PDA

View Full Version : comportament ciudat



schumydan
08-03-2009, 11:39
azi ma uitam la acvariul cu carasi si am ramas uimit cand am vazut ce se petrecea: un caras black moor de 15 cm si un ryukin de vre 13 strangeau la geam un oranda de vreo 11. adica in inghesuisera intr-un colt si black mooru il tinea din lateral si ryukinu de deasupra. am batut eu in geam sa ii sperii dar nimic. pana la urma am zdruncinat putin acvariul si s-au despartit dar il fugareau prin tot acvariul. pana la urma de pe oranda au cazut vreo cativa solzi si s-a refugiat deasupra unei tufe de althernantera. carasii au fost impreuna de mici si acvariul este de 200l. in el mai am inca 2 carasi, un oranda si un ryukin putin mai mici cam 10 cm dar pe acestia nici nu ii baga in seama. ce sa le fac??????????

Angelina
08-03-2009, 11:41
Probabil oranda este femela si o fugareau pentru ca doareau sa.... 18;

schumydan
08-03-2009, 11:46
sunt mici ca varsta. nu sunt buni de reprodus. acum vad ca s-au potolit. or fi obosit ca respira cam repede.

Angelina
08-03-2009, 11:50
La dimensiunile pe care le-ai zis par destul de apti de reproducere :mrgreen: Cauta pe you tube "goldfish mating", sunt destule filmulete in care poti vedea carasi iubareti :grin:

Decamio
08-03-2009, 22:28
Ce varsta au carasii? Comportamentul acesta nu este normal decat daca se imperecheaza... si ai mei au facut ceva asemanator, in sensul ca cuplul meu de cometa sunt foarte activi din acest punct de vedere, ajungand ca masculul sa impinga femela in tufisul de vallsineria :lol:
I-am si filmat: http://www.youtube.com/watch?v=J_-YWQgjnOk&feature=channel_page
Vezi daca seamana oarecum cu comportamentul celor doi.

schumydan
09-03-2009, 15:32
la mine era menage-a-trois : un ryukin, un black moore si un oranda ca cel care apare la tine. oranda era tinta in timp ce cei 2 tremurau ca disperatii pe langa oranda si o strangeau la coltul acvariului. :twisted: