PDA

View Full Version : sfat pentru ciclare



lukeloo
20-01-2007, 23:54
Am facut o reamenajare completa a acvariului, astfel ca l-am "pus la ciclat". E bine sa folosesc "Aqua Safe" si/sau "Easy Balance"? (nu am mai folosit pana acum). Daca da, adaug acum, la inceput, sau chiar inainte de a pune pesti? Acvariul are substrat si plante.

Sicmar
21-01-2007, 08:39
Atat Tetra EasyBalance cat si Tetra AquaSafe au alte scopuri si utilizari decat cele privind ciclarea.

Dintre produsele Tetra pentru urgentarea ciclarii exista Bactozym. Daca n-ai filtru extern nu l-as prea recomanda; in aceasta situatie este de preferat Sera Nitrivec; o alta posibilitate ar fi utilizarea culturilor de bacterii de la Prodibio continute in Startup (Bio Digest si Stop Ammo), dar sunt mai greu de procurat (nu le-am vazut decat la Carrefour Feeria) si sunt mai scumpe; in sfarsit ar mai fi de la JBL Denitrol cu mentiunea ca pentru filtrele de peste 3 l JBL recomanda JBL FilterStart. Cam astea sunt toate produsele pe care mi le aduc acminte.

lukeloo
21-01-2007, 12:26
Nu ma refeream la adaugarea lor pt. a accelera ciclarea. Ci doar daca e recomandata adaugarea acestora pt. tratarea apei si in ce moment. Stiu ca ele se folosesc la adaugarea de apa proaspata. Ori in cazul meu tot acvariul contine apa proaspata.
Mai am o intrebare: eu folosesc un filtru intern cu vatelina (filtrare mecanica) si carbune activ (filtreare chimica), pe care le inlocuiesc, vatelina mai des decat carbunele. Filtrare biologica cu pompa de aer si burete bolborositor nu am, bacteriile nitri/denitrificatoare (Nitrosoma/Nitrobacteriile) formandu-se in substrat. Daca voi observa ca e nevoie, voi introduce si un filtru biologic, pe care o sa va rog pe voi sa-mi spuneti cum sa il fac cel mai bine. Pana acum aceasta configuratie a functionat cu succes de veo 2 ani. Insa, rasfoind pintre articolele de pe forum, am citit intr-un topic deschis de Paul_L, un reply al lui lupul-sur conf. caruia carbunele nu ar fi bun la ciclare. Pe de alta parte, eu vreau sa pregatesc acvariul pentru discusi, carora filtrarea chimica cu carbune le face bine, acesta crescand aciditatea.

Deci sa scot sau nu carbunele?

Sorin
21-01-2007, 12:43
Turba creste aciditatea, nu carbunele activ. Carbunele adsoarbe sarurile, clorul, medicamentele pe care le pui in acvariu, etc. - si nu e recomandat sa-l folosesti in mod regulat. In filtrul intern ar trebui sa fie si un burete cu porozitate mare ca suport pt bacterii, altfel filtrarea chimica e prea slaba, mai ales daca vrei sa tii pesti pretentiosi.

Sicmar
22-01-2007, 00:30
1. Am inteles din titlul topicului ca vrei sfat pentru ciclare si legat de aceasta ciclare, din textul mesajului, am inteles ca intrebi daca sunt bune produsele pe care le-ai aratat. Scuze pentru ca am inteles gresit.

2. Tetra AquaSafe se foloseste in situatia in care din diferite motive nu lasi apa 48 de ore pentru declorinare etc. Personal prefer in astfel de situatii Sera Aqutan. Tetra EasyBalance se bucura de o proasta reputatie; nu-l folosesc si nu-l recomand.

3. Vatelina ? Nu cumva te referi la vata de perlon ? Sunt lucruri total diferite. Vatelina este contraindicata pentru filtrare.

4. Cum vei observa ca este nevoie de filtrare biologica ? Moartea pestilor sau consultarea horoscopului ?


5.
Pana acum aceasta configuratie a functionat cu succes de veo 2 ani.
Felicitari !

6.
carbunele nu ar fi bun la ciclare
Asa-i dar este bine de nuantat deoarece iar apare o problema de alegere intre doua rele. Este un pic rau pentru ciclare dar in anumite situatii raul pe care-l face este neglijabil fata de binele pe care-l face. Recomand utilizarea lui in urmatoarele situatii:
a). La darea in functiune a acvariului sau la schimbarea substratului;
b). Dupa deciclare din motive de administrare de medicamente sau alte substante chimice in acvariu.
In aceste situatii el va fi folosit cca 2-3 saptamani dupa care recomand sa fie scos.
Nu recomand folosirea carbunelui activ in situatii de genul deciclarii filtrului datorita penelor de curent, spalarii necorespunzatoare a mediilor filtrante, schimbarii mediilor filtrante etc.

7.
vreau sa pregatesc acvariul pentru discusi
Cred ca nici nu trebuie sa te gandesti ca discusii vor fi sanatosi daca te bazezi doar pe ciclarea biologica facuta de substrat.

8. @Sorin De acord.

Sorin
22-01-2007, 01:44
Off topic: pana acum credeam ca termenul de "vatelina" desemneaza acelasi lucru ca si "vata de perlon" si asta pentru ca ambele materiale sunt foarte asemanatoare. Vata medicinala este intr-adevar foarte diferita de acestea doua. Totusi as fi curios, care sunt diferentele intre vatelina si vata de perlon?

Sicmar
22-01-2007, 02:18
@Sorin
vatelina (http://dex.webis.ro/VATELINA.html)
perlon (http://dex.webis.ro/perlon_3_1_1_200.html)

lukeloo
22-01-2007, 17:03
In primul rand mii de multumiri pt. sfaturi.
Voi scoate perlonul (apropo e vorba de vatelina de perlon pt filtru de la SERA) si carbunele si voi pune filtrul cu buretele original. E de ajuns acest filtru ca filtrare biologica sau mai am nevoie si de alt burete? Ce altceva ar mai trebui pt. a crea conditii pt. discus?


Substratul il folosesc pe acelasi pe care l-am avut intotdeauna, spalat cu apa cu sare si clatit.

lukeloo
29-01-2007, 13:00
Revin cu inca o intrebare. Intre timp s-a mai evaporat din apa. Ma rezum doar la o completare cu apa sau fac si schimb cu sifonare de substrat? Intre timp am introdus un neon si 8 melci galbeni la marimea unei cirese.

lupul-sur
29-01-2007, 21:40
Schimb cu sifonare de substrat. Daca doar complectezi nu vei scadea concentratia substantelor daunatoare ce cresc prin evaporarea apei.