PDA

View Full Version : proleme intre sexe



xaxdxi
06-01-2007, 13:18
4 scalari intr-un acvariu de 80 de l pe care intentionezi sa il schimb cu de 400 da pana aunci va fi o batalie inte pesti. 2 scalari sunt pereche, iar ceilalti 2 sunt femele. una dinte ele a mancat bataie ca arpioarele deabea mai sunt. acum le-am luat niste pleante ca sa se mai adaposteasca femele avariata. amandoaua au depus icre.credeam ca e pereche pana cand am vazut ca au depus ambele. intrebarea me e daca o sa le fac un acvariu mai mare si sa le aduc 2 berbatusi oare se va schimba situatia? acvariu pe careil voi face va avea dimensiunile de l 1.50 m h 60 m L 50. la alvelini nici nu ma candesc ca eu imi doresc de la acest acvariu un peisaj decorativ cu multe plante si bineinteles nisip.

LittleJ
06-01-2007, 13:36
sunt foarte teritoriali scalarii, daca au destul spatiu parerea mea e ca o sa se invete sa convietuiasca, eu am 2 perechi in ~160L apa, dar i'am obisnuit ca o pereche sa fie hranita in partea stanga si alta in partea dreapta, practic ei si'au impartit acvariul in jumatate iar cine depaseste jumatatea o incaseaza fara nici o exceptie

lupul-sur
06-01-2007, 13:48
Intr-un acvariu mare in care vrei sa pui scalari ai doua variante: ori il plantezi in asa fel incat usor sa se poate delimita doua zone diferite sa stea doua perechi. Ori ii aglomerezi sa nu se mai bata dar nu iti va mai depune nima sau cel putin nu vei mai salva nimic din puiet. Scalarii sunt pesti teritoriali.

xaxdxi
06-01-2007, 14:14
ce alti pesti de talie mica as mai putea aduga in acvariu. si dupa cum am spus alvelini nici nu o sa ma intereseze pentru ca nu fac comert. ms de raspunsuri.

catalinsapasu
06-01-2007, 15:04
Ramirezii sunt de talie mica si convietuiesc bine cu scalarii. Hraneste-i cu mancare de pesti albastrii si se vor face foarte frumosi. Neaparat pune ancistrusi. Kribensis mai poti pune, iar in rest.... neoni (stiu ca sunt hrana pt scalari, dar in 400 de l nu or sa ii prinda). Daca vrei cva mai mari iti recomand anabantidele (gourami, leerii, colisa), si astia convietuiesc cu scalarii.

xaxdxi
07-01-2007, 12:17
Iodotropheus sprengerae o specie de ciclide africane pe care cred eu ca am avut cand eram de vreo 10 ani. atunci stiam ca le zice tilapia. as fi intersat cam cati pesti ar traii in preuna si bine inteles si niste sfaturi. mai stiu ca atunci cand ii hraneam la unii dintre ei apareau niste pete rosi. ii hraneam adica taicamio cu carne de vita fiarta si maruntita. in alba iulia nu am gasit specia asta.poate ca nu e Iodotropheus sprengerae , erau de o culoare mai galbena. :?

lupul-sur
07-01-2007, 21:12
As fi curios cat de mult ar supravietuii ramirezii acolo.

barosanu
07-01-2007, 21:56
salut!

eu am in acvariu de 250lt numai putin de 12 scalari din care trei sunt perechi si convietuiesc de mai bine de 1,5 ani impreuna cu 4 Botia macracanta, 6 calistus, 20 de neoni 2 notopterus chitala ,4 ancistrusi ,4 tetra fantom black si 6 zebre rosii fortat de fica mea cea mica! acvariul este impartit in trei de scalari , 2 perechi pe laterale una in centru si restul stau in zona din fata . Cele doua perechi din laturi depun pe rand dar nu am stat niciodata sa le scot si sa scot pui din ele !! ce cred eu ca a contat este faptul ca i-am crescut de mici impreuna !

xaxdxi
09-01-2007, 21:42
scalarii mei fac ravagii cu plantele, le mananca din ce cauza poate fi ? hranirea o fac de mai multe ori pe zi le dau sera cvg-mix sera vipagram si larve congelate.nush cum se numeste planta da e una foarte intalnita pe piata. tulpina e f lunga si pe ea frunze mai mici care sunt devorate de scalari. :shock:

Am draci
04-02-2007, 20:47
am vazut la un crescator de pesti intr-un acvariu 6 perechi si nu era un acvariu imens dar era bine plantat si una din perechi a depus pe un suport din pvc prins pe o laterala a acvariului si nu a avut probleme

ionutlatcan
05-02-2007, 11:50
chiar daca "ai draci" ma risc si iti raspund ca nu tot ce vezi pe la unii sau altii, cum si nu tot ce zboara se mananca, este bine sau poti avea si tu acasa.
citeste pe forum si vezi ca pareri sunt multe. cumuleaza-le cu o lectura a unui articol despre scalari si ai sa ai o idee despre acesti "domni de apa dulce". ;)

Becone
09-02-2007, 08:28
Salut , profit si eu de topicu asta si intreb si eu ceva . Am scalari intrun acvariu de l nou facut cu de totate filtru , incalzitor cateva plante . Dintre cei unul ii bate pe ceilalti , inca nu sunt prea mari deci nu pot deosebi care e femela si care e mascul . E posibil ca toti sa fie femele sau masculi , chiar atat ghinion ?? :?:

Becone
09-02-2007, 08:30
scuze probleme cu tatstatura si din graba nu am observat , scalarii mei sun 4

lupul-sur
09-02-2007, 09:43
Pana se formeaza o ierarhie aceste lucruri sunt normale. Pestii se bat, isi stabilesc teritorii etc. In momentul in care se v-a forma o pereche sau mai multe si in functie de marimea acvariului te vei hotara daca vei tine una sau doua perechi.