PDA

View Full Version : guppy



adih
23-01-2007, 13:17
Luna trecuta in 27 mi-a fatat o gupeasa, dupa calcule ar cam fi timpul, are ceva negru la coada, face ture, masculii se tin dupa ea, dar nu are burta mare. Numai daca o privesti de dedesupt. Sa o scot in fatatoare? Ea nua re burta mare din lateral.

aegyssus
23-01-2007, 13:54
Si eu am avut guppy pana acum cateva zile cand ;new43
Femela de guppy care este pe punctul de a face pui are burta mare, spatele este arcuit, pata neagra pozitionata spre partea anala. La femela de guppy care este aproape de termen o sa observi ca partea posterioara a abdomenului este patratoasa si nu rotunda ca de obicei. Uneori se retrage intr-un colt al acvariului si umbla de sus in jos, dar nu este o regula.

adih
23-01-2007, 14:05
Am inteles asta, dar azi i-ar fi termenul. Nu naste in fiecare luna?

valibvb09
23-01-2007, 14:21
Femela de guppy poate fata la interval de 21 de zile de la ultima fatare, dar acel "poate" nu inseamna ca trebuie sa fete exact la 21 de zile. Se poate intampla sa dureze mai mult (chiar mai mult de o luna), asa ca relax, semnele cele mai distinctive sunt cele descrise de aegyssus.
Asta ca sa nu-ti spun ca e posibil sa fi fatat deja si sa-si fi mancat puii. :evil:

aegyssus
23-01-2007, 14:24
:mrgreen: si depinde daca sta la mascul...poate o doare capul si nu are chef :mrgreen:
In alta ordine de idei, vei gasi pe forum si posibilitatea ca o femela sa faca puiuti chiar si fara mascul, e vorba de stocarea laptilor...

adih
23-01-2007, 14:41
Multumesc mult! De nascut nu a nascut ca sunt cu ochii pe ea de 1 saptamana. So, Dumnezeu cu mila

Gabii
25-01-2007, 07:45
La mine a fost asa:
In 25 dec mi-a fatat prima femela de guppy.
In 26 a doua..
Deci treiau sa fete saptamana trecuta nu?
Ei bine, alaltaieri, in 23 ianuarie mi-a fatat cea care fatase in 25 dec. Dar, TOTI puii nu au vrut sa traiasca, din 14 pui, 2 i-a halit pana sa ma prind eu, iar 12 pui - numai vre-o 4 mai traiau a doua zi... si erau incovoiati, subdezvoltati, ca si cum ar avea probleme la coloana... A fatat in apa din acvariul unde statea ea, intr-o cusca plutitoare..
Cealata femela are pata neagra, da vad ca nu prea da semne ca vrea sa faca pui... Deci regula cu 21 de zile e mai mult informativa.