PDA

View Full Version : Primul meu acvariu



andreibadul
03-02-2009, 17:13
http://www.youtube.com/watch?v=yDTDOaq99sU&feature=channel_page

Alt_Razvan
03-02-2009, 17:38
Dar o introducere frumoasa nu faci si tu?
Sa vedem si noi cu cine stam de vorba.
In rest nu comentez...

pomi
03-02-2009, 18:44
Se pare ca ai descoperit o noua specie de scoici: cele care scot bule de aer. Cred ca se indreapta vertiginos spre sectiunea "asa nu".

Nick-tmuseru
04-02-2009, 04:17
carasi? betta? gurami? guppy? i-am identificat bine? am pierdut ceva.
n-am somn si bantui forumul, imi pare rau ca am dat peste clip, sincer.
ce te asteptai sa ti se spuna?

astepti sfaturi?, vinde tot si ia-o de la 0.

chibitz
04-02-2009, 10:06
Aranjamentul nu se observa. Ma inebunesc clipurile astea care nu sunt de ansamblu. Haos! Sincer nu se intelege nimic, si calitatea imaginii lasa de dorit. In legatura cu popualarea bazinului....la fel ca si colegii de mai sus....e ciorba ce ai facut tu acolo. Aprofundeaza articolele de pe forum si hotaraste-te la o specie. Ce ai tu acolo e total gresit. Ai sa vezi efectele in scurt timp.
Sa auzim de bine!

belzebut
04-02-2009, 13:23
chiar daca este primul tau acvariu tot trebuie sa respecti niste reguli de baza pentru ca acvariul sa arate bine, cum au spus si colegi asociere de pesti este total nefericita, scoica aia nu prea are ce cauta in bazin, cu singurnata mai sunt probleme de amendat, insa cel mai bine dupa ce iti faci introducerea, cum ti-a zis si razvan, baga un ochi la sectiunea articole iti va fi de mare ajutor in amenajarea viitoare si te va ajuta sa intelegi de ce nu le-a placut colegilor si nici mie de altfel acvariul tau.

p.s. daca vei spune ce trebuie sa va placa voua, daca mie imi place, te anunt ca nu vei invata si nu vei avea niciodata in acvariu cu adevarat. mult succes in continuare!

andreibadul
04-02-2009, 17:27
eu cand am cuparat pesti am cerut sfatul vanzatorului care mi-a zis ca nu este nici o problema... v-as ruga daca puteti sa imi recomandati niste specii de pesti care sa fie usor de ingrijit si sa se inteleaga bine unu cu altu...

Nick-tmuseru
04-02-2009, 17:43
eu nu vad sa te fi prezentat pe undeva. ai citit ceva de cand ai cont-ul sau astepti sa iti spunem noi tot?

incepe cu articolele, cand le sti, nu cand le termin de citit, cand le STI, ai sa sti de ce nu se potrivesc pestii aia, de ce sa nu ai scoici ce scot bule, de ce ne legam noi de tine.
tot din articole ai sa inveti ca volumul bazinului e foarte important pentru a sti ce pesti vrei/poti sa ti. daca citeai ceva, ai fi stiut...e vorba de suprapopulare apoi incompatibilitate la tine.

raspunsuri la orice intrebare din acest stadiu il vei gasi citind pe forum, fara sa ,,sapi'' prea mult.
daca n-ai chef de citit, afla ca nici asa, intreband si mura-n gura tot nu o sa primesti :mrgreen: pentru ca s-au discutat de zeci poate sute de ori aceste probleme, nu esti singurul care ai inceput asa.
daca vrei sa mergi pe mana vanzatorilor bafta...vezi ca si legat de asta gasesti o gramada de topic-uri. ca o simpla idee crezi ca pe vanzator il intereseaza ce patesc pestii? el i-a vandut, asta era treaba lui ;)