PDA

View Full Version : Problema cu guppy



xifogup
13-02-2009, 20:35
Buna ziua! Am un acvariu micut in care traiesc de 8 luni urmatorii pesti : 2 zebre , 1 platy 5 guppy si un corydoras mic.Acvariul este de 25l Stiu ca e usor suprapoulat. Problema vine din partea unui gup de 9 luni. De cateva zile e mai inactiv si azi a stat toata ziua doar pe fundul acvariului. Refuza mancarea. Temperatura in acvariu este de 25 C . Teste de apa nu am dar nu cred ca este din cauza unei intoxicatii deoarece pestele sta pe fund nu la suprafata. Ceilalti pesti inoata in voie si nu par afectati. Nu am adaugat nimic nou in acvariu ( pesti , plante sau accesorii) si nu am schimbat hrana ( fulgi de la tetra).

Multumesc anticipat!

xifogup
14-02-2009, 09:37
Azi de dimineata statea la suprafata intr-un colt al acvariului. A facut niste excremente albe subtiri (nu a mancat prea mult in ultima vreme). Dupa ce statea 5 minute intr-un colt se mai plimba prin acvariu si se aseza la loc . :?:

New-in-this
01-03-2009, 10:10
gupul e mascul? a slabit? eu de obicei problema asta o aveam la femele
si ceea ce excreta cred ca era de natura organica propriului ei organism
posibil de la mancarea in exces care a fost si tare si i-a ranit intestinul
eu sper ca nu..
daca are 9 luni nu se pune problema ca e fugarit de ceilalti, poate doar sa fie apatic pt ca nu are femela, desi nu cred
mai urmareste si alte pareri
Sanatate multa!

xifogup
02-03-2009, 15:49
Gupul era mascul , de mancat nu cred ca i-am dat prea mult.. (1-2 ori pe zi cu o zi / doua de post pe saptamana)... Femele avea si nu slabise.Poate o fi avut paraziti intestinali , nu stiu .. Oricum dupa doua zile a murit ;new43

Haplo
02-03-2009, 16:38
Salut, nu sunt eu cel mai in masura sa dau sfaturi, dar imi da cu virgula ce ai spus: "stiu ca este putin suprapopulat"
Din ce am citit (sper sa nu gresesc) poti sa ajungi la ratia de 1litru de apa la 1 cm peste tropical. Daca ai (aveai) 9 pesti de aproximativ 3 cm (am pus din burta), inseamna 27 cm. Daca ai acvariul de 25 litri si scazi plantele, substratul si ce mai ai pe acolo, as spune ca net ai mai putini litri, deci este destul de suprapopulat si dezechilibrat

Eu am observat ceva la acvariul de la serviciu (60l): este clar suprapopulat, dar a ajuns la un oarecare echilibru. Intr-o zi am schimbat prea multa apa si unul din pesti a murit a doua zi. Mi se pare foarte greu sa ai grija de un acvariu mic supropopulat. Poate ar fi bine sa-i muti din garsoniera in 2 camere