PDA

View Full Version : Filtru cat mai mic



HellSpawn
08-01-2007, 01:38
Am nevoie de un filtru pentru un acvariu cub cu latura de 30cm. In acvariu intentionez sa tin maxim 4 pesti (pereche betta, si eventual cory). Am vazut niste filtre care se lipesc pe marginea acvariului, dar nici unul potrivit marimilor mele. Ma poate ajuta cineva (daca se poate sa-mi spuneti si costul unui asemenea filtru ar fi perfect)?


//edit
Am uitat sa precizez. Zgomotul redus se considera un mare avantaj :P.

Multumesc,
Alex.

Solaris
08-01-2007, 03:28
pestii astia nu au nevoie de aerare, o piatra (si un burete) e mai mult decat de ajuns (ca sa nu se ajunga la circuit inchis nefericit si sa se formeze pelicula de grasime si praf la suprafata) stabilitatea bazinului sau a apei iese din discutie; preturi pe la magazin sau mai bine din oferta din ziar. Poti 'produce' oarecare improvizatii.

HellSpawn
08-01-2007, 07:34
1. In lipsa aerarii, apa ar trebui schimbata la cat timp?

2. Asta e unul din 2 acvarii pe care vreau sa le fac. Daca asta ar avea latura de 30, celalalt ar avea-o de 15 (inspiratie (http://www.akwarium.org/galerie.php?ID_GALERIA=22)). In cel de 15 vreau sa pun o pereche guppy si sa-l fac cadou. Guppy nu mai sunt pesti labirint si ar avea nevoie de aerare. Aici cum rezolv cu filtrul?

Multumesc.

razvan
08-01-2007, 08:12
da stimabile, se poate face, cam greu de intretinut, dar se poate..

gindeste-te cum ai putea sa muti filtrarea in CAPAC.. cu ahutorul unui powerhead.. ;)

iti pot chiar oferi ajutor logistic in realizare.. ;) vointa de colaborare sa exista ;)

HellSpawn
08-01-2007, 12:12
Un acvariu atat de mic... si cu capac... parca n-as vrea...

M-am mai gandit si la posibilitatea unui filtru extern "light" (ca asta (http://www.companie.go.ro/Accesorii/FiltruLight.html), dar nu cu sticla de cola), dar m-as complica prea mult.

Daca as gasi filtre de gen corner (http://www.aquaticeco.com/index.cfm/fuseaction/product.detail/iid/4970/cid/1338) ar fi perfect, dar din astea chiar ca nu am vazut. Sau poate am vazut dar nu mi-am dat seama ce sunt.

Aerarea se face (pompa aer + piatra), si cu un racord home-made se poate lega si filtrul usor la pompa de aer. Problema mea sunt filtrele totusi, pentru ca sunt acvarii mici.

Altcineva?

viviparu'
08-01-2007, 12:48
Filtru gen "corner" gasesti la Animax Turda, la piciorul Podului Grant.

Numai ca nu este "corner" ci "patrat", dar e identic ca principiu de functionare.

Solaris
08-01-2007, 13:00
Problema mea sunt filtrele totusi, pentru ca sunt acvarii mici.
poti sa 'cioplesti' un burete cu foarfeca si te-ai facut cu filtru. 8) Bureti de diferite dimensiuni, gasesti pe toate gardurile.

HellSpawn
08-01-2007, 13:35
Fixez buretele peste piatra si atat, nu?

Daca da, nu se asigura asa si aerarea?

Ar fi bine daca impusc 2 iepuri dintr-un foc, si as putea/pozitiona face filtrul in asa fel incat sa nu strice estetica mini-acvariilor.

@viviparu'
Imi poti spune cumva si dimensiunile aproximative?

Solaris
08-01-2007, 18:21
buretele se scobeste pe interior asa incat furtunul si piatra sa intre in el ca intr-o sticla. prin curentul de apa pe care bulele il antreneaza in sus apa e fortata sa intre prin peretii buretelui din acvariu.

razvan
08-01-2007, 18:28
Un acvariu atat de mic... si cu capac... parca n-as vrea..

pai daca vrei sa mai ai si plante??? de unde crezi ca o sa-si ia lumina????

in fine, alegerea iti apartine, imi cer scuze daca postul meu te-a indispus...

HellSpawn
08-01-2007, 18:34
@Solaris
multumesc pentru indicatii

@razvan
nu m-a indispus, chiar deloc. :)
am vazut niste lampi cu neoane in... ZooMania parca... numai bune pentru acvariul meu de 30 (aveau cam tot 30 in lungime).
in cel de 15 nu planuiesc vegetatie, decat pietris si eventual o piatra care sa iasa din pietris la o inaltime rezonabila, ca sa arate totusi "bine" mini-acvariul.