PDA

View Full Version : ciuperca ceva sau



fishmania
12-03-2009, 21:31
Volum acvariu: 230l,caiman 110 scenic

Pesti: vivipari x 12.rasbora x 6,neoni x 6, scalari x 4,colisa x 2, sanitari x 3

Plante: echinodorus.ludvigia,riccia,rotala,valisneria

Filtrare bluwawe 07, tetratec 700 exterior,pompa de aer,incalzitor 200 w

Iluminare: 2 neoane 30w aqua glow si sun glow

Decor: substrat nisip+pietris,buturuga

Substante folosite: safe start,general tonic,fungi stop,sare

Parametri apei: ph 7.gh 14.kh 4,temperatura 26

Ciclare: da

Problema: am luat 4 blue platii de la zoomania din real care dupa 5-6 zile au inceput sa aiba miscari ale corpului necontrolate,coada si aripioarele inotatoare se "mancau" si statea mai mult pe fundul acvariului.dupa ce am tratat cu general tonic aripioarele si coada si-au revenit dar au aparut niste pete albicioase si coloratia pestilor nu mai e deloc vioaie. pesti mananca dar stau mai mult pe fund.azi a murit unul. ce ma fac?

Juwel
12-03-2009, 21:46
Am editat fonturile pe normal.
Am sters din titlu cuvantul NUSH. Poti edita postul si sa scrii in loc ceva pe romaneste.

Sfat: cand cumperi pesti uita-te bine la ei. La cel mai mic semn de boala nu-i cumperi. Altfel ai sansa sa imbolnavesti toti pestii din acvariul comun. De obicei se foloseste un acvariu carantina, in care pui pestii cumparati si ii tii acolo sub observatie.

fishmania
12-03-2009, 21:53
cand le-am luat erau perfect normale.acum nush ce au,par sa nu afecteze ceilalti pesti

Juwel
12-03-2009, 21:58
Mai omule, ai o problema cu cuvantul NUSH? Ce naiba vrei sa zici? Vorbeste romaneste, e asa de greu?

Tudor.M
12-03-2009, 21:58
cand le-am luat erau perfect normale.acum nush ce au,par sa nu afecteze ceilalti pesti

off topic =)) =)) =)) ....@Juwel cred ca iti dai seama de ce rad :)

Juwel
12-03-2009, 21:59
Normal ca imi dau seama... :mrgreen:
Nu stiu @fishmania daca isi da seama.

fishmania
12-03-2009, 22:06
ACUM MA MAI LUARATI SI LA MISTO.PUTEATI SA IMI DATI UN SFAT CE SA FAC LA PESTI SI SA LASATI IRONIILE.DAR...DACA DE ASTA VA ARDE ACUM...PUTETI SA INCHIDETI.NU MA ASTEPTAM LA ASA CEVA,CERECTII GRAMATICALE SI CONSERVARI DE LIMBA.NU DEASTA M-AM INSCRIS PE ACEST SITE

Nicolae Paun
12-03-2009, 22:09
Atunci dute tata pe siteuri unde se permite sa vorbesti cum vrei tu.
Cand intri in casa cuiva te supui regulilor casei.
Mai ai neclaritati?Acest topic se inchide.

snakefishmike
12-03-2009, 22:13
ACUM MA MAI LUARATI SI LA MISTO.PUTEATI SA IMI DATI UN SFAT CE SA FAC LA PESTI SI SA LASATI IRONIILE.DAR...DACA DE ASTA VA ARDE ACUM...PUTETI SA INCHIDETI.NU MA ASTEPTAM LA ASA CEVA,CERECTII GRAMATICALE SI CONSERVARI DE LIMBA.NU DEASTA M-AM INSCRIS PE ACEST SITE
Noi ne-am fi asteptat sa citesti totusi REGULAMENTUL (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=6970) in clipa in care ti-ai facut contul . Si rogu-te nu mai tipa la noi ca stim sa citim si daca nu folosesti Caps Lock-ul .
Acu' prieteneste , baga un ochi in link-ul dat de mine si ai sa vezi ca se spune clar cum se scrie pe la noi .