PDA

View Full Version : ramirezi



Danny
20-12-2006, 22:00
ma pregatesc sa iau si eu ramirezi si m-am documentat bine in ultima luna dar intervine o problema (ca intotdeauna). am reusit sa iau niste teste: kh gh si ph .. vor mai veni si celelalte dar m-am gandit ca acestea ar fi importante pentru o prima investitie. problema ar fi ca gh-ul meu este 10 iar lor le-ar trebui pana in 8.. la restul stau bine. incerc sa reduc gh-ul cum pot dar vroiam sa stiu de la cei care au ramirezi ce parametrii au ei.. in special celor care au ramirezi de mult timp si se simt bine. credeti ca un gh de 10 este mult prea mare? mercik

fish2070
23-12-2006, 22:29
eu ti-am zis am avut si inca mai am ramirezi pe moment doar o femela dar cred ca am sa ii iau eu un partener, am avut si s-au reprodus de 2 ori. Tot ce am facut a fost sa le pun substrat o radacina multe plante ceva pietre plate o apa bine oxigenata si incalzita cam in jur de 29 G. Nu am stiut deloc valoriile ph-ului sau duritatea apei dar din moment ce s-au reprodus asta cred ca inseamna ca au dus-o cat de cat bine. Eu zic ca poti adauga pestii dar ai grija eu am avut probleme mult mai mari cand a aparut grisul si iti spun chiar si daca am mentinut temp. la 31 G timp de 1 sapt virusul pur si simplu nu a murit si acest lucru inca ma pune pe intrebari , mai ales ca am pus si costapur. Desigur scosesem filtrul cu carbon activi si pusesem unul pe baza de pompa de aer dar nu se schimbase nimic decat , ca numai femela a supravietuit.

Iti dau urmatoarele indicii cand nu se simt bine sunt stresati sau bolnavi de o boala interna sau externa culoriile negre ( dungiile negre) se intensifica exagerat de mult si isi tin inotatoarele apriopiate de corp.
EU iti dau unda verde sa ii pui dar tinei sub stricta atentie si vezi de unde ii procuri ca sunt multe locuri de unde am vrut sa iau masculi de ramirezii dar erau infectati cu gris. BAFTA

Danny
26-12-2006, 16:46
mercik mult de indicatii sper sa nu am probleme cu bolile stiu ca sunt sensibili la boli si tratamentele sunt mai dificile.. nu ma grabesc sa ii iau, sa treaca sarbatorile si ma duc sa testez teritoriul ;)

Al_koholic
26-12-2006, 17:11
Nu pot sa-ti spun decat din experientele mele cu ramirezi. Intotdeauna am avut probleme cu ei cand duritatea apei a crescut devenind mai "apatici", pierzandu-si din colorit si din pacate si cateva decese. De asemenea nu am fost satisfacut de cum s-au comportat in acvarii proaspete ( ciclate de putin timp ).
In acvarii vechi s-au comportat bine insa intotdeauna am filtrat apa prin turba si am tinut temperatura la 27 de grade.

PS : am vazut inainte de craciun in Amzei niste exemplare foarte frumoase la vreo 3-4 cm. Din cate am inteles pe 10 ianuarie baietii inchid pravalia si se muta ( din motive de chirie a spatiului). Asa ca daca vrei dute si arunca o privire pe acolo...

Danny
26-12-2006, 18:45
si eu am turba in filtru din motive de ph mai mult :P acvariul este proaspat ciclat asa ca m-ai cam desumflat dar poate nu e draq asa de negru.. iar duritatea, la care te referi la kh? gh-ul stiu ca nu fluctueaza prea tare daca nu se fac adaosuri de produse ce predispun.. daca gresesc sa ma corectati :)

Al_koholic
26-12-2006, 22:22
Eu ma refeream la gh. kh-ul il poti controla cu multa egeria densa daca iti place aceasta planta caci are ritm de crestere rapid si neavand co2 indeajuns isi ia carbon din apa. gh il poti scadea cu apa oxigenta.
Ce gh ai? si ce kh?

PS : un batranel simpatic mi-a spus candva o vorba cand i-am spus ca pe internet gasesti orice despre orice specie de pesti : " 10 zile de citit pe internet nu se compara cu o ora de privit pestii din acvariu". Cred ca are dreptate asa ca nu mai sta bosumflata ;)

Danny
26-12-2006, 23:27
gh 10 kh 6 si ca sa fie tacamul complet (aproape) ph aprox 7. ma feresc sa fac pe mikidutza in 14 sa am toti parametrii cum trebuie.. in sensul ca daca stau sa adaug 7000 de treburi sa iasa oka e foarte posibil sa gresesc la un moment dat si nu e bine.. prefer sa se potriveasca pestii pe cat posibil la conditiile apei mele decat invers si vreau doar sa ma asigur ca pot intretine ramirezii... sau sa imi iau gandul de la ei? :cry:

catalinsapasu
27-12-2006, 13:18
nu i-am vz pe cei de la amzei. eu am luat din obor si i-am hranit cu sera discus color blue. sunt 30 000 bucata si cresc destul de repede. la mine s-au reprodus dupa 2 luni. am mai vz acum o luna si pe selari. acolo aveau si galbeni. sunt ceva mai urati, dar s-au reprodus. tine turba in filtru. eu cand am scos-o, ramirezii au murit primii.

catalinsapasu
29-12-2006, 22:51
revin. am fost la amzei. sunt 100 000 bucata, dar sunt mai mari ca ai mei. numa buni de imperecheat.

Dudi
29-07-2007, 15:40
Salutare. De cateva saptamani mi-am cumparat si eu doi ramirezi. Unul este pot spune voalat care eu credeam ca este mascul dar s-a adeverit ca este femela din momentul in care i-am vazut depunand.Acum problema este ca eu l-am cumparat ca mascul si am mai luat unul mai mic care zic ca este femela. In concluzie am doua femele, dar in momentul depunerii lucrau amandoi. Ce sa mai cred? :roll: Voi pune niste poze la galerie sa vedeti si voi. Cine mai are ramirezi, sau cine se pricepe va rog sa mai veniti cu sfaturi. Mersi

harry-ab
29-07-2007, 17:37
La cichlide s-a mai intamplat ca doua femele sa depuna impreuna, n-ar fi prima data. Am observat fenomenul la scalari, discus , uaru. Asa ca e probabil ca fiind de aceiasi generatie sa ai doua femele. Daca sunt generatii diferite, posibil sa fie masculul mai mic (mai tanar).In general la ramirezi masculul este ceva mai mare decat femela, sa zic asa un 0,5-1 cm .Daca au depus si inca au icre o sa-ti dai seama sigur daca sunt fecundate sau ni in maxim 3 zile. Bafta multa sa ai pereche!

Dudi
29-07-2007, 17:51
Pai asta s-a intamplat chiar dupa doua zile de la achizitionarea lor. Icrele nu mai sunt asta probabil ca a fost prima depunere. Inca sunt mici. Am pus poze la galerie. Astept validarea lor