PDA

View Full Version : Selectiile te cam leaga de casa



grumpy
24-05-2009, 21:03
De mult tot vreau sa incep lucrul la niste selectii dar ezit pentru ca asta te leaga de casa 365/an. Daca ai un singur acvariu e ok, te ajuti cu niste hranitori de weekend, sau automat de hranire. Cand ai insa 4 sau mai multe acvarii, unele cu pui, s-a terminat. :roll: Asa e, sau e vreo solutie care te lasa sa mai pleci 5-7 zile? Voi cum faceti?

gupper
26-05-2009, 18:30
ciao,

eu aplic metoda "ask a friend" ;) (as putea zice, de fapt, the friend, pentru ca am un singur prieten care ma poate ajuta...)

Stima,
Florin

gupper
06-07-2009, 14:32
Salve,

de data asta prietenul nu a mai putut sa ma ajute, a trebuit sa lipsesc pentru aproximativ 3 zile, perioada nu este mare deloc in cazul guppilor adulti, ..., este mai greu de puiuti ...

O sa incerc sa va impartasesc cum am procedat eu, sunt sigur ca nu este cea mai buna solutie dar este singura la care am avut acces ... :

(mentionez ca am 5 acvarii (unu de 200L, unu de 20L si trei (maternitati) de 9L(cu aproximativ 65 pui, 15 pui, respectiv aproximativ 75 pui)))

- cu aproximativ 24 de ore nu am mai hranit nici un peste (din spirit de echipa, nici adulti nici puiet, din nici un acvariu ...), stiut fiind faptul ca pentru o digestie completa este nevoie de aproximativ 24 ore; in felul acesta am vrut ca dupa ultima schimbare de apa (dinainte de plecare) sa se mentina mai mult timp in parametrii acceptabili...
-am crescut putin aerarea in cele 4 acvarii mai mici


la revenire am constatat:
- pestii erau activi (bineinteles mult mai activi decat de obicei) ...
- decesele au fost zero (in toate acvariile)
- in acvariul de 200L aveam probleme cu o rasa de alga (pe care nu o cunosc) albicioasa si matasoasa ... parca ar fi lapte ... a aparut dupa ce am introdus niste crengi de vita de vie (pe care am incercat cat am putut de bine sa le tratez....); la revenire nu a mai fost de gasit ... (se pare ca un card de guppy infometati sunt cel mai bun tratament contra algelor)
- apa nu era murdara in nici unul dintre acvarii, avea decat foarte putin miros ...

masuri luate la intoarcere:
- "reaclimatizarea" tuturor pestilor ... schimbarea foarte lenta a apei in cantitati foarte mici...
- hranirea cu cantitati foarte mici a pestilor corelat cu atenta observare a tuturor acvariilor...

Pot zice ca au trecut 24 de ore si se pare ca totul este ok....

Cu stima,
Florin

danco79
06-07-2009, 20:42
Buna, Florin, e bine daca puii au rezistat 24 de ore fara mancare... :shock: Ai mei, le dau de 5-6 ori pe zi, dar nu ar da semne ca nu mai vor si alte mese... :grin:

gupper
07-07-2009, 08:02
Salve,

ideea este ca au rezistat cu mult mai mult (aproximativ 96 de ore), in primele 24 de ore eram acasa dar nu le-am dat pentru a-si golii burticile de tot ce acumulasera; in primele 24 de ore le-am facut (la toti puii din acvariile maternitate) curatenie de doua ori pe zi, regim normal de lucru; apoi am plecat din localitate si 3 zile au stat in conservare ....

Cu stima,
Florin

Iusti
07-07-2009, 11:22
Eu am observat ca daca acvariile au un bogat continut de ''fitoplancton'' puii cresc repede.
Eu am doua maternitati de cate 6 si 7 l puse langa geam pline cu jawa moss, egeria densa si alte plante de suprafata cu inmultire si crestere rapida. Acvariile sunt in bataia directa o soareluuii cam 6 ore pe zi insa nu am pic de alge. Melcii si puii de xifo mentin o curatenie luna. Aspir 1/saptamna si tot atunci fac si un schimb de 50% din apa. Mancare ptr alevini mai le dau cand imi aduc aminte, ba la 2 zile, ba la 3.

Eu merg pe ideea... plante cat mai multe si totul va fi bine si la pui si exemplarele mature.

danco79
07-07-2009, 14:49
Eu am observat ca daca acvariile au un bogat continut de ''fitoplancton'' puii cresc repede.
Eu am doua maternitati de cate 6 si 7 l puse langa geam pline cu jawa moss, egeria densa si alte plante de suprafata cu inmultire si crestere rapida. Acvariile sunt in bataia directa o soareluuii cam 6 ore pe zi insa nu am pic de alge. Melcii si puii de xifo mentin o curatenie luna. Aspir 1/saptamna si tot atunci fac si un schimb de 50% din apa. Mancare ptr alevini mai le dau cand imi aduc aminte, ba la 2 zile, ba la 3.

Eu merg pe ideea... plante cat mai multe si totul va fi bine si la pui si exemplarele mature.

Este foarte interesanta opinia ta si modul cum operezi in maternitati. Totusi cred ca puii tai nu beneficiaza de o dezvoltare rapida ca cei din Experimentul vivipar , bineinteles ca poate nu doresti o productie mai rapida de pesti adulti pt. incrucisari...

Iusti
07-07-2009, 15:58
Adevarul e ca nu am timp sa ma ocup 24/24 ore de acvarii si deci si prin urmare nici nu pot asigura harnirea puiilor de 6 ori pe zi.
Din experientele cand eram copil si inmulteam viviparii cu sutele dar si din experientele mai recente cu pestii care icreaza am aplicat o reteta (cel putin in cazul meu fericita).
In acvariile sterile (fara plante, cu un burete si cativa melci) era un chin sa schimb apa zilnic si mortalitatea era destul de ridicata (si in cazul viiviparilor si in cazul puiilor de beta).
Ulterior am observat doua fenomene interesante: in acvariul mare un pui de vivipar reusise sa supravietuiasca hranindu-se cu orice altceva dar ini nici un caz cu restuile de la mancarea pe care o primeau pestii mari (sunt cam zgarciti cu mancarea si in 2 min astia mari halesc tot). In al doilea caz un pui de beta l-am transferat intr-un nano plin de jawa si plante de suprafata, unde fara sa-i dau pic de mancare, respectivul s-a dezvoltat foarte rapid.

Am ajuns la concluzia ca daca mentin niste nanouri bine plantate in care mai scap din cand in cand cate un pic de mancare puii se vor dezvolta armonios pana la varsta cand sunt suficienti de mari sa fie mutati intr-un acvariu cu indivizi mai mari si sa primeasca 1 sau 2 mese pe zi.

Deci eu incerc sa merg pe o reteta cat mai naturala. Totodata, viviparii ii las sa se inmulteasca in acvariul mare si aia mai puternici supravietuiesc iar dupa o zi sau doua (depinde cand ii zaresc) ii pescuiesc in siguranta din ochiul de plante de suprafata si ii transfer in nanouri.

Tura asta, am reusit sa scot din acvariul mare 20 de pui de xifo (supravieutiorii) si de 2 saptamani nu am avut nici un deces in maternitatile unde stau.

Combinatii si selectii fac si eu, dar nu urmaresc un target al numarulkui de pui. Decat 40 de pui vulnerabili mai bine 20 de pui selectati de natura care ulterior cresc si se dezvolta armonios.

grumpy
07-09-2009, 20:22
Este interesanta metoda lui Babuska. Totusi, pentru varianta cu acvarii "sterile" de selectie, cu puiet numeros, exista vreo solutie care sa te lase sa pleci de acasa vreo saptamana?

Ma oftic deoarece in sfarsit am posibilitatea sa fac din nou selectii la guppy dar nu am posibilitatea sa stau acasa 365/an. :evil: Solutia "ask a friend" iese din calcul.

Nu am folosit niciodata "hrana de vacanta" si deci habar nu am cum se prezinta. Ar merge folosita si la puii de guppy timp de 5-6 zile?

danco79
07-09-2009, 20:47
Pasiunea cu pestii si lipsitul de acasa nu se prea impaca...

Eu adopt metoda "intensiva" la puii de vivipari adica hrana cat pot manca- 5, 6 ori pe zi- lumina 10- 12 ore, schimb apa la picatura in fiecare zi cu aspiratia fundului si din cei nascuti vii, toti traiesc. Mai mult, la un moment dat, itr-o "troaca" de 10l de plastic aveam 58 de pui de guppy de 2 luni, deci marisori, peste 2- 2,5 cm, si sunt bine mersi...

manu
07-09-2009, 21:46
si eu mai plec de acasa 3-5 zile si pot spune ca atat adultii cat si puii de gup n-au nimic, ii gasesc sanatosi voinici cand ma intorc :)
daca acvariul e bine plantat si nu-i inghesuiala rezista si mai mult!

frank
07-09-2009, 22:15
cel mai mult am fost plecat vara asta, 9 zile, cam mult, dar sincer: nu am avut nici o pierdere. e clar ca nu e bine sa faci asa ceva permanent, dar daca se intampla 1-2 ori pe an nu cred sa aibe nimica. la fel si daca mai pleci cate un weekend 2-3 zile nici o problema