PDA

View Full Version : Sugestii plante



Uzzi
07-12-2006, 21:14
Pesti : Molly , Xifo , Guppy , Neoni , Sanitari ( din aia albi si din aia cu dungi negre ) ...
Plante: vallisneria gigantea , sagittaria sagittifolia , echinodorus parviflorus ( astea cred ca sunt , sunt incepator si m-am uitat la plantele din acvariul meu si am scris numele lor dintr-o carte , sper sa fio scris bine )
Subsol : nisip , pietris
Aparate : Filtru , incalzitor
Neon: Nu am dar becul din camera e aprins de pa la 17.00-24.00 si in rest lumina naturala
2 Acvarii : - molly , xifo , guppy , sanitari albi
- neoni , sanitari cu dungi negre


Referitor la plante as vrea daca se poate niste sfaturi , ce specii as mai putea gasi si care mi-ar fi utile ( daca sunt " minuni " prin acvariul meu , va rog sa-mi nu ma supar )

Solaris
07-12-2006, 22:34
lumina total insuficienta. poti sa-ti iei adio de la plante; o sa se 'topeasca'. pentru un acvariu adevarat ai nevoie de lumina artificiala, adica neoane 'consacrate'. pe forum s-a vorbit mult pe tema asta. formula generala de calcul e 0.5W la 1l apa, 12 ore pe zi.
ce capacitate au bazinele? cate 'zile' au? sunt langa geam? daca razele soarelui bat direct in ele, o sa ai mari probleme cu algele.

Uzzi
08-12-2006, 20:06
ce capacitate au bazinele? cate 'zile' au? sunt langa geam? daca razele soarelui bat direct in ele, o sa ai mari probleme cu algele.

Acvarile sunt : 30Lx30lx30h Cub ( cam 25 l cred )
60Lx20lx23h acvariu dreptunghic ( 30 l )

Le am de 3 saptamani cu pesti si de 4 saptamani fara pesti

Unul e langa geam ala cubic cu lumina direct de la soare pe el , iar al 2 lea dreptunghic e pe peretele unde ajunge cea mai putina lumina de la soare ( am observat ca la cel derptunghic cel cu lumina cea mai putina , plantele s-au dezvoltat mai bine decat in cel cubic si asta se observa vizibil )

Acum am pus substratul la Acvariul ala mare ( 80L 40l 45h ) nisip si pietris , azi sau maine bag plante si aparatele si sa speram ca totul va fi ok , pe acest acvariu l-am plasat in locul cel mai indicat pe peretele opus celui intunecat , iar lumina este constanta pot sa spun

Solaris
08-12-2006, 20:37
daca ai plante putin pretentioase la lumina (si ai), poti sa le mai lasi asa, cel putin de testare, dar lumina artificiala da bine si la 'impresia artistica'; altcumva se vad pestii si plantele, poti incerca cu o sursa provizorie (veioza) ca sa faci diferenta. dar nu in cele din urma, important e cum iti place tie.

Uzzi
09-12-2006, 10:36
Solaris , mi-a mai spus cineva asa ceva ...

Din pacate acvariile mele sunt de la un prieten de-al meu si sunt facute de el , iar acvariul mare e facut de mine . Neoane nu stiu cum o sa pun dar si eu zic ca ar trebui sa imi pun , ma duk sa ma mai interesez ...

Mss de posturi

Gabii
15-12-2006, 10:04
Eu am acvariul plin de crapi koi (60) plus niste carasi + alti pesti...
De o saptamana am o planta de-aia inalta, cu frunze inguste dar ferme.. E plantata cu tot cu ghiveci. Aia a fost prima mea planta...
De ieri am inc atrei ghivece... 2 mai mici si unu mai mare.. cu echinodorus. Sper sa reziste...
Nu stiu daca am procedat corect: Am luat echinodorusu, am luat ghivece mici de la nevasta-mea (i-am confiscat ghivecele :lol: ) - am taiat cu cutterul ghiveciul (era cam inalt, l-am lasta nitel mai mare decat substratul). Apoi m-am dus la plantele nevestii - am luat niste pamant d eflori.. Am pus pe fundul ghivecelor, am infipt plantele, apoi am completat cu nisip si pietre... apoi am infipt si ingropat ghivelcele in substrat. Azi dimineata erau inc ala locul lor, plantele nu dau semne de oboseala. Cred ca nu duc lipsa de CO2 sau de substante nutritive, la cat ingrasamant natural produc pestii mei 8) ...
Taaare as mai vrea niste plante rezistente la pestii astia...

Uzzi, daca ai chef sa vezi cum e la mine facut acvariul, poate vii pe la mine, stau in Alfa.. . Saptamana viitoare incepand de marti, ca azi plec la frate-miu la taiat de porc ;) . Poate gasim o solutie pentru neoanele alea ale tale...

BlueKidoo
19-01-2007, 14:33
am un acvariu de 80l dimensiuni 80x30x40 si un neon osram flora de 18w, dotat cu incalzitor, filtru, pompa aer, termometre... acvariul este populat cu guppy, neoni, sanitari, zebre,2 scalari... ce plante imi recomandati tinand cont si de faptul ca sunt incepatoare?

Sorin
19-01-2007, 17:55
In primul rand iti recomand inca un neon de 18W. Un Philips TLD 830 ar merge foarte bine cu acel Osram Fluora. Apoi la 0.45W/l iti poti permite cam orice planta pe care o gasesti la noi pe piata, de la valisneria, elodea, limnophilia, bacoppa... pana la echinodorus, anubias, lotus.

BlueKidoo
26-01-2007, 13:38
problema este ca, capacul nu permite montarea unui nou neon :? acvariul a fost cumparat cu tot cu capac si neon... portiunea pe carea este pus neonul este dintr-un material mai gros si mai rigid fata de restul capacului care este dintr-un material subtire si flexibil.... :cry: