PDA

View Full Version : necrofagi ?



iivo
21-12-2008, 12:45
Salut. am pus topicul asta ca categoria Welse, pt ca suspectii principali se incadreaza in aceasta categorie.

locul crimelor:
Acvariu de 60L, cu 5 zebre, 1 betta, 2 ancistrus, 3 cory, 2 aymoniery (CAE), aprox 4 melci (pomaceea) si ceva plante.

crimele:
1. la un moment dat am observat ca nu mai apare o zebra la.. masa (initial am avut 6 zebre). dupa cateva zile, tot nu am vazut-o. am cautat printre decoratiuni cu mana, nu am gasit nimic. m-am gandit ca poate a murit undeva ascunsa si atunci cand s-ar fi ridicat la suprafata s-ar fi prins in ceva decoratiune..... nu era asa. pur si simplu a disparut
2. de curand am vazut ca un melc nu mai misca cu zilele dintr-un anumit loc. am mai vazut comportament de acest gen, dar niciodata nu statea mai mult de 12 ore intr-un loc un melc. acesta deja statea de 3 zile... si parea.. oarecum mai transparenta cochilia. cand am bagat mana dupa el, am observat ca nu mai era decat cochilia, putin erodata de apa deja. la scurt timp am vazut in acvariu si operculul. din care mai ramasese doar un cadru subtire.

concluzii initiale:
presupun ca vreunul dintre pesti a mancat cele 2 cadavre, pt ca altfel nu imi pot explica cum au disparut.
suspectii:
1. zebrele nu sunt necrofage (... cred) si f rar inoata pe la baza acvariului, daremite sa stea sa manance acolo, deci nu cred sa fie ele de vina...
2. betta nu m-ar surprinde, pt ca am mai avut caz in care, in alt acvariu, alt betta mi-a mancat pe un confrate de-al sau mai slabut. deci nu e exclus betta sa fie... dar de asemenea, foarte rar il vad sa coboare pana la baza acvariului.
3. unul dintre "bottom-feeder-i"..... ma gandesc... ei oricum sunt adaptati sa consume materie organica oarecum degradata, deci nu as exclude posibilitatea. si ei sunt cei care isi petrec timpul pe la baza acvariului si ar fi putut sa stea fara probleme acolo sa consume.

asa ca ve rog sa va dati si voi cu parerea la cazul acesta.

multumesc

manu
21-12-2008, 15:03
cel mai probabil atat zebra cat si melcul au murit iar ancistrusii si pomaceii si-au facut treaba :lol:
oricum, daca acvariul e bine ciclat, descompunerea are loc rapid si fara alte ajutoare :mrgreen:

Tatanka
23-12-2008, 20:05
Necrofagi mai voraci decat Ancistrus si Pomacea sunt fiarele de Gyrinocheilus. Rod la mortaciuni proaspete de-i dor ventuzele.
Acolo ai oricum o echipa completa de rontaitori.

razvan
23-12-2008, 21:10
aymonieri or fi ei necrofagim insa in cazul tau, daca au ajuns la maturitate pot fi chiar criminalii ;)