PDA

View Full Version : salut



dumo79
19-03-2009, 10:15
In primul rand spre sa nu fi deschis un post auirea! Daca da.....imi cer scuze!

Am o problema de cateva luni cu algele, mai exact cu BBA.
M-am hotarat sa nu cedez, cum am facut-o de mai multe ori si :

1. am redus iluminatul; din 4 neoane (4x36 w) am lasat doar unul;
2. am suplimentat CO2;
3. am facut test la apă (EasyTest 5 in 1-JBL) si am urmatoarele valori:

- NO3- 50
- NO2- 0,5
- GH- 14° (aici am patru valori, toate indicand la fel)
- KH- 3°d
- PH- 7,5

Imi poate spune cineva care ar fi valorile normale pentru un acvariu ca al meu iar ...daca am depasit valorile (si cred fara nici o retinere ca am facur acest lucru) va rog dati-mi niste sfaturi sa reglez si sa tind spre normalitate!!!
In mod sigur PH este peste limita. O sa incerc zilele viitoare sa il aduc undeva la 6,5--7!


Multumesc anticipat!

manu
19-03-2009, 10:25
nu-mi place NO2 ala de 0,5 :!:
si nici NO3 ... la 50 e cam marisor :roll:
ai ceva probleme cu ciclarea acvariului, ceva nu mere..
dai multa mancare? ai acvariul suprapopulat? cu schimbul de apa cum stai?

dumo79
19-03-2009, 10:30
pesti: 10 precocx, 2 boesemani, 1 rechin si inca 2 micuti al caror nume imi scapa(galbeni cu punte rosii...in fine. Astia sunt toti pestii pe care momentan ii am deci nu cred ca vorbim de suprapopulare).

Schimbul de apa l-am facut in weekend. Cam 20-25 l. Si se repeta odata la 2 saptamani
Apreciez si niste masuri care ar trebui sa le aplic.

Multumesc!

Liviu
19-03-2009, 10:39
Mie imi este FOARTE CLAR ce nu merge bine la tine.

1. Spui ca faci aditie de CO2 .. asta trebuie sa te puna direct in partea acid cu PH-ul. COncluzie: ori difuzezi prea putin CO2 ori ai un reactor/difuzor ineficient. Variatiile de CO2 sunt un declansator foarte cunoscut al BBA
2. Vad ca schimbi 25 de litri de apa la 2 saptamani .. asta la un acvariu de 200 de litri .... huh. Eu schimb 60 de litri SAPTAMANAL la 190 de litri. Sa nu te miri ca ai nitratii aia ... e firesc la asa mici schimburi de apa.

Aceste doua puncte egalizeaza clar cu ALGE. Trebuie sa iei masuri.

As mai avea inca 2 puncte de adaugat pe lista:
4. Nu ne-ai povestit nimic despre fertilizarea micro si macro pe care o faci.
5. Nu ne-ai zis cate plante ai in acvariu (e foarte plantat, e mediu plantat... din astea).

O fotografie ar spune multe.

dumo79
19-03-2009, 10:49
1) http://profile.imageshack.us/user/dumo79/ nu se vad foarte bine pozele. Doar sa iti faci o idee cat de plantat este (cat de curand adaug alte poze)
2) Plante: anubias nana, echinodorus bleheri, wieeping moss, java moss, nymphea lotus red, hetenanthera zorestifolia, Echinodorus 'Ozelot',Ludwigia Glandulosa, Echinodorus Maior, Cryptocoryne Wendetii Green
3) Fertilizare am facut cu feropol si cu un ingrasamant de la JBL (imi scapa numele)(l-am pus in substrat, langa radacina plantelor).
4) CO2- 1 bl/sec

Te ajuta ce ti-am scris!?

Liviu
19-03-2009, 10:59
Da, ma ajuta sa vad ca ai putine plante. Deci ai un acvariu usor plantat. Nu conteaza cate bule pe secunda ai .. conteaza cum le difuzezi in apa.
Fertilizare macro nimic ? ma refer aici la potasiu si fosfor (ca nitrati vad ca ai prea multi inca).

Ca solutii:
- schimba apa mai multa si mai des (macar 50 de litri saptamanal).
- mareste cantitatea de CO2
- citeste la sectiunea articole despre setarea si intretinerea unui acvariu plantat.

dumo79
19-03-2009, 11:02
Mare ajutor. Voi face intocmai. Multumesc mult!

husky17
19-03-2009, 11:05
salutare tuturor.

Poate ar ajuta daca adaug si eu ceva la ce s-a spus pana acum.

In Iasi, cel putin in Dacia, acolo unde stau eu, apa de la robinet are, in general ph peste 8 (masurat cu JBL 5 in 1), eu am CO2 presurizat si folosesc Ferplast Energy Mixer si la aprox 1-2 bulte / sec nu reusesc sa cobor ph sub 7 (la fel masurat cu JBL 5 in 1, nici testul permanent nu vrea sa devina verde deschis, ramane un verde inchis spre albastru).

o zi buna !

Liviu
19-03-2009, 11:21
Dar o masuratoare cu un PH metru digital sau lichid de precizie a facut cineva ?
JBL 5 in 1 este facut pentru a-ti da niste valori orientative, sa stii daca te apuci de testat serios cu teste de precizie sau nu.

dumo79
19-03-2009, 11:28
azi pun si PH metru cu lichid. Diseara vă voi comunica valoarea.

(Mentionez ca stau in zona Ticau. Apa cică e de "Timisesti".)

husky17
19-03-2009, 11:35
apropo de calitatile apei, uitati ce zic astia, in cazut meu nu e nici macar pe aproape de adevat, da' asa zic ei :grin:

http://www.rajaciasi.ro/content.aspx?item=1639&lang=RO

dumo79
19-03-2009, 11:56
cat despre difuzarea bulelor de CO 2 in apă....am difuzor tot de la jbl. aproape cat inaltimea acvariului (cam 35-40 cm)