PDA

View Full Version : Problem !!



Ciorapel
24-11-2006, 00:45
am si eu nevoie de un sfat .....atentzie sunt incepator....nu am pus nisip sub pietrele din acvariu....am pesti de vreo 2 saptamani...cum procedez...plantele se duc incet incet adik ca si cum se usuca sub apa....ma gandesc ca tre sa imi scot pietrisu di acvariu si pestii si sa imi pun nisip ....nu ???
tre` sa fierb nisipu...sau merge doar spalat bine....??? pls help

Danny
24-11-2006, 01:13
nu este bine sa pui nisip fin pentru ca sufoca radacinile plantelor.. si nici pietre prea mari.. ca nu mai scoti mizeriile (am patit-o).. gaseste solutia de mijloc: pietrish ca bobul de grau si poate putin mai mic.. de obicei il fierbi daca il iei din natura, daca il cumperi nu stiu daca este cazul mai ales ca sunt atatea sortimente de pietris cu ingrasamant, depinde pentru care optezi. plantele mor din mai multe cauze, la inceput nu prea au ele ce sa extraga din substrat mai ales daca este fiert asa ca le poti ajuta cu ceva ingrasamant care se pune in substrat, de asemenea mai exista si ingrasamnt lichid dar tind sa cred ca da rezultate mai bune atunci cand in substrat se gaesc substante nutritive, nu la inceput. mai mor si din cauza luminii deficitare (ar trebui sa ai minim 0,5w/litru de apa). de asemenea mor si din cauza surplusului de nitriti, amoniac si alte substante daunatoare din apa.. dupa cum vezi sunt multe cauze.. mai da-ne niste detalii despre acvariul tau si poate te putem ajuta mai bine.. multa bafta!

lupul-sur
24-11-2006, 10:26
Nisipul incearca sa eviti sa il fierbi, faceam si eu acest lucru pana mi -sa atras atentia ca asa se pierd substante hranitoare. Plantele nu sunt asa sensibile la nitrati si nitriti, dupa ce le plantezi incearca sa pui cate o pastila la radacina fiecarei in parte, sunt speciale pentru plante. Sa ai grija de lumina, ca plantele au nevoie de lumina de calitate.