PDA

View Full Version : Spirulina la carasi



Sorin
24-01-2007, 23:55
deci... trebuie sa incercati neaparat. Se gasesc niste pastile produse de Sera, la 8RON cutia, indivizii papa cu o pofta... de te starneste rasul. Pastilele se lipesc pe geam pentru a nu fi inghitite cu totul. Plantele mele o duc mult mai bine de cand le-am descoperit. Deja rivalizeaza cu mazarea fiarta :)

zoli
06-04-2007, 19:46
Treaba cu spirulina de la Sera e cool, carasii sunt innebuniti dupa ea. Nasol insa ca apa devine murdara si tulbure, carasii se ingramadesc la pastila lipita pe geam si imprastie in nestire bucatele mici in toate directile, se creaza aproape un nor in jurul lor. Filtrul nu pare sa curete mizeria.

lupul-sur
07-04-2007, 07:21
Nu se pun multe pastile. Se pune una se asteapta sa o haleasca. Nu este primul acvariu in care se foloseste spirulina si nu am vazut sa apara probleme de claritatea apei.
Oricum spirulina este un supliment foarte bine venit in alimentatia pestilor datorita compozitiei speciale pe care o are.

zoli
12-04-2007, 14:03
da, pai o singura pastila le pun. Oricum , se pare ca dupa o zi sau 2 se curata apa, prin urmare problema n-ar atat de grava. Ceea ce ma dezamageste in continuare e ca vad, ca pestii mei (carasi) continua sa vandalizeze plantele din acvariu chiar daca sunt "suprasaturati" de spirulina. Se pare ca un obicei deja format nu se schimba asa usor.

Sorin
17-04-2007, 14:35
se pare ca dupa o zi sau 2 se curata apa
Cati litri are acvariul si ce filtrare are? La mine se limpezeste in 2-3 ore.

continua sa vandalizeze plantele din acvariu chiar daca sunt "suprasaturati" de spirulina
Ce plante ai?

Am draci
21-04-2007, 22:54
Am incercat prima oara spirulina cand am avut probleme cu un caras care manca foarte mult si apoi avea probleme cu digestia.dupa ce ii dadeam spurulina nu mai avea probleme cu stamacul si se plimba voios iar pe langa plante trecea fara sa le atinga.cum nu i-am mai dat o perioada mi-a facut praf o cladophora si apoi iar lua niste pozitii de yoga prin acvariu si se freca cu burta prin tot acvariu.mancare nu-i dadeam multa dar era foarte mancacios si altii abia mai apucau sa apuce ceva

zoli
25-04-2007, 14:50
Am un acvariu de 150 litri, cu 130 litri de apa in el, filtrul e un Aquael fan 3. Sunt doar 2 carasi in acvariu fara alti pesti. S-ar putea ca am exagerat un pic cand am zis ca se tulbura rau apa, asta e senzatia la inceput cand vezi toate bucatelele alea de alga si verdeturi cum zboara prin acvariu. Totusi timp de 1-2 zile imi ramane o ceata in acvariu, nu e foarte evidenta, dar la acvariul meu cu 40 cm latime (grosime) se vede. Oricum e un lucru bun, se pare ca dupa cam 1 luna si jumatate de folosire (bag o jumatate de pastila la 3 zile) carasii incep sa mai lase plantele in pace. Plantele pe care le am sunt: valisneria (nu stiu care varietate, dar creste in draci, aici nu ma deranjaza vandalizarea), Echinodorus 1 buc. (culoare verde, asta e inca mic dar e lasat in pace), Nucus (asta e agresat extrem de mult in fiecare zi, asa ca e cam fara frunze dar e mult si mare asa ca rezista), crypto 2 variante verde si maro-rosiatic (aici varietatea verde are mult de suferit, abia supravietuieste). Cu un caras am acum o problema de sanatate, o infectie de piele, dar pt. asta deschid un alt thread.