PDA

View Full Version : Guppy bolnav. Boala necunoscuta, aparent gris.



Nick-tmuseru
01-05-2009, 13:38
Am un guppy care s-a imbolnavit de o boala ce seamana cu gris-ul(punctulete albe) dar deosebirile sunt(fata de cum s-a intamplat la mine data trecuta cand am facut gris de la schimb de apa cu apa mai rece):

1. Nu am schimbat apa si nu se putea sa intervina o schimbare brusca de temperatura
2. Punctele albe de pe peste, sunt proeminente, si concentrate in jurul partii frontale, nu pe coada, cum am mai avut.
3. Are coada decolorata, nu de tot, dar, la extremitate e mai stearsa
4. La ceilalti pesti nu vad nimic de genul, un singur peste pare mai decolorat dar nici de el nu sunt sigur.
5. S-a instalat intr-un timp scurt, aseara l-am vazut(apatic) pe fund cu coada in jos, dar nu a stat mult asa, iar azi, in urma cu 30min am observat punctuletele care aseara sigur nu le avea.

Singura schimbare pe care o putea surveni acvariul este scaderea ph datorita bombei, desi in cazul asta vedeam pearling la plante si nu exista.
Am in acvariu un os de sepie, ce pluteste liber cu partea mai moale in jos.

Masuri luate in graba:
1. Izolarea pestelui intr-un acvariu mic cu un bolborositor gata ciclat, din alt acvariu.
2. Cresterea usoara a ph-ului prin ,,turnarea'' la picatura a unui amestec de ~1.5lingurite bicarbonat de sodiu/100l apa
-mai exact am facut amestecul intr-un pahar, apoi am pus totul in 2l de apa si pus picurator.
2.a aceasi masura o iau si pt acvariul unde a fost mutat pestele bolnav unde 75% e apa din acvariul mare.

Si intreb: Daca scaderea ph-ului e singurul lucru care putea sa se schimbe, ce boala e? Simptomele nu seamana deloc cu gris-ul in afara punctuletelor albe...

blondu10
01-05-2009, 15:04
Te-ai uitat pe http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/index.php ?!?

Nick-tmuseru
01-05-2009, 15:42
nu stiam de site. ms
dupa poze, apare ca gris. sunt unele poze in care se vad proeminent punctele albe, exact ca la mine.

ph-ul scazut poate cauza gris?

Silvester
02-05-2009, 10:08
Cu riscul de a repeta...
Orice cauză generatoare de stres este factor precursor a oricărei boli...
Indivizii mai puţin dotaţi cedează primii, să nu uităm că mediul (apa) nu este un mediu steril...
Văzînd şi partea bună a lucrurilor, indivizii care rămîn în urma unui atac sunt viitori genitori de "cursă lungă"... 8)

Nick-tmuseru
02-05-2009, 13:29
Ce nu te omoara te face mai puternic :grin:
Sper sa reziste. E la a doua boala. data trecuta, au fost toti, acum vad ca doar pe el l-a prins, si l-a prins grav.
Multumesc pt ajutor.