PDA

View Full Version : Beta splendes si xifo



siegfried_bv
15-11-2006, 21:17
Am si eu o mica nelamurire. Din ce m-am documentat si eu am inteles ca beta este o specie pasnica. Problema e in felul urmator: in acavriu aveam 2 carasei, 5 femele de guppy, 1 pereche de conconius, 1`pereche de sanitari la care am adaugat recent 3 xifo (1 mascul si 2 femele) si o pereche de beta.La inceput femelele de xifo imi ciupeau un beta. A doua zi, am observat ca respectivul beta, fugareste toti pesti din acvariu, iar unul din caresei are coada usor facuta franjuri. Acum xifo nu m-ai au nici o problema cu beta sau cu ceilalti pesti, insa ei nu prea dau semne ca s-au linistit. Sa fie stresul de acomodare cu noul camin ?, xifo s-au adaptat cam intr-o zi.
La capitolul compatibilitate, ce spuneti niste gurami sau zebre ar merge ? sau ce alte specii ?

kriss
23-01-2007, 22:33
betta nu este tocmai ceea ce am putea numi o specie pasnica. se intampla destul de des sa ciupeasca coditele celorlati pesti (din cate am observat parca ii atrag guppy, dar nu stiu daca asta este o regula) si chiar se poate sa ucida mai ales in perioada in care isi depune ouale.

Solaris
24-01-2007, 13:08
betta este atras cu scandal de alt mascul betta sau de pestii ce seamana cu acesta.

siegfried_bv, ce acvariu ai :?: