PDA

View Full Version : comportament nemaiauzit la betta



frank
29-01-2009, 22:53
am un betta crowntail, cam de o luna, nu stiu daca i s-a mai intamplat cuiva dar mie chiar mi se pare incredibil ce am vazut, va trebuii sa filmez. tin pestisorul intr-un borcan de sticla can de 1-2 litri. Intr-o zi a venit o fetita la prietena mea si a adus o pisica cu ea, s-a apropiat de borcan si pisica a fost tare interesata de betta, a inceput sa dea cu labuta in geam pe unde era pestele. Pestele din ce in ce mai disperat, pana la un moment dat cand dintr-o data s-a oprit, s-a intors pe o parte(perfect orizontal), s-a ridicat la suprafata si s-a prefacut ca e mort, pana am luat pisica de langa borcan. Am incercat bineinteles si a 2-a oara si exact la fel a facut, nu mi-a venit sa cred. A mai patit cineva asa ceva?

fishdisease
29-01-2009, 22:59
tanatoza = abilitatea unor animale de a imita starea de mort in situatia unor pericole. Este frecvent intalnita in lumea animala: porumbei si gaini care fac pe mortii in situatia unui uliu pe cer, serpi sau soparle imobile in situatia existentei unui pradator in zona...si mai nou, betta-nul tau in apropierea pisicii... :lol:

Aqua24
30-01-2009, 01:22
Ar fi foarte interesant sa vedem un filmulet cu bettanul tau care o face pe mortu' :grin:

BMFCaesar
30-01-2009, 13:19
Am vazut aceeasi chestie la un mascul de apistogramma care a pierdut batalia pentru postul de mascul dominant.
Dupa cateva confruntari, cand cel dominant se apropia de el, se prefacea a fi mort (culoare, pozitii ciudate...)
Prima data cand l-am vazut am luat miciogul sa-l culeg, dar cand colo...
Mananca, nu pare a suferi foarte tare, doar ca nu are acces la "pasarici" si nici nu e indicat sa dea nas in nas cu stapanul.
Ce este si mai interesant, culmea, cel dominat a fost timp de o luna dominant, pana intr-o zi cand noul venit s-a suparat si dupa ce s-au inclestat in lupta la izbit pe cel vechi de peretele acvariului. Dupa 2-3 runde (atat am vazut eu) rolurile s-au schimbat.

Gaia
30-01-2009, 13:22
Mie mi s-a intamplat cu un rummy nose tetra dupa ce l-am fugarit cu minciogul prin acvariu.