PDA

View Full Version : Fascinanta lume a vanzatorilor din pet shop-uri...



Radu Luchian
24-11-2006, 15:24
Hai sa iau initierea (daca nu a fost deja luata) sa deschid acest topic, interesant de citit, zic eu. Sa dam exemple ce si cum a patit fiecare cu dragii vanzatori cu experienta in acvaristica de la pet shop-uri. Sa vedem:

Merg sa cumpar niste hardware cu un amic caruia i-am vandut un acvariu si trebuie sa isi planteze si el noua achizitie. Dupa ce am luat ce era nevoie, ii zic sa isi ia niste plante. Un baietzel (cu a carui tata ma inteleg bine si cu care am facut schimburi dese si am discutat lejer) avea niste plante (ludwigia, valissneria etc) si mi-a zis ca imi aduce si mai ieftine (niste echinodorusi), in fine: nu vroiam sa cumpar ludwigia, asa ca ma uit la taraba de langa si vad 2 fire de nucus (hygrophilla sp, destul de frumusele). Incepem:


"Cat costa plantele?" (Hygrophilla sp., nush exact de care, era un nucus lat oricum, cred ca era 'carimbosa')

"Am, da tie nu-ti dau!"

"Ce? De ce?"

"Ca tu mereu cumperi de la baiatul de alaturi. Eu de fiecare data iti spuneam ca am preturi mai mici si vroiam sa iti vand mai ieftin si tu tot de acolo cumparai. Nah, am plante, da' tie nu-ti dau."

"Aham... ok, o zi buna atunci!"

Ne-am invartit putintel si am luat Ludwigia repens, o tufa frumoasa de la acelasi baiat.


In alta ordine de idei, i-am dus baiatului un caras alb cu capison rosu si 3 holplo adulti, pe care am luat neoni de la el, la care acelasi "vecin de taraba":

"Avem neoni ieftini! Zece mii, pret de en-gross, luati neoni!"

Si la fel facea si orice mi se parea mie interesant la masa acelui baiat. Competitia asta ne omoara...

Cam asta a fost patzania mea... am copiat textul de pe un alt forum unde am postat, din comoditatea de a nu relata aceeasi intamplare inca o data. :oops:

mamulos
24-11-2006, 16:23
Deci era un pet-shop sau o tarabă? Diferenţele sunt destul de mari, dacă într-un petshop cel de acolo nu ştie mare lucru şi de obicei se roagă sa pleci cât mai repede să nu fie pus sa prindă vreun peşte sau să scoată vreo plantă la tarabe vânzatorul de obicei face fandări şi înghite săbii numai sa-şi vânda marfa. Mie de exemplu mi-a zis una în Obor că în 80 de litri intră 80 de peşti. :mrgreen:

lupul-sur
24-11-2006, 16:30
Eu nu pot sa uit pe domnul din Obor ce este vizavi de doamna Rodica ce are doua mese si are si alceva in afara de pesti . Am luat de la el un tub de Vipagran la 18 lei si cand ajung acasa constat ca este desigilat. II multumesc foarte mult si tin sa ii garantez ca voi face tot posibilul sa informez cat mai multa lume despre cat de meseriasi sunt ei si cat de mult isi respecta clientii.

Dudi
24-11-2006, 19:09
Am patit-o si eu o data cu hrana pestilor, intr-un petshop ( care mai mult cred ca era farmacie veterinara) aveau un acvariu foarte frumos cu carasi. Mi-am cumparat o cutie cu granule de la profipet ( asta acum 2 ani si jumatate) si cand am ajuns acasa am observat ca cutia era goala mai mult de jumatate! Am ajuns la concluzia ca isi hraneau ei pestii din cutia aceea, dar nu inteleg de ce o tineau in raftul cu marfa!!! :? Deci...asa cu vanzatorii!!! :?

razvan
24-11-2006, 19:42
Eu nu pot sa uit pe domnul din Obor ce este vizavi de doamna Rodica ce are doua mese si are si alceva in afara de pesti . Am luat de la el un tub de Vipagran la 18 lei si cand ajung acasa constat ca este desigilat. II multumesc foarte mult si tin sa ii garantez ca voi face tot posibilul sa informez cat mai multa lume despre cat de meseriasi sunt ei si cat de mult isi respecta clientii.


te-ai dus la el cu flaconul si i-ai spus povestea???
o sa caut postul (chiar aici pe forum) in care atrageam atentia asupra faptului ca e MUSAI sa verificati starea flacoanelor, existenta eprubetelor, a eventualelor pipete si spatule din componentza kitului.... post pe care-l pusesem ca urmare a unui "incident" asemanator, de la acelas stand.
prezentindu-se a 2-a zi cu kitul incomplet, "pagubitul" a beneficiat de intelegerea vinzatorului si i s-a inlocuit tot pachetul.

tot acolo scoteam in evidenta si faptul ca sunt si "clienti" care isi mai baga nasul pe unde nu le fierbe oala, si se dedau la marlanii, descompletind diferite cutiutze...

sper sa nu se interpreteze si acest post ca cel cu ceasul... de la discutia cu pozele cu plante, din galerie,

valibvb09
27-11-2006, 08:47
Eu am norocul ca in singurul petshop din oras vazatorul (care e si patronul) sa fie tip de treaba si sa-i pese de pestisorii pe care-i vinde si(culmea) si de client. Mi-a explicat multe chestii pe care le-am citit si pe forum (inainte sau dupa ce mi-a spus). Pe langa asta, eu fiind putin obraznic si testandu-l (daca mai era cazul!) cand i-am spus ca vreau sa-i cumpar discusii (care nu erau chiar ieftini) el mi-a raspuns : "Astia nu-s pentru acvariul tau!" (acvariul l-am cumparat de la el, deci stia despre ce e vorba).

LadyOscar
29-11-2006, 11:19
Care avea xipho guramy si un caras in 100l. Si i-am zis sa dea Carasu pt ca crescuse mare cred ca avea 20-25 cm si ii facea praf acvriu lua pietrisu in gura il ducea suu si de acolo ii dadea drumu jos, era femela si era singura si stresata. Asa si vecinu asta meu cunostea un tip in piata de unde isi lua el ce ii trebuia pt acvariu si s-a gandit sa duca pestele la ala, tipu ala vanzatoru s-ao oferit sa-i dea 2 mil. pe peste. Bun s-a dus vecinu meu a dus pestele dar nu a luat bani pe el si a zis ca vrea sa isi ia un incalzitor cu termostat si niste plante (a vrut si pesti dar nu l-am lasat eu). Vanzatoru nu avea atunci nici termostat nici plante si i-a zis vecinului meu sa vina peste doua zile la el acasa (se cunosteau de mult erau si prieteni). Zis si facut s-a dus vecinu meu la vanzator acasa sa-i dea marafa la care vanzatoru ii spune ca femela de caras e sterila si ca nu-i mai da nimik pe ea. Peste 3-4 luni se duce vecinu meu in piata si-l vede pe asta ca vinde pui de carasi care semanau prea bine cu mama (pestele vecinului meu) Frumos nu...?

ionutlatcan
29-11-2006, 11:46
Eu nu pot sa uit pe domnul din Obor ce este vizavi de doamna Rodica ce are doua mese si are si alceva in afara de pesti . Am luat de la el un tub de Vipagran la 18 lei si cand ajung acasa constat ca este desigilat. II multumesc foarte mult si tin sa ii garantez ca voi face tot posibilul sa informez cat mai multa lume despre cat de meseriasi sunt ei si cat de mult isi respecta clientii.
lupule propun discutiile acestea la postul "POLITIA" pe care l-am deschis la Carciuma.

a.aurel
29-11-2006, 14:59
astazi un vanzator m-a trimis sa-mi iau pietris de pe strada,"ca'i bun!"

ionutlatcan
29-11-2006, 15:14
eu am luat nisip de la unii care construiau o casa. e perfect atat timp cat stii de unde este adus.

Radu Luchian
29-11-2006, 17:03
Cand mi-am luat ieri nisipul pentru un acvariu nou mi-a zis:

"Da' pen'ce iti trebuie?"

"Pentru acvariu..."

"Ah... da da, stiu cum ee..." ... :?:

"Aveti acvariu?"

"Daaa, am unul mare, vreo 40L sa aiba... cam asa de mare (si arata exagerat de mult)"

"Eu am acum nevoie pentru unul de 140L..."

"Asa de mare? Wow..." ;new30

"Pai pui si mozaic pe el nuh? Ca eu asa pun..."

"Nuh... eu am pamant , nisip si cuart..."

"Ah, pai eu pe al meu il schimb oricum (parca a zis ca o data pe saptamana, nu sunt sigur)"

"De ce? Plante nu aveti? Nu e bine..."

"Am... am plante ho hooo..."

"Uoki, atunci multumesc de nisip si bafta!"

Faze peste faze... :roll:

Al_koholic
29-11-2006, 19:50
Intamplare intr-un pet din zona in care stau : un nene cumpara un bol si doi carasei. Intreaba politicos ce ar trebui sa mai puna in acel recipient in afara de apa. Vanzatoarea : "puneti nisip" si ii intinde omului o punga cu cel mai fin nisip pe care-l avea :roll: Tipul accepta insa a cerut niste pietris dupa care oarecum incurcat intreaba daca altceva mai este nevoie.
Vanzatoarea luminandu-se la fata ii spune "plante" si vazand ca omul isi arunca ochii prin acvarii adauga foarte sigura pe ea : "neaparat sa fie din plastic ca sa aiba carasii ce sa roada" :shock:
Omul cumpara vreo doua "hidosenii" verzi dupa care pleaca multumit totusi ca acei carasi nu-i vor roade papucii si covoarele :mrgreen:

LadyOscar
29-11-2006, 21:04
cu nerabdare sa vad daca se va face cum se face in SUA ASPCA, RSPCA pentru protectia animalelor, pe cuvantu meu cata idiotenie in tara asta atatea animale chinuite. Daca se va infiinta asa ceva la noi voi fii primul agent si sa stiu ca lucrez pe gratis cum fac aia de dincolo si sa stiu ca lucrez nopatea alt job ca sa pot sa traiesc si ziua sa fiu agent la o astfel de organizatie dar jur sunt unele cazuri in care imi vine sa trag cu AG-ul ;new35 in toti dobitocii care au (indiferent de animale) animalute si isi bat joc de ele. Hai ca omu are doua maini si doua picioare si se descurca si un creier in care ar trebui sa stocheze anumite informatii inainte sa-si cumpere o baltuta impregnata cu plastic. Cum se poate asa ceva, daca eram akolo o paruiam pe dobi aia de vanzatoare de nu se vedea in concluzie : omu si domnia=prostia si altii sufera pe langa el....Bai ce m-am enervat

LadyOscar
29-11-2006, 21:07
PDT_Armataz_01_42 PDT_Armataz_01_07

LadyOscar
29-11-2006, 21:09
si eu cand eclozez ...? gata numai vorbesc ca v-am facut capu calendar...va pup

LadyOscar
30-11-2006, 11:49
Imi pare rau, dar asa m-am enervat.....SCUZE

marcussmario
04-12-2006, 14:27
cei mai ushor de pacalit sunt copii mici sau cei neexperimentati.de e x daca vine cineva si ii spune unui comerciant care are in cap numai banii ca vrea si el niste pestishori..va primiun raspuns de genul...''uite ia din astia ca sunt frumoshi si din astia... si mancare din asta... si tipul ii impinge toate rebuturile ii alege el pestishorii care crede el ca is naspa...ii da mancarea care stie ca nu prea cumpara lumea s.a.m.d asta e portretul comerciantului avar...

Solaris
04-12-2006, 22:39
zilele trecure am trecut prin una din pietele din oras in cautare de oarecare lucruri. printre altele il intreb pe domnul cu acvariile (il stiu vanzator de pesti de vreo 20 de ani) daca nu are o instalatie de CO2 mai ieftina. Rezultatul: blocaj total/ochii mari cat cepele: "da aia la ce-ti mai trebe?" NO COMMENT.

azi la un petshop, vanzatorul sa se dea peste cap nu alta sa ma convinga sa iau un set de neon care cica 'duce' si 120W desi i-am aratat in nenumarate randuri ca pe cutie scria MARE ca e pentru 18W ONLY. ;new48

bleed
05-12-2006, 11:27
Chestia asta cu vanzatorii este omniprezenta pe toate forumurile de "specialitate". Pe un forum "de calculatoare" userii se vor plange intotdeauna de incompetenta vanzatorilor din magazinele hardware. Pe un forum auto se vor plange de cei care vand piese de masina...iar pe cele de acvaristica...se plang de cei din pet-shopuri (evident new4 )
Ceea ce nu vreti sa intelegeti voi este ca angajatii din magazine nu au absolut nici un interes sa va dea sfaturi de "cum sa-ti reinstalezi windowsul" sau cati carasi merg la un bol de 3 litri. De ce? Pentru ca nu sunt absolut deloc motivati. Au niste salarii infecte, iar pt 5-6 milioane pe luna trebuie sa suporte cate 10 ore pe zi sute de intrebari (unele dea dreptul prostesti) ale diversilor clienti. Iar cand mai vine cate unul care pune botu` si cumpara o planta de cauciuc, ca sa aiba ce roade carasu` cand il dor gingiile...atunci dobitocul nu este vanzatorul ci clientul...
Nu va mai smiorcaiti, faceti-va temele de acasa iar atunci cand cumparati fi-ti pregatiti sa face-ti fatza sictirului, indiferentei sau incercarilor de a va baga pe gat diverse produse proaste sau inutile.

a.aurel
05-12-2006, 12:00
cu salariile infecte e relativ.daca lucrezi intr-un magazin de specialitate trebuie sa existe si pasiune adica trebuie sa sti ceva despre domeniul respectiv,altfel cum ai ajuns acolo?iar ce tine de compatibilitati trebuie sa sti foarte bine;despre vanzatori de calculatoare care recomanda ddr2 la un pentium 3 nu am auzit,nici de dealeri auto care sa zica ca un motor turbo merge cu benzina

Paul_L
05-12-2006, 12:06
Sunt si motoare turbo pe benzina. Vezi VW 1.8T.

bleed
05-12-2006, 12:20
@alerim: Dar in majoritatea cazurilor nu e vorba de pasiune. Nu-ti da ddr2 pentru P3 pt ca stie ca intr-o ora vei observa ca nu merge si te intorci apoi cu piesele sa-i dai in cap. Dar daca tu ceri carasi, scalari si mai stiu-eu-ce sanitari pt bolul tau, atunci probabil ca ti va da fara sa ezite, din cauza ca stie ca nu te vei intoarce cu ei. Asta e, "papagalii plateste", din pacate si bietele animale pe langa ei.
Nu le iau apararea vanzatorilor, dar ii vad vinovati mai mult pe clientii prost informati, ma enerveaza cand vad persoane trecute de 30-40 ani care ies cu privirea aia tampa si plina de satisfactie cu cate o punga de pesti in mana si un acvariu in cealalta. La varasta aia ar trebui sa ai un simt al raspunderii atunci cand achizitionezi ceva, cu atat mai mare cand este vorba despre o vietate.

lupul-sur
05-12-2006, 13:46
Bleed desi am fost tentat sa te injur cand am citit primul post:PPPP Ai dreptate. Prostia se plateste intotdeauna. Cum ne mai lovim si noi pe aici. II spunem la unul ca pestii astia nu merg la el dar el ii vrea.
Asta este viata dragii mei: o viata alcatuita din vanatori si vanati: voi alegeti pe ce parte a baricadei sunteti. Pe de alta parte sunt spectatorii: pentru asta tre sa ai vana:P

valibvb09
05-12-2006, 14:56
@bleed, ceea ce spui tu in primul post m-a dat peste cap (in mare parte). Eu consider ca ceea ce fac vanzatorii aceia se numeste lipsa de profesionalism. Adica si eu am un salariu de toata prastia si am de aface cu zeci de oameni prosti, dar prosti bata la care le explic o chestie de zece ori si tot nu inteleg (de ex. la unul a trebuit sa-i explic cu mere si pere ... daca va puteti da seama :shock: ), si eu muncesc ...spe ore pe zi si toate astea nu ma impiedica sa-mi fac treaba cat mai bine cu putinta. si sa vezi ce satisfactie am la sfarsit cand chiar pot sa spun: "Uite mai! am reusit, n-am muncit degeaba". Totul e sa vrei si sa-ti placa job-ul.
Eu zic ca asta trebuie sa inteleaga romanii: sunt pus acolo ca sa muncesc pentru banii aia si nici de cum nu iau banii pentru ca sunt pus acolo!!!

bleed
05-12-2006, 15:35
Eu am vrut doar sa va avertizez asupra modului in care vad marea majoritate a vanzatorilor situatia.
Ceea ce spui tu este frumos si adevarat, dar nu in toate cazurile. Hai sa fim seriosi ce satisfactii iti poate aduce meseria de vanzator - angajat de un patron intr-un magazin. Pentru multi nu este jobul dorit, dar sunt fortati de imprejurari sa lucreze acolo. Stii prea bine situatia locurilor de munca din Romania...
Repet, nu vreau sa iau apararea nimanui, doar ca nu-s de acord cu cei care se duc sa-si cumpere un animal de casa, fara a se documenta inainte.

Danny
05-12-2006, 16:00
[quote="valibvb09 sunt pus acolo ca sa muncesc pentru banii aia si nici de cum nu iau banii pentru ca sunt pus acolo!!![/quote]

mi-a placut ultima replica sincer.. intr-adevar a fi vanzator poate nu este ce isi doresc majoritatea vanzatorilor.. dar eu tind sa cred ca in cazul animalelor, plantelor, picturii.. etc pentru a fi vanzator acolo trebuie sa iti placa domeniul respectiv si automat sti ceva poate chiar mult despre.. poate sunt naiva dar cred ca e mai greu sa scoti o matza care zgarie din cusca sau sa alergi un pestisor cu minciogu decat sa numeri bani si sa vinzi tigari si cafea.. si cei care aleg meseria asta, intr-un petshop, ar trebui sa se gandeasca putin la asta.. apropo.. sa fiu on topic.. intr-un petshop unei vanzatoare ii era frica sa bage mana in acvariul cu carasei ;) fiare apocaliptice! :alien pai nu e cazul sa mai lucreze acolo zic eu...

viviparu'
05-12-2006, 22:46
intr-un petshop unei vanzatoare ii era frica sa bage mana in acvariul cu carasei ;) fiare apocaliptice! :alien pai nu e cazul sa mai lucreze acolo zic eu...
;new48 ;new48
Unde s-a intamplat asta?

Danny
05-12-2006, 22:52
intr-un hipermarket cu nume de floare ;)

LadyOscar
06-12-2006, 11:45
ai dreptate in parte. Dintre cei care "nu stiu" mai fac parte si cei care se fac ca nu stiu, vad pe un om (care ar trebui sa se documenteze) si ce zic... .Da e adevarat ca multi lucreaza pe unde apuca fara sa aiba habar, dar eu sa zicem ca mi-as deschide un petsop, nu neaparat cu pesti, si as cauta un vanzator, i-as verifica cunostiintele inainte si nu as lua pe unu care nu stiu macar generalitati si daca nu ar avea o pasiune pentru animale. Un animal indiferent ca este peste sau matza, e ca un copil mic care inca nu a inceput sa vb. , e o responsabilitate, animalul respectiv va depinde intodeauna de un om (omu ar trebui sa se gandeasca intodeauna la asta). Am avut si eu ocazia sa lucrez intr-un pet shop unde aveau si pesti si reptile si mai multe si nu m-am dus, pentru ca nu stiam (acu 2-3 ani 7 mil, salar atractiv nu ?), deci bunu simt, in primu rand fatza de tine apoi fatza de ceilalti si fatza de animale. In fine, pacat ca se intampla asa, dar hei, suntem in Romania si desi iubesc tara asta, ma lupt cu morile de vant.

Gabii
19-03-2007, 11:14
Va salut !

Ar trebui povestite si unele intamplari haioase...
intr-o duminica - expuneam io koii mei in piata.. eram cu nevasta-mea.. Vine o doamna la patru ace cu o punga.. in punga avea 2 melci, un pomaceea si un melc negru de substrat, de-ala comun...
Pana aici nimic deosebit, vine la mine cere un pleco..
Apoi incepe distractia:
"stiti, eu am mai luat azi 2 melci"
io - "Da, am observat 8) "
"nu stiu daca e bine... nu stiu cum se vor intelege melcii intre ei, am impresia ca cel care mi i-a vandut nu mi-a spus despre ei..."
:shock: "Cum adica sa se inteleaga?? :?: "
ea- "Pai n-as vrea sa se bata si sa se raneasca intre ei..."
Eu (m-am abtinut sa nu rad instantaneu) - "Pai doamna, stati linistita- melcii nu sunt batausi"
Ea - "da ventuza asta o sa se inteleaga cu amandoi melcii?? Adica n-o s-o bata melcii???"
mentionez ca doamna vorbea foarte foarte serios, parea o femeie Ok, pe la 30 -35 de ani si nici nu era blonda macar :shock: .
"doamna, stati linistita, melcii nu nau treaba cu pleco sau cu pestii in general.. e drept ca daca apuca pestii sa moara, atunci se cam schimba situatia... 8) "
Nedumerita, nu stia ce sa faca, sa ia pleco :?: - sa nu ia pleco :?: - sa duca un melc inapoi :?:
... io ca sa torn paie pe foc am continuat pe un tot cat se poate de serios:

"stiti, trebuie sa recunosc si sa va spun un mic secret: Din cand in cand la Pleco li se face pofta de lins nitel niste cochilii, si se pune cu ventuza si freaca de zor cochilia melcului galben, da sa nu va faceti griji, la melc ii place... e ca si cand te mananca spatele si vine cineva si te scarpina..." :lol: - cu chestia asta am bagat-o in ceata de tot...

A trebuit sa plec din zona sa rad nitel cu pofta..

Laurentiu Craciunas
13-09-2007, 20:03
Heh am vazut si eu pestii cand am fost in Cluj :) Sunt undeva pe la mijlocul peretelui cu acvarii si cautand ramirezi la vremea aia (acum 2 vineri) mult m-am mai bucurat cand mi-a spus vanzatorul ca au primit :) Eu n-am indrasnit sa ma contrazic cu el, mai demult am avut o alta discutie "picanta" referitoare la betta :))

Pestinozaurul
14-09-2007, 10:41
Intr-o zi ma duc eu in obor sa iau ceva incalzitoare,niste filtre,niste hrana, si cateva termometre.... bun.....zis si facut....ajung eu in piata...ma duc la un vanzator....ii cer un incalzitor de 75 w si unul de 100w... imi da omul .... si imi spune
el:"sunt in cea mai buna functionare! nu pot sa il bag aici la curent ca pompele lucreaza pe baterii si bla bla bla....." Parea un om serios! era pe la 45-50 de ani!
eu:"bine domnu! va cred pe cuvant!" iau eu tot ce mi-am propus! apoi m-am intors la dreapta... si ce vad? :shock: erau niste pesti albi,pe care i-au colorat cu cerneala! si incep un dialog cu vanzatoarea (eu mi-am dat seama ca sunt pictati pentru ca unii aveau bulinute pe ei si unii inimioare... si zic sa vad pana unde duce prostia)
"eu: ce pesti sunt astia?
vanzatoarea: sunt o rasa adusa tocmai din amazonia! i-am adus in premiera in romania!
eu:pai cum i-ati adus de acolo?
vanzatoarea:pai am un fiu care s-a stabilit acolo....si acolo se gasesc la orice pet-shop....si mi-a adus cateva sute.....
eu: si cum ii deosebiti,adica care e fata si care e baiat?
vanzatoarea:pai fetele au inimioare si masculii punctulete...
eu: si culorile astea sunt naturale?
vanzatarea: da,din cauza razelor ultraviolete li se pigmenteaza solzii la masculi in punctulete si la femele in inimioare....
eu:cat costa bucata?
vanzatoarea:pai costa 10 RON bucata! e chilipir,mai ales ca sunt pentru prima oara in tara! daca iei asa ceva o sa fi primul care are asemenea pesti!
eu: nu pot sa iau ca am acvariul populat la maxim si daca mai iau si d-astia mi se suprapopuleaza!
vanzatoarea:astia nu o sa iti suprapopuleze niciodata acvariul! sunt pesti care traiesc si intr-o cana daca ii pui!
eu:nu multumesc! "
NU O SA VA VINA SA CREDETI CE COADA ERA LA PESTII AIA! intr-o jumatate de ora,cat m-am plimbat eu pe acolo, a vandut cam 50!
Imi venea sa strig la oamenii aia si sa le spun sa nu cumpere ca acasa cand ajung pestii nu mai sunt colorati,dar apa o sa fie! :roll:
Apoi,ajung eu la masina,cand desfac incalzitoarele-unul era spart! M-am dus inapoi sa il schimb si mi-a dat altul!


DECI sfatul meu pentru romani este : ROMANIA,TREZESTE-TE!!!

Apropo,ce pesti erau aia? erau albi....semanau asa la forma cu xipho!

razvan
14-09-2007, 11:05
ROMANIA,TREZESTE-TE!!!
Apropo,ce pesti erau aia? erau albi....semanau asa la forma cu xipho!

chiar xifo erau ...

data viitoare cind te mai duci in piata, daca vrei sa cumperi tubi, sa spui sa ti-i aleaga numai pe aia masculi .... ;)
daca nu au cum, spune-le ca le pui la dispozitie (contra cost) o sita de sortare, adusa din tanganika =))
este conceputa in asa fel, incit prin ea, pot trece numai tubii femele (mai suple) iar tubii masculi raman "agatati" in ochiuri, datorita "protuberantelor pen..ale" :)) =))

Paul_L
14-09-2007, 11:10
Indiferent daca protuberanta e in erectie sau nu ? Buna sita :grin:

Pestinozaurul
14-09-2007, 11:21
:finga: o sa le spun PDT_Armataz_01_37

Gaia
14-09-2007, 12:24
Sa stiti ca nu se intampla in Romania, asa e peste tot, poate un pic mai 'subtil' dar tot asa.
De curand am fost intr-un magazin super tare din Belgia, din cate magazine am vazut pana acum in Belgia si Germania ei au cele mai interesante specii de pesti de apa dulce, marini, stau bine si la ciclide iar la discusi si welse nu ii bate nimeni.
Cu toate astea, printre alti vanzatori care par bazati este si o cucoana care sta tot timpul la casa cu un aer de closca.
Pusesem ochii pe niste Betta coccina la un pret de nimic, 3.35 euro bucata, pret de xifo , ce mai... si pe niste microrasbora Galaxy , astia LA 6-7 euro bucata si cu 'moace' de pesti de card , deci o cheltuiala serioasa pentru cine ar fi vrut sa ii ia.
Nu stiam nimic despre acesti mici rasbora, pentru ca nu ma asteptam sa ii gasesc pe undeva de cumparat asa ca habar nu aveam ce cerinte au.
De B. coccina stiam ca sunt pesti de apa foarte acida, PH daca se poate de la 6 in jos, si cu duritate daca e posibil zero.
O intreb pe cocoana daca pot sa pun aceste 2 specii impreuna, la care ea zice ca da. O intreb de ce PH au nevoie si ea imi spune ca ambele specii de 7. Stiind cum sta treaba cu B. coccina mi-am dat seama ca bate campii. Am intrebat un alt vanzator , asta mai destept s-a uitat intr-o carte: microrasbora Galaxy are nevoie de apa alcalina si destul de dura!
Va dati seama daca ma luam dupa doamna, omoram 10 pestisori care m-ar fi costat peste 60 de euro si care pe deasupra se pare ca sunt pe cale de a deveni specie vulnerabila.
Ca fapt divers, dovada ca s-or pricepe ei la unii pesti dar nu la labirintici este ca ieri, cand i-am vizitat eu ultima oara, coccinele lor aratau deja deplorabil si toti guramii de ciocolata erau pe moarte (cu toate astea erau inca la vanzare). Pana si betta splendens aratau rau la ei, din cauza obiceiului idiot al (tuturor) vanzatorilor de a-i tine in recipiente mici , lipite intre ele in permanenta, in speranta ca se vor infoia, si ca urmare pestii sunt epuizati.
Deci sunt peste tot in lumea asta vanzatori care nu stiu ce vand sau pusi pe fraiereala.

Dudi
15-09-2007, 17:11
:grin: Da...asha s'a intamplat. Am auzit eu de Apistograma ramirezi ( asha se mai numesc ramirezii, au mai multe nume), dar de ramirezi cacatuoides...never =)) . Oricum, important este ca am gasit si am cumparat o pereche (la fel si cei care si'au mai luat :mrgreen: ). Mi'am propus sa cumpar asha ceva, dar cum nu am gasit am vrut sa iau ramirezi. Poate ca voi lua si o pereche de rami daca voi face loc in alt acvariu. Sa va traiasca pestii! ;)

andreic
15-09-2007, 17:34
Ce ma bucur ca nu numai noi avem specimene din acestea. Ca umbla mitul ca, ''numai in Romania se poate intampla asa ceva''.

Dudi
15-09-2007, 18:19
Dap...asta din alte cauze, dar exista doar ne'a spus si Gaia :D

Stranger
16-09-2007, 16:10
Atata timp cat vanzatorii vor fi selectati dupa cat vand... si asta-i criteriul si pe aici, pe la mine, nu-i cazul sa le cerem informatii despre ce vand.

Dudi
16-09-2007, 16:13
Da, ai dreptate. Macar noi cat putem sa ii mai invatam :D

Decamio
22-09-2007, 16:32
E tragic cum incearca vanzatori sa dea pe gat marfa clientilor...Oricum eu eram acum 3 saptamani in Obor sa imi iau un filtru si langa mine era un domn care se tot uita la pesti.
Vanzatorul: ce doriti?
Clientul: vreau si eu o pereche de xipho
Vanzatorul: altceva?
Clientul: si 2 guppy dar din aceia cu coada colorata
Vanzatorul: pereche?
Clientul: da (observand ca vanzatorul ii pune si o guppa cu coada mai necolorata, clientul incepe sa se uite cam ciudat la vanzator)
Vanzatorul: Altceva?
Clientul: 2 carasi
V.: Atat?
Clientul: ce sunt pestii aia?
V:coridorasi...ajuta la curatate...doriti?
Clientul: DA !
V.: albi sau albastri?
Clientul: albi ca albastri AM .As dori si un neon...
V.: pai cat de mare aveti acvariul?
Clientul:aaaa, e mare de 50 litri...
:shock: :shock: :? :x :shock: bietii pesti

Dudi
22-09-2007, 17:04
Nasol rau. Aici este devina clientul deoarece nu s-a informat la inceput...poate ca daca ii spunea vanzatorului il avertiza...POATE.. :?

Nicolae Paun
22-09-2007, 18:53
vanzatorul i-ar fi spus ca e mic acvariu pentru pestii care ii cumparase daca ar fi avut in vanzare acvarii de 100l.
cand am cumparat eu la inceput primul acvariu,binenteles din obor,de 50 de litri,am cumparat vreo 25 de pesti, specii incompatibile,iar vanzatorul inca ma imbia cu inca vreo 5-6 neoni spunandu-mi:"da bine in acvariu"

razvan
22-09-2007, 18:59
nu intelegeti voi ... :mrgreen: :mrgreen:
oamenii vor sa stringa relatiile de prietenie si colaborare cu cumparatorii, si vor sa se asigure de vizite regulate pe la ei... asa mai invata si incepatorul cite ceva ;)

Decamio
22-09-2007, 20:05
Da, din dar asta deja a devenit ceva normal...adica i-am spus unui vanzator ca vreau 2 carashei si i-am spus ca am un acvariu de doar 150 litri si el m-a intrebat daca nu vreau 5 carashi ca sa fie suma rotunjita :?

savutzu
22-09-2007, 20:28
legat de pestii despre care vorbea pestinozaurul... aruncati o privire aici http://www.grandaquatic.com/tattoo-fish.asp

Gaia
22-09-2007, 21:42
Aoleu, urmeaza aia cu 5 puncte, 4 si unul in mijloc :mrgreen:

andreic
22-09-2007, 22:38
Au inebunit astia cu pestii lor. Ce e ''bine'' e ca se sterg picturile alea in timp.

razvan
23-09-2007, 10:54
Aoleu, urmeaza aia cu 5 puncte, 4 si unul in mijloc :mrgreen:

cumva "5 e zaru' tauat pe orice cocalaru' " ??????
oleleeeiii, daca ajunge PE PESTI cultura "dupa blocuri".... ne-am dus pe ripa...

andreic
11-10-2007, 21:56
Piranha fitofagi :grin: . Asta este de tinut minte pentru a fi povestita.

razvan
12-10-2007, 18:02
cred ca respectivele vinzatoare erau .. vegetariene, ca sa nu spun erbivore sau fitofage.. :mrgreen: :mrgreen:

Gaia
11-01-2008, 11:17
Ieri se opreste prietenul meu intr-un magazin de acvaristica sa ia costapur sau omnipur. Nu stia numele bolii asa ca a intrat doar sa intrebe de medicamentele astea . Dialogul, pe scurt (varianta lunga a durat vreo 15 minute):
- aveti costapur sau omnipur?
- nu. Dar ce au pestii
-stau la suprafata si au pete albe (nu stia numele bolii, i-am zis de vreo 10 ori de costia dar a uitat) .Aveti ceva medicamente similare? Dar sa nu afecteze crevetii ca avem creveti.
-de care?
-de ala cu evantaie, crystal red, japonica si multi red cherry
(Cand aude de red cherry, tipul se lumineaza la fata)
-aaaaaa pai petele albe sunt de la creveti. Se urca pe pesti si ii mananca.

Danny
11-01-2008, 11:26
=)) postul tau mi-a facut ziua, desigur este un lucru groaznic dar nu ma pot abtine sa nu rad in hohote.. imi si imaginez fetisoara vanzatorului luminata :mrgreen:

verso
11-01-2008, 11:28
Ha ha ha :))

snakefishmike
11-01-2008, 12:59
Stati linistiti ca si aici pe foru(la sectiunea welse) cineva scria ca exista o specie de piranha ierbivori(silver dollar) si parea foarte convins de acest lucru , asa ca ... ;new29

djphazer
11-01-2008, 13:27
sa va dau exemplu de un vanzator de petshop "model" ... in timp ce eu eram in magazin ... apare un domn care cauta tratament pentru o anume boala... nu am retinut despre ce boala era vorba ... dupa un dialog intre acel domn si vanzatorul ... la sfarsit aud din gura vazatorului urmatoarele cuvinte:

"cel mai bun tratament este apa de wc ... ii aruncati si va cumparati altii"

moment in care am parasit frumos magazinul sa nu explodez de furie ....

Gaia
11-01-2008, 14:55
Privind din alt unghi, exista si boli incurabile cum ar fi hidropizia in stadiu foarte avansat sau tuberculoza sau o boala foarte contagioasa si imposibil de indetificat sau cu mijloacele pe care le ai la indemana si sa recomanzi un tratament unui client inseamna sa il amagesti. Nu stiu despre ce boala era vorba si poate vanzatorul s-a exprimat cam urat sau s-a pripit, dar realitatea este ca in unele cazuri nu se poate face nimic, sau se poate... ii recomanzi clientului sa cumpere toate medicamentele din magazin ca in final tot la apa de WC sa ajunga.
Inainte sa explodezi de furie, incearca sa fii putin realist.
Nu incerc ii iau apararea vanzatorului ca nu stiu ce s-a intamplat acolo, dar pot fi situatii si situatii.
Personal, daca nu e nimic de facut prefer sa mi se spuna, chiar daca este dureros.

djphazer
11-01-2008, 16:22
era o boala banala si comuna ... dar nu mai tin minte exact despre ce boala era vorba ... ori gris ori fungus ... ori ... nu mai stiu ... dar oricum ... vanzatorul respectiv era chiar patronul ... asa ca eu zic ca a spus chestia asta pentru a mai face putini bani in plus ...

razvan
11-01-2008, 16:28
specie de piranha ierbivori(silver dollar) si parea foarte convins de acest lucru

silver dollar este intr-adevar erbivor si este intr-o oarecare masura inrudit cu pirahna, nu este prea exact ce a spus, dar nici departe de adevar.

Gaia
11-01-2008, 17:19
@djphazer:
1) Daca vroia sa faca bani in plus, ii baga pe gat niste medicamente scumpe. Toata lumea era fericita, inclusiv tu ai fi zis 'moama ce vanzator model, uite ce l-a ajutat pe ala' :lol:
2) "Fungusul" este o boala comuna dar parsiva, pentru ca de obicei nu este chiar ceea si pare si chestia aia care e cu adevarat de obicei ( ma refer la columnaris) se trateaza greu, deci daca apare in acvariul cuiva care habar nu are cam ;new43 Diagnosticul de gris pus de unul paralel cu acvaristica , asa cum probabil ca era clientul, iar n-are nici o valoare.
3) De multe ori clientul e atat de tuta ca vanzatorul nu are rost sa isi bata capul.
Ar mai fi mult de zis dar ma opresc aici ca o sa zici ca-s avocatul diavolului :mrgreen:

DiKo
12-01-2008, 03:04
@fishdisease si Dudi (mai ales fishdisease)
Va rog daca aveti ocazia sa mergeti repede la acelasi persop cu "ramirezi cacatuoides". eu am patit-o acum 3-4 zile (in 6 ian) iara are din aia (foarte jerpeliti de mi s-o rupt sufletul cand i-am vazut :( Apistogramma cacatuoides, sunt sigur fishdisease ca nu ma insel de data asta, m-am documentat temeinic.)... acum le-o zis altfel... nu mai retin ... ba da! le-o gasit demunire faina...
"cacadu" scria pe placuta... asta poate asa o fi... se "potriveste"... de la cacatuoides la cacadu nu e mult, poate or fi avand porecla scurta "cacadu" :)... dar imi adauga:
"Ramirezi cacadu"
"se mai cheama si ramirezi neoni, ca au dunga neagra ca la neoni"
zic io: "nu-s cumva Apistogramma cacatuoides?"
el: "nu ca aia is albastrii cu portocaliu si nu au dunga! astia's ramirezi cacadu sau ramirezi neon!"
io: :shock: "ioi chiar! multumesc"

(trebuie sa adaug si sa recunosc ca ajungand acasa am luat iar tot google-ul la purecat... omul aproape ma convinsese, atat era de serios)

asta s-o intamplat dupa inca una boacana tot acolo 2 zile inainte:
duce prietena mea puii de xipho negrii din penultima generatie. buuun. omul ii accepta, evalueaza treaba. mentionez ca unul dintre pestisori avea schelet deformat din nastere (coloana de la aripioara dorsala pana la coada e in forma de s), crescand mai mic in lungime dar dezvoltat in rest perfect...
omul" asta ce are? de ce e mai mic?" prietena mea si ea inocenta: "asa o crescut" omul: "e clar subnutrit! asta nu-l platesc!" la care prietena mea: "pai nu v-a zis mihai ca nu vrea nimic pe ei?" el: "aaa dada! atunci il iau si pe asta"
am ras aprox 2 ore cand mi-a povestit mony :))
dupa aia i-am zis la mony cand mai mere sa-i zica la om ca o descoperit ca pestisorul ala era subnutrit din mamica lui :)

Danny
12-01-2008, 12:52
poate ar trebui si pentru ei o rubrica separata ;) ma duc la pescarie cu gandul sa cumpar niste cod, peste mare, oase putine. ma uit prin lada frigorifica si imi pica ochii pe o punga pe care scria pangasius.. :shock: ii zic mamei ca acel peste se creste si in acvarii si nu as putea sa mananc vreodata stiind acest lucru. vanzatorul ascultand se baga in discutie: ce cautati? cod. pai acela (aratand spre punga cu pangasius pe care o tineam in mana) este cod... stupoare.. nu este cod. ba este cod, unul special vine din venezuela. nu este cod, codul este peste de apa sarata. pai da, in venezuela sunt ape sarate ;new31 ooooook. deci locuitori ai pantelimonului, in piata delfinului este oferta speciala, cod pangasius direct din venezuela ieftin ca braga, oferta limitata. posibil sa gasiti niste biban cod sau crap cod daca va grabiti.

andreic
12-01-2008, 13:00
Asta suna ca si o oferta pe care am vazut-o pe net referitor la acvarii marine cu discusi.

PS> Poti sa iti invingi fara teama retinerea de a manca Pangasius. Este deliciosssssss.

razvan
12-01-2008, 21:10
PS> Poti sa iti invingi fara teama retinerea de a manca Pangasius. Este deliciosssssss.

http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=123&start=45

citeste in josul paginii ;) si pe urmatoarea... subscriu deplin la indemnul lui andrei

mmaxalb
03-03-2008, 23:29
azi avusi ceva treaba prin oras si facui o vizita pe la petshopul ,in timp ce cascam ochi pe la pesti aud o conversatie intre vinzatoare si un cuplu care vroia sa cumpara un acvariu ,cred ca cayman ceva la 60l
sotul -da nu punem niste apa in el ,sa vedem daca nu cuerge
vin- va pun dar sa stiti ca nu este necesar au garantie
sotul- a... bine si chestia asta neagra
vin - este filtru ,va nentine apa curata, astea sunt sunt pentru pus in apa ca sa elimine clorul
sotul -si ce mai trebuie sa cumpar?
vin-substrar si nisip si citeva plante.
se indeparteaza de mine si se reintorc cu o galetusa de substrat terta si citeva plante
sotul- si bureti cum se spala
vin- saptaminal cu apa calduta :?
sotul -apa cum o schimb ?
vin - cam un sfert in fiecare saptamina, la o luna doua trebuie schinbat buretele si atunci schinbati toata apa
sotia-ce pesti frumosi [se uita la niste betta superbi toti masculi]
vin - dupa ce aranjati acvariul e bine sal lasati 2-3 zile sa se formeze biotopul
sotia -cum..? nu lom pesti astazi?
sotul- ceva pesti mai rezistenti nu aveti? astia din pahare?[betta]
vin- ba da
sotia-o sa lom citva, 4 bucati, ce zici draga nu sunt frumosi
vin- cred ca la acv dumeavoastra 2 sunt de ajuns daca se intilnesc se bat
sotul - bine luam doi ,si astia rosi sunt frumosi[ carasi]
sotia- da sunt draguti sa lom si 2 dastia...

am plecat era prea crud pentru mine 2 masculi de betta si doi carasi in 60 l

:cry: parca eram eu la inceput :cry:

Danny
03-03-2008, 23:39
nu cred ca se supara cineva daca ii zici.. stiti eu consider ca gresiti, dar nu trebuie sa ma credeti pe cuvant. documentati-va putin inainte pentru ca acum aruncati cu banii si cu bietele vietati pe geam. sa sti cum sa il iei si mai pe sestache sa nu vaza vanzatorul si iaca fapta buna pe zi :mrgreen:

DanIonita
03-03-2008, 23:42
Daca ar sti sefii mei cati clienti las eu sa plece cu mana goala din magazin dar cu ceva sfaturi bune in minte.....valeu....adio salariu :mrgreen:

adrian_s
03-03-2008, 23:50
off topic... ai grija ca poate si sefii stiu de forum.....

DanIonita
03-03-2008, 23:56
Asa si? Chiar zilele trecute am avut o discutie pe marginea acestui subiect :

Sefa: De ce nu vindeti si voi mai multe accesorii?..Uite...ai dat un acvariu...de ce nu ai dat si pompa de aer?
Eu: Ca nu e necesara...
Sefa: Cum asa?
Eu: Simplu....pompa aceea se foloseste doar pentru un efect vizual....nicidecum la oxigenare...oxigenarea se face cu ajutorul filtrului.
Sefa: Pai da Dane dar nu tre sa iti faci si tu targetul sa iei bonusul?
Eu: Nu mersi...decat sa vina clientul peste o luna ca are probleme.. si sa cumpere tot felu de prostii mai bine vine de doua ori pe saptamana sa ia mancare si sa mai stau de vorba cu el.
Sefa: Esti praf....nu mai iei bonusu luna asta....


Simplu :D . Oricum una din sefele mele citeste din cand in cand forumul si stie oricum ce fac eu pe acolo :mrgreen:

Liviu
04-03-2008, 00:00
Dane, unde erai acum un an si 3 luni cand mi-am luat eu rekordul70 de la voi ? ufff .. nu mai zic ca imi aduc aminte ce am facut :(.

mmaxalb
04-03-2008, 00:08
nu cred ca se supara cineva daca ii zici.. stiti eu consider ca gresiti, dar nu trebuie sa ma credeti pe cuvant. documentati-va putin inainte pentru ca acum aruncati cu banii si cu bietele vietati pe geam. sa sti cum sa il iei si mai pe sestache sa nu vaza vanzatorul si iaca fapta buna pe zi :mrgreen:

glumesti , am vrut o data sa fac asa ceva , iam recomandat unui cumparator ca in loc de pompa de aer si burete sa ia un filtru interm mai ieftin , mar greseala facusi mau tratat ca pe un ciumat, si din pacate eu nu prea am alte obtiuni e singurul magazin cu hard la greu

teranu
04-03-2008, 00:32
piranha aia vegetarieni cred ca ii mai au si acuma la romzoomarket.de fiecare data cand trec pe acolo prind cate o discutie aberanta.
intr-o sambata era unu care vroia sa isi cumpere pesti.se lauda vanzatoarei ce plante artificiale frumosase si-a luat si acuma vrea sa le asorteze cu pestii.vroia cate o pereche din fiecare.pana la urma si-a luat o pereche de scalari,una de aymonieri,vreo 5 guppy,o pereche de thoracatum,o pereche de xipho si una de moli.ma indoiesc ca erau perechi.in fine era ziua aia din saptamana cand adauga apa in acvarii.blonda,inainte sa vina tipu,era cu furtunu cu suport de agatat pe acvarii,facea plinu'.vine tipu si uita blonda de furtun.va dati seama ce apa a facut pe jos,si ca sa completeze tabloul au mai venit vreo 2 colege de ale ei si s-au apucat toate de urlat pe maghiara.taraboi ca la romani...dar pe ungureste.cam o ora a durat sa imi iau un filtru cu burete bolborositor :shock:

Khael
04-03-2008, 00:51
Pet shop Oradea am fost recent in vizita.. Citind pe aici si toate cele am ajuns sa fac 2 acvarii 1 pentru sor-mea si unul pentru mine. Ideea e ca mie imi plac scalarii si la sor-mea carasii.. si dialog eu vanzator :

Eu : Buna ziua! As avea o intrebare.

Vanz : Spune.

Eu : La un acvariu de 240L merg impreuna 4 scalari cu 4 carasi?

Vanz : Da merg inca se simt si bine impreuna. Carasu nu are nevoie de multa ingrijire si scalarii iara nu e asa greu de intretinut si nu e violent.

Eu: Care e temperatura optima pentru un scalar?

Vanz : Da...pai.... cam 20 de grade ii ajung....

Deci la faza aia am zis ca e clar habar nare si ca omaeni de genu ar trebui lasati fara shop.

Din cate stiu scalaru sta la 24-25 de grade si carasu intre 18-20 ca altfel ii pica pielita protectoare... Deci... pe oameni de genu iti vine sa-i bati.

Mi se pare in-uman... Vine un copil care sa zicem nu e documentat se bazeaza pe vanzator si omoara cativa pesti aiurea doar pentru profit. E tampenie.

andreic
04-03-2008, 09:07
Bine ai venit in vastalume a vanzatorilor din petshopuri :grin:

Nicu Iuja
05-03-2008, 20:47
Mai cand nu sti intrebi si daca intrebi pe cineva si te sfatuieste de bine si nu-l asculti e deja cretinism.
Am un coleg caruia i-am facut acvariu. L-am stapanit cu chiu cu vai sa nu-si ia pesti in perioada de ciclare. Cand a venit vremea i-am facut lista cu ce pesti are de luat si a plecat cu ea la piata. :shock: A doua zi cand am ajuns la el avea in acvariu toate speciile de pesti pe care le poate avea un magazin gen Hornbach. Spunea ca vanzatorul i-a zis ca treaba cu compatibilitatea e un moft. Au inceput sa moara si evident desi ii explicasem ce va urma a continuat sa cumpere haotic pestii care zicea el nu se adaptasera inca.
Ma suna din ce in ce mai des sa ma intrebe cum face sa se inmulteasca aia sau aialalti si sa ma anunte ca a mai procurat o specie.
Cand l-am rugat sa nu ma mai sune sa-mi ceara sfatul si pe urma sa faca asa cum il trasneste capul. S-a suparat si s-a rastit la mine
- Auzi ba, e acvariul meu, e in casa mea si in casa mea eu fac ce vreau. Nu comanzi tu, da?
Si a inchis telefonul.

savutzu
05-03-2008, 21:18
apoi khael sa nu te astepti la mai mult de la vanzatorii din oradea (nu stiu cum sunt altundeva si nu comentez) Am vazut in lotus intr-un acvariu un peste ce semana foarte mult cu Sae si Oto. Am intrebat ce specie ii si mi-a zis ca ii odesa dupa ce s-a uitat pe la numele tuturor pestilor afisate pe peretii acvariilor. la casierie am intrebat-o pe vanzatoare ce mancatori de alge au, mi-a zis ca "tot ce vezi in acvarii", raspuns care am constatat in mai multe randuri ca il da cand nu are habar despre ce vorbesc atat la hrana/fertilizanti/conditioneri/pietris cat si la pesti/plante.

Eu sper ca la vara sa reusesc sa ma angajez la cei din lotus pt ca am cunostinte mai bogate decat toti de acolo la un loc si nu as mai pierde toata vacanta cu nimicuri.

Khael
06-03-2008, 01:15
Savutzu deci e clar la noi majoritatea is bataie de joc. Mai e pet shopul de pe progresului... ultimu acvariu il procurasem de la ei si nu am avut treaba pan la patania cu sora-mea... Tipu de acolo se stie si m-a ajutat si el la inceput mult. In rest am vazut ca is cam praf. Oricum mult noroc sa te angajezi la lotus.. poate vin la tine la shoping

mmaxalb
09-04-2008, 13:50
cautind un difuzor ceramic de co2 ma duc la cel mai mare pet-shop din oras,
si intreb o duduita "frumoasa foc" despre respectiva scula, la care ia ramine tablou :?: :!: ma inforneaza ca trebuie so cheme pe cea responsabila de raion, se prezinta tot o duduita "frumoasa foc"care ramine mai masca ca prima :bounce ,pe mine ma bufnea risul sa mor,
responsabila de raion incerca sami explice ca nu am nevoie decit de o pompa de aer pentru pesti si imi prezenta diferit pompe ,devenise chiar enervanta, ca sa pun gaz pe foc o intreb "permanent test de co2 aveti" la care ia se lumineaza si imi da un test de o2 "nu de o2 ci co2" se instaleaza iar confuzia pe fata ei si se uita parca cu mila la mine si parca ii auzeam gindurile, "e dus rau tipul asta ,draga cheama badigardu sa stea pe aproape"
imi iau ceva mincare ,un termonetru ,ceva valve ,niste furtun si merg la casa aicea fro 3 duduite "frumoase foc"si responsabila de raion tot imi zimbeau si ma masurau de unde am dedus ca am capacitatea de a citi gindurile
faza mortala e ca pe tot parcursul discutiei am tinut in mina
1 butelie co2 ferplast
2 reactor co2 ferplast atit clasic cit si profesional
3 tub co2 optima
4 tetra optima
5 test co2 ferplast

ma gindesc oare cum sa aibe profit pe divizia acvaritica respectiva firma daca vinzatori chiar nu stiu ce vind

m-am dus la concurenta ,am stat la palavre o ora despre pesti plante acvari fertilizare si am plecat acasa cu un testar de co2 de la jbl si un pachet de 7+13 bile jbl ,un tub de sera folena ,o punga de argila florette de la jbl, de difuzor am uitat sal intreb daca are :?:

Solaris
09-04-2008, 15:47
a ta e tare KILL, dar a mea e si mai tare :mrgreen: zic: 10 Cardinal Tetra - vanzatorul fuga cu plasa dupa.. scalari. in prezenta etichetelor cu numele scris corect ma intreb: lipsa de stiinta sau lipsa de judecata??

Gaia
09-04-2008, 16:45
Kill, mai baga de-astea daca mai ai ca am murit de ras =))

Decamio
18-07-2008, 13:20
Azi am trecut prin piata Obor si daca tot eram acolo, am spus sa trec si pe la acvaristica sa vad ce mai au. Vroiam sa imi iau un caras si ceva de background (vazusem ceva dragut, care cautam de multisor timp). Zilele trecute eu am spus ca in Obor este destul de ok sa cumperi pesti. Pe aceasta cale imi retrag cuvintele, regret cele spuse. Am plecat de acolo fara sa cumpar nimic, cu un gust amar de nici acum nu mi-am revenit si inca sunt scarbita de vanzatorii de acolo si de modul in care incearca sa bage pe gat marfa incepatorilor.
Cum stateam eu asa si ma holbam pe la solutii, vine o doamna, cumpara un acvariu de 20 litri (parca...15 sau 20 litri), intreaba de sanitari, isi cumpara 5 corydorasi, un betta si isi mai luase ceva pestisori. La fel ca si pe animale, vanzatorul ii da femeii doua plante artificiale pe care a platit mai mult decat pe unele naturale.
Femeia observa ca ma uit (probabil socata) la ea si nemaiputand sa ma abtin ii spun femeii ca pestii nu o sa-i traiasca mult, acvariul nu e ciclat si pestii sunt super ingramaditi acolo. Femeia nu intelege ceea ce am vrut sa spun, se uita urat, ma intreaba de ce imi doresc sa ii moara pestii ( incredibil :| ) si pleaca fara sa mai spuna nimic. Pe urma, vanzatorul incepe sa imi spuna ca el creste pesti de 20 de ani (toti au aceeasi poveste) si ca eu vin acuma sa ii invat pe ei acvaristica... "Toti v-ati nascut acvaristi. De unde stii de ciclare, de pe net nu? Hahahah!" ...... Am zambit sec, am lasat din mana produsul pe care am vrut sa il cumpar si am plecat.
Niciodata nu voi mai lua ceva din Obor din domeniul acvaristicii...nici marac gratis. Mi-e scarba.....
;new44 ;new44 ;new44 ;new44 ;new44 ;new44 ;new44 ;new35 ;new35 ;new35 ;new35

Gaia
17-09-2008, 17:26
Nu s-a intamplat in petshop si nici in romania.
M-am dus acum cateva zile la un mare magazin de vopsele, suruburi, cabluri si alte delicatese pentru carpaci sa iau niste vopsea neagra pentru niste placi de pus sub acvarii.
Gasesc vopsea neagra, mata, 14 euro. Aceeasi vopsea, aceeasi cantitate, aceeasi marca numai ca lucioasa, 7 euro. Vad o tanti vanzatoare si o intreb ce-are vopseaua aia lucioasa de costa pe jumate.
EA, foarte sigura pe ea: pai aia lucioasa e mai scumpa ca ii mai baga un aditiv sa fie lucioasa
EU: tocmai ca aia lucioasa e mai ieftina
EA dupa un moment foarte scurt de fastaceala, raspunde mandra de ea: a, pai sa va explic. aia lucioasa e mai greu de aplicat de aia e mai ieftina; De exemplu daca aveti de vopsit o usa.....
Am insfacat o cutie cu vopseaua mai ieftina si am taiat-o :lol:

razvan
17-09-2008, 17:46
... gaia, mindreste-te ca esti romanca, si ca nu ai fost atinsa de AMERICANIZARE !!!! (chiar daca esti in belgia ;) )

gabytza00
17-09-2008, 18:33
:shock: azi am intrat intr-un pet shop de curioasa sa vad ce au mai adus..era acolo un baiat care (am aflat mai incolo era si de la tar) tocmai isi cumparase primul acvariu de vreo 35-40l si vroia sa-si cumpere 4 carasi mari cat o palma fiecare....m-am tot invartit pe acolo sa vad daca nu-i zice nimic vanzatorul despre pesti...si supriza...nu i-a zis :grin: ...noroc ca l-am prins singur pe baiat cand vanzatorul a plecat dupa o cutie si l-am atentionat ca e prea mic spatiul pt asemenea pesti si ca e mai bine sa inceapa cu altfel de pestisori...logic ca nu m-a ascultat pentru ca a venit vanzatorul si i-a spus ca e ok pt 4 pesti...mda...4 pesti..daca era guppy sau altceva...dar nu uriasii aia...in fine...trecem peste asta si intreaba baiatul timid..."da ce mai trebuie sa pun in acvariu ceva aspirator de aer?"hahaha si vanzatorul a zis "doar sare"mi-a si venit pe loc sa-mi dau palme cand am auzit...l-am luat pe baiat si i-am aratat ce inseamna un filtru...si solutiile pt apa...ca banuiesc ca plante nici nu mai are unde sa le puna..si a zis ca nu are nevoie de solutii pentru ca el cand se murdareste apa repede goleste tot acvariul si pune alta.."curata"! :shock: ma rog...cand am vazut ca nu am cu cine povesti si ca nici cel care trebuia sa-i dea un minim de informatii nu stia nimic m-am luat si am plecat...!nu stiu de ce angajeaza astfel de persoane....in fine treim in Romania...tara tuturor posibilitatilor...

grigoriedor
17-09-2008, 23:42
se intampla acum vreo 2 luni la cel mai mare pet shop din craiova.
dupa un timp da uitat prin bazinele lor vad un peste interesant
si intreb vanzatorul ce specie este si ca vreau sa-l cumpar.
iar el i-mi spune ca este un coridoras si costa 3,5 ron
bineinteles ca l-am si cumparat :twisted:
cand ajung acasa si caut pe internet surpiza era altcevahttp://www.jjphoto.dk/fish_archive/aquarium/agamyxis_pectinifrons.htm

adrian84
18-09-2008, 00:31
am intrat acum un an intr-un petshop din suceava .... i-am zis vanzatoarei ca vreau sa cumpar niste neoni , ea mi-a raspuns: "vina in alta zi ca sunt obosita si nu am chef sa-i prind" :grin:
Sincer am ramas blocat cateva sec. apoi am plecat....