PDA

View Full Version : Completare informatii Tetrazona va rog



Arrowhead
04-02-2009, 10:28
Salut, Ma intereseaza cat traieste in medie un Tetrazona? Mi-ar fi de folos cateva detalii cum ar fi : ciclul complet de la icra la moartea pestelui , cam ce perioada e juvenil, ce perioada e matur , cat traieste un adult , ce se intampla daca nu vreau sa-i inmultesc...
Daca ii las sa depuna in acvariul comun dauneaza cu ceva vietii lor ulterioare ? exista posibilitatea ca femela sa nu vrea sa depuna (din cauza aglomeratiei ) si sa moara din cauza icrelor?
Am inteles ca la maturitate pestii depun regulat la aprox 28 de zile .
M-am gandit la un acvariu cu tetrazona , si pentru echilibrarea ecosistemului ma gandeam la ceva melci si ceva pesti de fund de tip sanitari . Va rog sa-mi dati niste sugestii cu privire la sanitari ce tip ar fi cel mai compatibil cu tetrazona, si daca cumva tetrazonii imi vor manca melcii nu am idee dar toata lumea spune ca sunt niste "zapaciti" pestii astia..

Arrowhead
10-02-2009, 09:47
Va multumesc pentru interesul acordat intrebarilor mele. intre timp am mai citit , forumul este foarte stufos si dureaza destul de mult sa acumulez toata informatia . Tot nu am gasit niciunde informatia despre cat traieste un tetrazona , dar mai sap poate gasesc in final .
Am o problema cu harnirea , am luat pestii din 2 surse , cativa pui care practic mananca orice si nu sunt mofturosi , si mai multi adulti de tetrazona care nu mananca nimic...
Le-am dat pana acum purici de balta uscati (daphnia) si granule , dar puricii plutesc pe suprafata apei pana ii capteaza filtrul , mananca numai puietul , iar granulele cad la fund instantaneu , si manaca cei 3 cory care par foarte multumiti...
Am acvariu Juwel record 60 de 54 de litri , am 3 cory si tetrazona si mai am 4 tetra serpens pe care vreau sa-i dau aviz amatorilor din Timisoara , i-am primit bonus...
Am acvariul bine plantat este loc de innotat , temperatura constanta 26 de grade , lumina am neonul standard al acvariului am filtru si pompa ...
Dati-mi si mie o idee ce sa le cumpar de mancare la pestii astia ... ma gandesc ca daca ii razbeste foamea o sa manance pana la urma ....
Sa cumpar larve de chironomide congelate ? ma gandesc ca daca nu le papa imi strica apa din acvariu ....
Pestii sunt jucausi veseli umbla in card , alearga toata ziua , s-au colorat foarte frumos masculii sunt o splendoare dar nu mananca....

husky17
10-02-2009, 10:12
Salut,
Si eu am vreo 20 tetrazoane si le dau sa manance:

Sera FD Tubifex
http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/368-hrana-pesti/3155-hrana-pesti-sera-fd-tubifex-50ml.html

Sera San
http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/368-hrana-pesti/368-hrana-pesti-sera-san-100-ml.html

uneori le mai dau si chironomide ... cand gasesc la bazar.

P.S.: Nu spun ca este dieta perfecta pentru tetrazoane dar, doar ce am vazut ca mananca fara nicio retinere ale mele.

Apropo, ce ai aflat apropo de depunere, ce ai aflat, daca nu le fac loc special se poata intampla vreo ceva?
Eu am observat de mai multe ori femele grasute care slabesc "peste noapte", probabil elimina icrele dar avand in vedere ca nu am timp si spatiu sa ma ocup de pui ... i-am lasat la voia intamplarii.

Arrowhead
10-02-2009, 10:50
Le-as da tubifex viu dar nu gasesc niciunde sa cumpar in Timisoara , stiu ca multa lume nu e de acord cu tubifexul viu dar eu cred ca ar manca ca disperatii am sa incerc cu ce mi-ai recomandat tu sa vad ... astept si alte idei,

Arrowhead
10-02-2009, 20:10
Pana la mancare cerd ca tetrazonele mele se mananca intre ele .....
Am un mascul, banuiesc ca este cel dominant , care ii tine pe toti sub papuc, adica toti ceilalti pesti (tetrazona ) stau inghesuiti in plante , adica toti 10 masculi femele toata gasca , repet pestii sunt adulti... cum iese unul de acolo cum il alearga si il ciupeste .... el alearga de nebun in acvariu colorat la maxim .....restul stau pitulati la cutie....care scoate capul e mancat ... Nu are nimic cu corry sau cu tetra serpens care se plimba linistiti la mijlocul acvariului...
Update .... cred ca stiu ce se intampla .... s-a ales o femela imensa cu el s-au separat in coltul opus doar ei doi ... nu am vazut tetrazona asa colorat ca el , ea e umflata ca balonu...danseaza impreuna ... probabil vor depune ... nu ma asteptam sa se intample asa repede
Femela care era searsa la colorit s-a colorat .... aripioara dorsala e neagra ...masculul o alearga prin acvariu si danseaza in jurul ei...intre timp bate concurenta probabil vor depune in seara asta ...
va tin la curent ....

ovidiu85
11-02-2009, 19:20
In seara asta ar trebui sa pregatesti un acvariu [informatii despre cum trebuie sa fie gasesti cu functia search], pt ca ei de obicei depun dimineata la primele raze de soare....
Daca o sa-ti depuna in acvariu comunitar nu vei avea parte de pui pt ca isi maninca icrele....
Succes si poate vei deveni "tatic"!!

Cat despre mancar eu le dau fulgi. spirulina tablete de la sera si un mix format din 1 bucata inima de vaca mica, 10 tablete de spirulina, jumatate de morcov fiert si cam 50 g de fulgi....Inima curata bine, dupa care inghetata si data prin cea mai mica razatoare. Tabletele de spirulina lasate in putina apa sa se descompuna. Le bag la blender si pasta care rezulta o pun in punga la congelator.
Cand e bocna iar prin razatoarea cea mai mica si e un adevarat festin.
Asta e reteta mea, dar o gasesti in diferite variante.

Arrowhead
12-02-2009, 13:34
Da problema este ca nu vreau sa-i inmultesc. Vreau un acvariu in care sa innoate un card de tetrazona veseli... si acum am un acvariu in care alearga de nebun un singur mascul si restul stau in transee....
Dar deseara am sa scot tiranul si sa-l izolez sa vad daca pestisorii isi revin... Am sa donez tetra serpens si sa mai cumpar tetrazona varietatea verde juvenili sa nu mai am probleme cu ei

Arrowhead
12-02-2009, 16:17
Ca sa nu populam forumul cu topicuri inutile , m-am decis sa incerc sa aflu raspunsul la intrebarile mele legate de tetrazona aici.
As vrea sa stiu daca varietatea verde se diferentiaza la fel ca cei normali , adica daca la cei verzi masculii se coloraza cu rosu la botic.
Am cautat pe forum dar nu am gasit raspuns la intrebarea asta , poate ma ajuta careva .

husky17
12-02-2009, 16:27
Salut,

uite aici un link cu niste informatii despre tetrazona
http://animal-world.com/encyclo/fresh/cyprinids/grntigbarb.php

ca idee, in afara de colorit, nu sunt diferente intre cele trei variante de tetrazona.

Arrowhead
23-02-2009, 10:15
Am reusit sa rezolv problema cu hranirea , i-am obisnuit in final sa pape larve de chironomus rosii congelate , si acum pestisorii mei sunt cu burtile pline si fericiti le dau o capsula pe zi dimineata si pana seara nu mai ramane nici urma de larve in acvariu , la asta contribuie si cei 3 cory care sunt extrem de multumiti de tipul asta de mancae , toata ziua scurma pietrisul sa caute ultimele ramasite ale mesei sumatranilor
Acum am observat ca am alta problema , am 7 sumatrani masculi (adulti , reproducatori) si 2 femele adulte , si mai am 3 juvenili cam de 2 cm . Problema este ca cei 7 masculi se bat toata ziua pentru cele 2 femele , partea buna este ca aceste lupte sunt spectaculoase si am ce vedea ca si entertainment , pestii nu se ranesc in aceste confruntari , partea proasta este ca dupa lupta invingatorul ii tine pe invinsi prizonieri in plante, nu le mai da voie sa iasa de acolo .
Mi-ar conveni un posibil schimb sa mai dau cativa masculi pe femele , dar nu am gasit amatori in Timisoara sau Arad.
Am sa incerc sa fac cateva fotografii cu acvariul sa postez aici sa va faceti o idee.

gio
08-07-2009, 20:34
pare o mancare buna http://www.oceannutrition.com/product_fresh.php?file=aa_eu02.html&head=
http://www.oceannutrition.com/product_fresh.php?file=ac09.html