PDA

View Full Version : Bilant!



lupul-sur
21-12-2006, 23:33
Mai trece un an, suntem cu un an mai in vastra , se presupune ca suntem si mai buni si mai intelepti.
Cu ocazia acestui sfarsit de an fac si eu un mic bilant al activitatii mele acvaristice.
Am intrat pe acest forum in data de 19 martie anul acesta.
In momentul in care am intrat aveam un acvariu de 80 litri populat cu xipo, fosilis, gurami, moly etc etc. O adevarata ciorba. Pe langa acest acvariu mai aveam un alt acvariu de 4o litri in care tineam fosillis si vivipari. Aveam in spate 2 ani de tinut pesti, sute de pesti ucisi din prostie, carti citite si neintelese. Nu stiam adevaratul sens al unor notiuni ca ciclare, nitrati, nitriti, etc etc. Primul lucru ce l-am facut intrand pe forum a fost sa citesc: sa citesc regulamentul, sa citesc articolul lui Johnny, articol ce il consider piatra de temelie a oricarui acvariu.
Si am inceput sa pun intrebari. Apoi am descoperit postul cu intalnirile bucurestene. Si am facut propunerea sa fie reactivate.
Intr-o sambata m-am intalnit in fata mec-ului de la Obor cu useri dintre care astazi mai sunt constanti cu prezenta Johnny si Razvan.
A fost punctul de plecare a reabilitarii mele ca acvarist. Auzeam pentru prima oara de notiuni abstracte pentru mine. Am cerut explicatii, mi-au fost oferite. Am fost vizitat acasa si mi s-au oferit sfaturi. Le-am luat in calcul si am incercat sa eliberez bazinul de surplusul de pesti.
Si la o alta intalnire am intalnit un OM, pe care alaturi de un alt OM, il consider prietenul meu. Si am invatat. Am invatat muncind, sudand, taind cu flexul, lipind sticla. Cu ajutorul acelorasi OAMENI am in ziua de astazi un acvariu de aproape 300 litri net cu absolut tot ce ii trebuie. Inca mai exista ciorba in el, dar sunt pesti de care sotia mea etse foarte atasata si pe care ii iubeste foarte mult.
Acestea sunt kucrurile pe care oamenii de pe forum si forumul le-a facut pentru mine.
Ce am facut eu pentru forum? Din pacate destuld e putine. O singura problema merita evidentiata: s-a creat un cadru organizat donatiilor de plante. S-au facut expeditii de plante in orase ca Targoviste, Arad, Timisoara, Braila, Brasov, Iasi. Aceste expeditii nu ar fi putut fi facute fara aportul unor oameni inimosi, nu ii numesc ca se stiu dansii, ce au contribuit mereu cu plante la aceste expeditii, aratand ca intradevar acvaristica poate sa fie nu numai afacere ci si pasiune.
In concluzie pot sa spun ca am avut un an bogat si plin de realizari.
Cam aici se incheie bilantul meu.
P.S. Postul o sa fie blocat de mine.
P.S. 2 Pentru cei ce sunt incepatori: cititi cu atentie, ascultati cu atentie sfaturile, cereti explicatii daca nu intelegeti dar ascultati de sfaturile primite ca nimeni nu va vrea raul.
Va doresc un nou an fericit si toate cele bune!

ionutlatcan
22-12-2006, 10:51
intru si eu la bilant
am inceput acvaristica in februarie cu un acvariu de 54 de litri, fara cunostinta de cauza, fara experienta in acest domeniu, cu un mare apetit pentru acest hobby dar, din pacate, ca multi altii, cu multe greseli urmate de victime.
am ucis pesti, timp si bani pana cand am dobandit o oarece experienta si acest lucru a fost posibil doar cu ajutorul prietenilor de pe acest forum.
dupa numai doua luni am facut un acvariu de 100 de litri, l-am pastrat si pe cel de 54 si acum am doua acvariii binisor aranjate dar cu posibilitati de imbunatatire reale.
doresc la sfarsit de an tuturor amicilor de pe forum implinire in acvaristica, sanatate, craciun fericit si un an nou cu bucurii si rtealizari si.......intelepciune, rabdare, atentie, pentru ca toti cei care ne arata drumul cel bun in acvaristica, nu are rost sa le mai mentionez numele, o fac din pasiune, o fac cu caldura, cu timp pierdut, cu nervi storsi cateodata, din cand in cand cu o hilara si prieteneasca ironie.
sper ca noul an sa ne aduca multe realizari atat in plan personal cat si pe acest forum pe care ma mandresc , ca activez.