PDA

View Full Version : Sa ma prezint!



LupeLupino
13-11-2006, 20:58
Eu sunt Laurentiu, am 37 ani si sunt nou pe acest forum. In acvaristica, mai putin nou avand in vedere ca am la activ pui de guppy, xifo, scalari.

In momentul de fata am un acvariu de aproximativ 100l (L=65xl=35xh=45) replantat de curand cu cryptocorin si valisneria(cam atat am avut) in substrat cu 2,4 Kg Sera Floradepot, pietris 2-4 mm acoperit cu nisip cuartos cu granulatie mare 0,5-1 mm. Este populat cu 2 scalari clasici de 2,5 ani si cam 8 cm diametrul corpului (pereche cu multe generatii de pui la activ), 1 ancistrus si un cory albinos. Echipamente: filtru extern Aqua Clear pentru max 120 l, incalzitor 150 W, iluminare 2 TLD 18 W cu reflectoare (cam putin dar sper ca in curand sa montez si al treilea suport pentru inca un tub - cred ca va fi altceva decat celelalte 2)

Mai am o "galeata" ;) de cam 36 l (fost acvariu de circumstanta) in care s-a ales actuala pereche de scalari dintr-un grup de 5. Momentan nefolosit. Deasemenea o maternitate de vreo 10 l, deasemenea nepopulata.


Bine v-am gasit!!! :cheers

oviliv79
13-11-2006, 21:29
bun venit..printre noi..dac ai reusit cu scalarii.. PDT_Armataz_01_37

lupul-sur
13-11-2006, 23:21
Salutari si bine ai venit.

shadyworld72
13-11-2006, 23:23
Salutare tuturor celor care se inscriu pe acest forum,e un lucru bun!Ma bucura faptul sa vad ca se aduna din ce in ce mai multi acvaristi din toata tara,e bine sa ne cunoastem intre noi!

a.aurel
14-11-2006, 08:18
bine ai venit

ionutlatcan
14-11-2006, 14:29
salutare si la mai mare!!!

BobbyC
14-11-2006, 15:34
Welcome in primul rand.
Dar de ce nu mai adaugi Cory-ului pe care il ai macar un coleg sau mai multi.Din cate stiu eu acestia sunt pesti care se simt mai bine in card.

ionutlatcan
15-11-2006, 15:52
amin!!

LupeLupino
05-12-2013, 12:05
Dupa o foarte lunga perioada de inactivitate, atat pe forum cat si in viata de acvarist, revin deocamdata cu planuri pentru un nou proiect.
Am luat la rasfoit forumul si am descoperit o multime de realizari ale colegilor si nu am putut sa nu remarc Biotopul amazonian al lui pomi. De acolo si planurile mele pentru un nou proiect.
Dar sa le luam pe rand:
La ultimele mele postari ajunsesem in stadiul:
http://photo.acvarist.ro/data/media/70/Acvariul_mare_25112008.jpg
In urma cu vreun an, acei scalari s-au cam dus ... Deh, batranetea.
Neavand foarte mult timp, si la insistenta sotiei, am luat 4 Carasi care, bineinteles au cam decimat plantele ... Am renuntat la ei si am bagat in ditamai acvariul doar vreo 10 Guppy si i-am lasat sa-si faca treaba, fapt pentru care in momentul de fata, in acvariu este o forfota neincetata. Cred ca au ajuns la vreo 100-130 de exemplare din nenumarate generatii. Pe langa ei in acvariu mai sunt doar 5 Cory albino.

Acum despre planuri:
Cum spuneam, am remarcat Biotopul Amazonian al lui pomi si normal ca mi-am adus aminte de prima dragoste: Scalarii. Consider ca am si ceva experienta in ce ii priveste, prin urmare am hotarat (de comun acord cu sotia ;) ) sa scapam de Guppy si sa refacem acvariul pentru "Un Biotop Amazonian". Dar pentru asta voi face un alt topic ...

Apa limpede tuturor

rodoselada
05-12-2013, 15:45
doamne ajuta!!!!!!!!!! si pazeste!!!