Log in

View Full Version : Pui apistogramma caactuoides



DINU
21-01-2009, 00:06
Parintii sunt destul de grijulii cu puii lor.Acestia au 2 zile de inotat prin acvariu.
http://www.youtube.com/watch?v=M8B0sccMMoU

ionutz40
21-01-2009, 12:17
Super ! Sa-ti traiasca !

DINU
21-01-2009, 22:20
Merci,spre surprinderea mea au foarte mare grija de ei,in fiecare seara ii baga la culcare in ghiveci.
In acvariu mai sunt doar cacacide20-25buc,1pereche apistogramma boreli.

ionutz40
22-01-2009, 01:03
Perechea ti-ai format-o la tine in acvariu? Si cum hranesti puii , dat fiind ca mai ai si altii pesti ?

DINU
22-01-2009, 16:54
De la magazin am cumparat decat o pereche,normal ca nu era o pereche formata,dar se pare ca s-au placut cum i-am ales si au depus dupa
8 -10zile.
De mancare mananca doar ce gasesc printre pietre,nu le-am dat niciun fel de mancare speciala pentru puiet.Oricum nu ajunge la ei mancarea acvariul fiind prea mare.
Sunt curios si eu cati vor scapa.Parintii foarte atenti,nu se apropie nimeni.
Oricum cred ca gasesc de mancare ca elimina cate ceva.

BMFCaesar
02-02-2009, 11:35
Ce culoare aveau outele si in cat timp ti-au eclozat, ce ph si ce temperatura?

DINU
05-02-2009, 16:20
Pai sincer erau albe,am crezut ca nu au fost fecundate,dupa o 1-2 au disparut si am crezut ca le-au mancat(icrele au fost depuse pe exteriorul ghiveciului).La cateva zile observ ca femela intra in ghiveciul din film si era foarte agitata.Am incercat sa ma uit inauntru si am vazut coditele puilor.
PH 6.4-6.6
Temp. 24-25 grade

BMFCaesar
05-02-2009, 16:27
Si la mine au disparut, dar eu am vazut cand le-a mutat :mrgreen: si unde. Cam albe si ale mele, plus ca la mutare tragea de ele...
In fine, doua zile s-a lucrat la instalatia electrica sper sa nu-i fi stresat orga de lumini si sa nu am probleme cu filtrul, desi am incercat sa nu-i tin mult fara curent, o perioada nici nu am fost acasa...
Cum o fi, o fi, macar acum sunt sigur ca am macar o femela, daca nu iesa nimic de data asta, poate data viitoare, daca nici data viitoare, schimb masculul, daca nici asa, mut perechea in alt bazin...
Felicitari si multa bafta cu puiutii !