PDA

View Full Version : Guramiilor li se face inotatoarea dorsala rosie



Scalar Auriu
04-05-2009, 17:12
Va salut.Am intr-un acvariu de 160 l 5 guramii sidefii si am observat ca li se face inotatoarea dorsala rosie.Din ce cauza?Nu le convine ceva sau asta este semnul ca sunt maturi?

Ma scuzati,vroiam sa spun inotatoarea anala.

Scalar Auriu
08-05-2009, 14:37
Nimeni nu imi poate raspunde la intrebare?

ADI_SABA
08-05-2009, 16:47
Daca au innotatoarele rosii e semn ca ceva nu e in regula. Fa niste teste la apa si apoi vedem cu ce putem incepe ca sa rezolvam problema! Multa bafta!

mita
08-05-2009, 23:32
Degeaba te superi.
Am citit intrebarea ta si am vrut sa-ti raspund la ea. Dar la modul in care ai scris-o chiar ca n-am stiut ce sa zic.
Initial zici de inotatoarea dorsala, apoi anala... Vezi ca pe calculator se pot sterge eventualele greseli. :mrgreen:

S-au inrosit inotatoarele? E ca si cum eu ti-as spune ca mi-i s-a inrosit nasul si te intreb ce am... :mrgreen:
Iar tu te gandesti: mai ce-o fi vrut sa spuna asta? O fi racit, o fi stat 3 ore in frig, s-o fi scarpinat prea mult la nas... Zi-mi ce am... Ghicesti?

Revenind si trecand la modul serios:
- de cand e aceasta problema? Poti sa legi aparitia acestui fenomen de un anumit moment? Ai schimbat apa, ai schimbat mancarea, ai facut ceva...
- alte simptome ai observat (stare letargica, nu mananca, se scarpina de plante, inoata apatic)? Ceilalti pesti sunt ok?
- ai facut teste de apa? Cand ai schimbat ultima oara apa? Dar filtru cand l-ai curatatl?
- de cand e acvariul?
- se bat cumva guramii tai? Poate sa fie o leziune de la ceva. E sangerie inotatoarea? Vezi firisoare-le capilare? Cat de rosie e inotatoarea? Toti guramii au aceasta problema?
- pune niste poze, poate ne mai edificam si noi.
- poate nu au nimic si e un fenomen normal.

Si nu in ultimul rand, nu lua oamenii de aici in nume de rau. Cred ca esti mai demult pe forum (dupa cate vad) si ai putut observa ca daca cineva te poate ajuta, te ajuta. Fii convins de asta! Dar colaboreaza si tu si da mai multe amanunte! Merci!

Nicolae Paun
09-05-2009, 10:50
Mita,baga un ochi in semnatura lui, eu zic ca este edificator.

Scalar Auriu
09-05-2009, 22:55
Li s-a inrosit tuturor guramiilor acum o saptamana
Alte simptome nu are:mananca,este vioi,este "normal"
Apa am schimbat-o acum cateva zile
Acvariul il am de vreo 4-5 luni
Guramii nu se bat si nu le sangereaza inotatoarea,nu este chiar asa de rosie
Sau oara o fi de la inghesuiala?(acum i-am mutat pe toti cei din acvariul cel de 160 l intr-un acvariu de 70-80 l pt ca mi-au depus scalarii si trebuia sa fie singuri scalarii)

Iusti
09-05-2009, 23:37
Nu te supara dar nu prea ne-ai lamurit. Deci:

1. Roseata aceasta e sangerie ?
2. S-a facut rosie la extremitati ? ori in zona unde se contopeste cu trupul ?
3. Guramii astia sidefii ce culoare au ? sunt albi, sunt argintii, rosii, albastrii ?
4. Ce varsta/dimensiune au ?
5. La branhii ai obsevat acelasi lucru ?
6. O poza cat de cat ar fi de mare ajutor.

mita
10-05-2009, 23:01
(acum i-am mutat pe toti cei din acvariul cel de 160 l intr-un acvariu de 70-80 l pt ca mi-au depus scalarii si trebuia sa fie singuri scalarii)
Nu i-ai jumulit cand i-ai prins / mutat?
Incearca sa faci o poza.

BMFCaesar
11-05-2009, 12:13
O poza cred ca ar fi ajutat foarte mult si inca nu e prea tarziu. :)