuc mereu sa ii scot din acvariu inainte de nastere).
Pe asta nu cred ca il mai pot salva ca doar nu o sa-i tai burta,dar macar pentru celalalt si asa in general (ca nu vreau sa renunt la carasi).
Pe mess te-am cautat mai extra dar nu te-am gasit.

Extra
02-02-2006, 14:26
Exista sectiunea Bizz pentru asa ceva.Daca mai postezi aiurea vei fi sanctionat. Citit si voi oameni buni regulamentul. Johnny :rambo

Laurentiu Craciunas
02-02-2006, 18:46
stiu ca nu este topicul indicat pentru vanzari, dar as vrea sa il fac aici pt cei care vor carasi si le plac!! Vand 5 carasi, 3 de oranda cu coama portocalie si 2 negri mari cu ochii bulbucati!! pretul pt toti 5 este de 1 milion 300 de mii !! credeti ca pretul este unu aceptabil? eu sunt foarte mari pt acvariul meu si nu ias mai tine, desi ma voi despartii greu de ei!! cine e interesat sa ma contacteze pe nr de tel 0727413212 sau pe id de mess macho_extra!!

daca stii ca nu e locul potrivit.. de ce nu tii cont de asta?

Extra
05-02-2006, 19:54
pai..am gandit in felul urmator!! Lumea care este pasionata de carasei ar gasi mai repede o oferta un sfat,legat de carasi..da in fine voi fceti regulile aici...

sorincalciu
03-05-2006, 16:59
1.care este temperatura optima ptr carasei?
2.se impaca bine cu rechinasii?
va multumesc

Laurentiu Craciunas
03-05-2006, 17:08
sunt mai multe varietati de carasi, fiecare cu temperatura lor optima...

e bine de tinut doar carasi in acvariu, fara mix-up-fish...

poison_queen
29-01-2007, 18:39
acum cateva zile, caraseii mei au dat semn ca vor sa depuna. acum..in acvariu au aparut niste "larve"...cred yo...sunt niste animalutza foarte mici, cat varful unui ac si se plimba pe geamuri, pe filtru, pe incalzitor si pe lemn. sunt puisori? sau musafiri clandestini si nepoftiti? cum arata "larvele"? ce sa fac cu ele? le scot in alt acvariu? pls HELP!!!!

master_alexut
29-01-2007, 20:07
cred ca sunt larvele....scoate-le si poate reusesti sa cresti si tu cativa carasi productie proprie....iar daca nu sunt nu te costa nimic sa incerci....

poison_queen
30-01-2007, 11:15
yep, ai dreptate...sper sa nu ma trezesc cu cine stie ce purici de balta....:)))) :lol: merci!