PDA

View Full Version : NEDUMERIRE



bobi
12-01-2007, 14:46
Datorita faptului ca s-a tulburat apa in acvariu,din nu stiu ce motive,nu imi explic si totul s-a intimplat de pe o zi pe alta.In consecinta am mers la pet shop pt a gasi o solutie;mi s-a recomandat AQUARIA CLEAR de la SERA.
Problema e ;pot sa aplic tratamentul daca sunt pesti in acvariu sau trebuie sa ii mut in alt bazin?Si daca nu e necesar transferul pestilor ce consecinte ar putea avea asupra lor.

lupul-sur
12-01-2007, 15:47
NU scrie nimic pe prospect?

bobi
12-01-2007, 17:17
Scrie sa masor duritatea carbonatilor din apa inainte de tratament si sa nu fie,mai mica de 5dkH,ca cica scade brusc ph ul in cazul acesta. Se toarna 5 ml solutie la 20 l apa. Atit

catalinsapasu
12-01-2007, 17:49
nu trebuie sa scoti pestii dc le folosesti. insa problema e ca nu dau rezultate intotdeauna. functioneaza doar daca apa e murdara. daca s-a tulburat din alte cauze (dezechilibru chimic, nitrati etc) nu va functiona. iti recomand carbunele activ de la tetra. baga-l in filtru. in doua zile o curata si va fi din nou limpede.

bobi
12-01-2007, 18:04
Multumesc de sfaturi,dar acum ce sa fac sa incerc cu aqua clear sau sa pun carbune?

Katryna
13-01-2007, 16:14
Oare nu ar fi mai bine sa incerci sa afli DE CE s-a tulburat apa??? Asta pentru ca nu e normal sa tratezi efectul, ci cauza. Parerea mea... Aqua Clear va avea afect atata cat va exista in acvariu, dupa aceea ce faci???Asta e mai mult o pseudo-solutie si nu va rezolva problema decat temporar.

Al_koholic
13-01-2007, 17:28
De ce nu incerci tu inainte de a folosi vreo solutie "miraculoasa" sa faci zilnic schimburi de apa ( maxim 20% ) cu sifonarea substratului?

bobi
13-01-2007, 17:52
Scuze daca par tampitel dar in ce consta sifonarea substratului,adica cum se face. Cauza nu o cunosc si nici nu imi explic ce s-a intimplat pt ca mincare in exces nu a fost dimpotriva scalarii au inceput sa se dea la plante.Filtrarea ok unul extern fluval 204 si unul intern aquael fan3. temp 25 grade, ph7 ,acces la acvariu in afara de mine nu are nimeni.si totul s-a intimplat in decurs de 48 de ore.Oare s-a deciclat acvariul?........A;si schimburi de apa saptaminal 25%.

Al_koholic
13-01-2007, 18:08
Nu cumva s-a tulburat dupa o schimbare a apei? Se mai intampla ca "daca-ti scapa degetele" in curatarea filtrului dupa o schimbare apa sa fie tulbure o zi doua si apoi sa-si revina.

Daca ai teste de apa verifica parametrii si o sa vezi daca s-a deciclat acvariul

Sifonarea consta in "greblarea" substratului cu o furculita sau un instrument asemanator...dar cu simt de raspundere ca sa nu dezradacinezi plantele.... urmata de schimbul de apa. Apoi poti sa apesi usor substratul cu palma sau degetele unde nu are loc palma pentru a elibera acumularile de gaze din substrat.

bobi
13-01-2007, 18:37
Mersi ,am priceput.Nu s-a tulburat dupa schimbul de apa,a trecut exact 1 sapt si pe urma s-a tulburat.Pestii nu sufera si nici plantele,disconfortul e doar al meu.Ciudat ce s-a intimplat,acum ma chinui si nu gasesc o solutie sa-l readuc la stadiul normal.
ps: solutia aqua clear nu da rezultate,cel putin pina acuma.Urmeaza sa incerc cu carbunele,sper sa am mai multe sanse.
10x.

viviparu'
14-01-2007, 10:06
Mersi ,am priceput.Nu s-a tulburat dupa schimbul de apa,a trecut exact 1 sapt si pe urma s-a tulburat.Pestii nu sufera si nici plantele,disconfortul e doar al meu.Ciudat ce s-a intimplat,acum ma chinui si nu gasesc o solutie sa-l readuc la stadiul normal.
ps: solutia aqua clear nu da rezultate,cel putin pina acuma.Urmeaza sa incerc cu carbunele,sper sa am mai multe sanse.
10x.

Oricum trebuie sa ai grija. La apa din Cluj sunt convins ca duritatea temporara kH este sub 5 asa ca s-ar putea sa virezi brusc pH-ul in jos. Schimburi de apa zilnice si eventuala filtrare prin carbune activ iti va rezolva problema.

Sa stii ca solutie gen Aqua Clear nu fac miracole, daca la asta te-ai gandit.
Le-am incercat si eu, cam pe toate cand eram la inceputuri, desi mi se spusese clar ca nu fac minuni.

Apoi am trecut la schimbul de apa zilnic si toate problemele s-au rezolvat.

Rattle
14-01-2007, 11:07
S-ar putea sa ai alge tip "apa verde". Pune o foaie alba intr-o parte a acvariului si uita-te din partea cealalta. Daca nuanta e verzuie...

bobi
14-01-2007, 20:09
Multumesc VIVIPARU (invat multe din postarile tale),dar cu apa nu e nici o problema pt ca am facut ph ul dupa tratament si este 7.
Bine-nteles nici o schimbare, m-am lamurit si cu produsul.
Rattle are dreptate,apa este verzuie.
Acum ce pot sa fac in continuare?
Multumesc tuturor pt sfaturi,imi sunteti de un real folos. ;)

bobi
14-01-2007, 20:14
Ah am uitat,mai am o intrebare: poate sa fie de vina si iluminatul?
Sunt 3 tuburi neon marca FSL nu imi dau seama de putere si alte caracteristici (asa a venit capacul cu dotarea respectiva,bine inteles tot chinezarii),lumina nu are nici o nuanta mai speciala, cel mai probabil daylight.

Watermark
14-01-2007, 23:23
Poate am citit eu in fuga dar nu ai specificat ce culoare avea "tulburarea" aceea. Sincer le-am cam avut pe toate. Daca dai detalii poate pot sa te ajut.
Oricum sa stii ca nici o frunza nu cade din copac fara motiv. A fost ceva...

catalinsapasu
30-01-2007, 18:27
uite, am avut si eu aceeasi problema, si nu a trecut cu carbune. In schimb am folosit NITRIVEC de la SERA si s-a facut limpede la loc. E de fapt un lichid cu bacterii de filtrare, nu limpezeste el apa, ci doar ajuta filtrul la filtrarea biologica. Ai grija sa stergi si geamul.

bobi
30-01-2007, 23:07
Multumesc, am sa iau in considerare sfatul tau.Intre timp am schimbat 2 tuburi din 3 cu tld 830 Philips si se pare ca da semne sa isi revina apa,bine-nteles dupa schimb de apa de 50% timp de 5 zile la intervale de 48 de ore intre schimburi.