PDA

View Full Version : totul despre discusi



discus77
11-12-2005, 22:38
SALUT :grin: La inceput as vrea sa stiti ca ma bucur de voi,nu de mult timp am internet si imi plac discusi la nebunie,mai ales acuma ca am reusit ce-mi doream de cativa ani incoace :grin: Sa reusesc sa reproduc discusi si am reusit .sunt foarte fericita acum.sper sa nu fie nici o problema cu cresterea lor,pentru ca inca sunt de o saptamana.trebuie sa fac rost de artemia.sa le dau sa manance,dupa ce nu vor mai manca''DISCUS MILK''.as vrea sa-mi trimiteti pareri cum ar fi mai bine sa fac,cu ce sa-i hranesc,cand sa-i despart......si asa mai departe.astept sa-mi scrieti. :grin:

sacuraba
30-08-2011, 22:52
Hai ca incerc sa te ajut eu cu ce pot. Sa nu pui prea muta baza ca si eu nu am prea multa experienta cu sicusii. Dar din cate stiu eu discusi pui dupa cateva zie dupa ce eclozeaza din icre trebuie sa se ipeasca pe unu din parinti, ar fi bine sa fie in cubul de reproducere doar ei doi fara ati pesti, deoarece se streseaza foarte usor si risti sa manance toti puii. In aceasta perioada in care ei s-au lipit de parinti ei se hranesc cu mucusul secretat de acestia, ca perioada vreo 10 zile dupa care acestia se dezipesc de parinti si incep sa inoate liber prin acvariu si cantinua sa se mai hraneaca tot cu mucus. Dupa 25 zile eu zic sa incepi cu artemia sainas proaspat eclozarta. Vezi ca pe net sunt tot felul de magazine online de tot felu de pronuse pentru acvaristica. Cam toate firmele de mancare comercializeaza oua de artemia care urmeaza sa eclozeze daca respecti ce scrie pe cutie

pomi
31-08-2011, 01:31
Vezi ca au trecut aproape 6 ani.