PDA

View Full Version : problema urgent



Stinky
11-04-2009, 18:57
va rog ajutatima !
am un peste platy care presupun a e pe moarte nu stiu ce are pur si simplu respira dar sta cu burta in sus are codita stransa si rupte bucatele din ea si e alba si la aripioare
nu face nimic duar respira va rog spunetimi ce sa fac mai are vreo sansa de supravietuire ? (nu mananca duar daca il speriu se misca umpic si se intoarce la pozitia lui)

-lam separat intrun borcan
-ieri am luat plante melci si 2 moli (din pacate nu am fost atent sa ma uit daca era sanatos ieri nu iam dat multa atentie dar azi am venit cu un prieten acasa pentru ca aveam probleme la acvariu (curgea apa din el) si mia aratat spunandumi "asta nu o sa iti mai traiasca mut ori lau batut ori are un virus "

Alt_Razvan
11-04-2009, 19:19
Din pacate nu prea ai ce sa-i mai faci.
Acvariul in care l-ai tinut cum se prezinta? Dimensiuni, dotare, plante, etc.... Parametrii apei cum sunt? Ce altceva mai ai in acvariu?

PS. NU este un forum de gramatica, dar atata timp cat noi ne exprimam corect in limba romana, iti recomand sa o faci si tu.

Decamio
11-04-2009, 19:38
Daca deja e cu burta in sus nu mai poti sa faci nimic. ;new43

Stinky
11-04-2009, 19:41
inaltime 38 cm, grosime 28 cm, lungime 55 plante vam spus ieri am luat am luat si melci si inca 2 moli acvariul lam scos pt ca e facut manual si avea o zona unde curgea apa in acvariu am 1 gurami 6 gupy 4 moly 2 platy(dintre care cel bolnav) si atat ceilalti nu par a fi bolnavi inca
de filtru un stiu multe dar cand erau in acvariul cel mic navea probleme .
apa am fierto inainte sa o combin cu apa normala(chiuveta) dar in primele 2 zile sa zic asa nu a parut bolnav dar nici eu nu am fost atent la el constantnu am cu ce sa fac o poza clar sa vedeti cam ce si cum (aparatul foto e la tata)

E CU BURTA IN SUS DAR RESPIRA!

si pot sa zic [,] ca e de o ora o ora jumate cu burta in sus chiar mai mult

Alt_Razvan
11-04-2009, 19:56
Uita de pestele bolnav.. nu ai ce sa-i mai faci.
Dar...
Citeste cu atentie asta: http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=7113
Filtru ai sau nu ?
Temperatura apei?
Parametrii apei?
Faptul ca ai fiert apa este o greseala.

Spre ca la urmatorul post sa nu mai fie nevoie sa-ti bolduiesc greselile de limba romana...

Stinky
11-04-2009, 20:00
scuzati greselile de scriere dar nu sunt mereu atent cand scriu ..
imi cer scuze si multumesc pentru sfat

-apa am fierto in speranta sa scap de clorul sau calcar (nu stiu sigur ce are apa in ea) din ea (NU IAM PUS IN APA OPARITA!) apoi am turnato prin o panza

-am filtru

Alt_Razvan
11-04-2009, 20:03
Citeste articolele de pe forum...
Dupa ce o sa intelegi ce scrie acolo, revino aici..
Iar greselile tale de scriere nu sunt din cauza neatentiei... Mai pune mana pe carte.

Topicul se inchide aici.