PDA

View Full Version : Radacini la nivelul median al tulpinii



happyft
22-01-2007, 22:16
Am plantat acvariul cu mai multe plante acum 2 saptamani. Plantele nu aveau radacini Zilele astea, am observat ca la mai toate au aparut fire de radacini la nivelul median al tulpinilor.. Care este explicatia?

http://img182.imageshack.us/img182/2349/dsc015461iv.jpg

Katryna
22-01-2007, 22:29
Iti semnalizeaza ca peste ceva vreme o poti multiplica...asta daca ai grija de ea asa cum trebuie...

lupul-sur
23-01-2007, 12:36
Poate ma insel dar ce ai tu acolo este elodea. Plantele de acvariu nu se hranesc numai din substrat ci cea mai mare parte dintre ele si din masa apei.

Mishu05
08-02-2007, 18:38
Aceeasi "problema" o am si eu . Majoritatea plantelor care au o tija pe care cresc frunzele au format astfel de radacini . E normal? Au nevoie de un substrat mai bun? Sunt prea multe substante nutritive in apa?

Watermark
08-02-2007, 19:32
E un semn bun.
Nu va mai speriati ca le merge bine. Planta se "agata" de toate "mijloacele" pt a creste mai repede.
A prins un moment prielnic si nu sta pe ganduri ;)

stefanutz
06-04-2007, 02:23
inseamna ca am o planta fericita :D
de ceva vreme am crescut puterea luminii in acvariu, am schimbat substratul in unul mai marunt si am inceput sa folosesc Sera Florena. Aceeasi radacini imi cresc si mie din plante, in mai multe locuri. Am inteles ca in acest moment se pot inmulti.... dar cum ? :)

wolfi
06-04-2007, 09:48
cu foarfeca / cutitul :)
tai o bucata din planta care sa includa radacini si cateva frunzulite (adica vreo cativa cm) si o infigi in substrat

mcer
03-05-2007, 17:34
Am plantat acvariul cu mai multe plante acum 2 saptamani. Plantele nu aveau radacini Zilele astea, am observat ca la mai toate au aparut fire de radacini la nivelul median al tulpinilor.. Care este explicatia?

http://img182.imageshack.us/img182/2349/dsc015461iv.jpg
Eu tocmai m-am speriat de asta, pentru ca de ieri seara si pana astazi dimineata, au crescut astfel de radacini de circa 10-15cm, pana au ajuns la substrat. Nu-mi venea sa cred cat de repede pot creste. Acum vad ca si la alte plante se intampla acelasi fenomen. Daca o tin in ritmul asta, in cateva zile o sa fie liane in tot acvariul:)
Trebuie sa le tai (in vederea inmultirii) sau pot sa le las bine mersi si asa cum sunt?

stefanutz
03-05-2007, 23:28
mcer, eu zic sa ai grija ce si cum tai, pt ca s-ar putea ca bucatica taita sa prinda radacini si sa creasca mare si tare, dar planta de unde s-a taiat, poate nu mai creste. Nu stiu daca asa ii la toate plantele (nu pot sa spun ca ma pricep prea bine la plante), dar eu asa am patit din pacate :(

acum vin si eu cu o problema:
cum spuneam intr-un post anterior, si mie imi cresteau aceste radacinile despre care vorbim. Am inteles ca asta indica faptul ca planta ii "fericita" (ii merge bine). Asa si era, cresteau foarte repede, erau frumoase, etc. De o saptamana au inceput sa se inchida la culoare, sa nu mai creasca si sa apara pete chiar si frunze maro. Vreau sa subliniez ca nu s-a facut nici o modificare la acvariu, aceeasi lumina, aceeasi temperatura, aceeasi solutie nutritiva (sera fluorena, administrata corect, precum scrie pe ambalaj). De 2 zile mi-am procurat si un tub Aqua Glo de 20 W, dar nu vad nici o diferenta. Ce as putea sa fac?

mcer
03-05-2007, 23:31
de cand ai acvariul? nu cumva ai avut substrat cu ingrasamant si acum s-a cam terminat?

stefanutz
03-05-2007, 23:42
pai am acest acvariu de aprox 2 luni. Nu cred ca nu mai este ingrasamant in substrat, pt ca pestii fac destul :)

mcer
04-05-2007, 07:43
pai am acest acvariu de aprox 2 luni. Nu cred ca nu mai este ingrasamant in substrat, pt ca pestii fac destul :)
Substratul de la Sera, de exemplu (peste care apoi se pune nisipul), are doar efect 4-6 saptamani. Ceea ce "cade" de la pesti, nu stiu daca ajunge tocmai unde trebuie, adica fix in radacinile plantelor.

stefanutz
20-05-2007, 18:23
am gasit problema.... jessus ce uituc pot fi....
cand am plantat plantele, neavand substrat scpecial, ci pietris de 5-10mm, am decis sa le pun in paharele mici de unica folosinta cu nisip si pe urma am acoperit cu pietris. Normal ca dupa o perioada plantele au epuizat ingrasamintele din paharelul cu nisip. Acum le-am replantat direct in substrat si au inceput iarasi sa se dezvolte armonios... Din pacate au inceput sa creasca si acele radacini pe tulina, care deja cresc exagerat de mari. In rest, par a fi ok plantele.