PDA

View Full Version : Apa Albuie



smitey88
15-12-2006, 19:35
Salutare...Aku cateva ore am bagat apa in acvariu pt prima data! Am un acvariu de 90L... Cu o pompa Fan-Filter2... Am bagat apa in el de la chiuveta, plante nisip,pietricele... Am dat drumul la pompa...si s-au umplut geamurile de bule de aer....aku au disparut dar prin apa inca mai circula acele bule... Si is umpik alb a apa...din ce cauza ce trebs a fac?? :cry:

lupul-sur
15-12-2006, 20:37
Sa stai si sa astepti!

smitey88
15-12-2006, 21:26
Cam in cat timp o sa devina apa limpede...si or sa dispara bulele alea?

Johnny
15-12-2006, 22:06
Un acvariu se cicleaza in vreo 3 saptamani.Bulele alea vor disparea in 2-3 zile.Apa probabil e albicioasa de la clor care se va duce in cateva zile.
Dai un search cu termenul ciclare ca s-ar putea sa afli niste chestii interesante ;)

smitey88
17-12-2006, 16:03
Ms...pt raspunsuri! Bulele alea au disparut si apa e aproape limpede! Dar e o problema...cadn dau drumu la Pompa Fan-Filter ...pe acolo pe unde scoate burburucii aia care ies la sufrafata...scoate si alte bule micutze de tot....si se plimba alea prin tot acvariull....dar sunt cam ciudata alea...da impresia de apa murdara cu gunoaie! a...O intrebare mai am: Mai trebuie curatat buretele si akuma cand nu sunt in pesti in el! Am pus apa in el de 2 zile! Sa scot buretele sa il spal? :mrgreen:

Danny
17-12-2006, 17:20
iti sugerez sa opresti aerul de la filtru.. risti sa supraoxigenezi apa si sa elimini dioxidul de carbon existent de la pesti (cand vor fi) ceea ce duce la o crestere de ph si la foarte multe treburi nasoale.. alge, pesti stresati etc.. orienteaza jetul de apa in sus sa faca niste 'valuri'.. buretele nu il speli (si sper ca nu te referi la spalat in chiuveta) cat e la ciclat pentru ca nu are cu ce sa se imbacseasca tare iar in burete se formeaza bacteriile. good luck!

smitey88
17-12-2006, 19:21
:lol: crek tocamai am cosmiso...aku 10 min am spalat buretele la chiuveta! :cry: e nasoala treaba, daca l-am spalat? ce treb sa fac aku? :?:

Danny
17-12-2006, 19:29
iei de la cap cu ciclatu :P nu se spala niciodata cu apa de la robinet ci in apa care o scoti din acvariu.. citeste articolul despre ciclare si gasesti tot acolo