PDA

View Full Version : Incredere. Tetra vs Sera



FireSplitter
04-12-2008, 02:21
Am facut azi un test la apa cu Tetra 5 in 1...betisoarele acelea cu culori. Surpriza NO3 ~100!! :shock: Era imposibil!, asa ca am scos frumos testul de la Sera de NO3 si...surpriza intre 0 si 10mg/L...mai mult spre 0. Acuma..nu stiu ce sa mai cred. Din experienta voastra, care sunt mai de incredere? Oricum NO3 spre 0 ii destul de ciudat dat fiind faptul ca sunt pesti multi. Pana acuma ma stabileam pe undeva pe la 25. NO2 - 0 si nu am umblat de curand la acvariu, doar tupa test am taiat ceva verdeata.

cristi_ionescu_79
04-12-2008, 07:44
de obicei se da credit testelor dedicate si nu celor 5 in 1.

sorin1701
07-12-2008, 00:27
Ambele teste dau rezultate bune.
E posibil sa fi gresit ceva la masuratori ( nu ai scuturat bine betisoarele, ai atins din gresala cu degetul patratica de raactiv, etc.), este posibil sa nu fi respectat igena reactivilor (nu ai inchis cutia de betisoare, ai lasat capacul al un reactiv prost strins, nu ai respectat conditiile de depozitare in special cele de temperatura si lumina, etc.).
In concluzie ai o valoare proasta sau poate amindoua.

Nicolae Paun
07-12-2008, 22:24
Ambele teste dau rezultate bune.



Ai lasa-ma,te asigur ca sunt cele mai inexacte teste existente pe piata,niste porcarii,cu tetra 5 in 1 am ph 8,in conditiile in care am aditie de co2,iar testul permanent si cel cu reactiv imi arata un 6,5,asta ca sa nu mai vorbim de gh care pe tetra este 20 grade germane.

snakefishmike
07-12-2008, 22:40
Testele 5 in 1 sunt nule . M-am convins cu un alt producator , al carui test 5 in 1 , repetat de 2 ori , imi indica o valoare imensa a NO2 , undeva spre 25 . La acea valoare ... era moarta si mama mamei pestilor :lol:

Juwel
07-12-2008, 22:49
Nu fiti potrivnici produselor 5 in 1 si magazinului Victoria - 50 in 1.

Singurele teste 5 in 1 care nu mi-au dat erori nesimtite sunt de la JBL. Si culmea, is cele mai ieftine si cu numar dublu de testere decat cele din titlu.
Dar nici un test de genul asta nu este facut ca sa te edifice. Este bun numai pentru un control grosier al valorilor. Adica faci din cand in cand un 5 in 1 si daca apare ceva ciudat fata de masuratoarea anterioara, iei testul dedicat si faci un test ca lumea.

Cu alte cuvinte e bun sa vezi ca ai NO3 sub 50. Dar nu sa-mi zici ca ai 27, sau 35 ca ma bufneste rasul....

snakefishmike
07-12-2008, 22:53
Eu tocmai pe cel prezentat de tine am citit acele valori . Cu martori :lol:

Juwel
07-12-2008, 22:57
E o mare problema aici cu perioada cat aceste teste sunt stabile. Ai avut ghinion, eu folosesc de ani de zile si sa stii ca am cazut pe aceleasi valori (aproxinmativ) cu dedicatele. Cel putin la NO3 si pH fara probleme. Duritatile sunt mai greu de citit, dar se da ochiul.
Dupa ce le-ai decapsulat incepe instantaneu degradarea testerelor, din pacate...

PS Si eu am martori!!!

FireSplitter
07-12-2008, 22:59
Azi am facut curat. Schimbat din apa etc etc. Am facut ambele teste. 5 in 1 - >100 No3. Test Sera intre 10 si 25. Deci daca si dupa schimbare de apa si curatenie, 5 in 1 zic tot atat...is bune de aruncat. Controlerul zice 6.94, la test intre 7.2 si 7.6. KH pe la 6 parca putin dupa 6. GH aproape 10, a doua patratica nu ii chiar complet colorata. No2..nu am vazut vreodata, tot timpul 0.


Later edit. Mda...alt test Fe intre 10 si 25mg/l.

mita
07-12-2008, 23:56
Sunt "martorul" :grin: lui Juwel la testele JBL vs testelor dedicate.
Pe mine pana acum nu m-au dezamagit. Personal.

Cred ca la tine, firesplitter, e o problema cu testele acelea. Au tras umezeala sau altceva. Apropo, ai lasat pliculetul acela cu silicagel inauntru sau l-ai scos odata ce ai desigilat cutia? Sau testele Tetra nici nu au asa ceva... :oops:

FireSplitter
08-12-2008, 00:28
Pai...silicagel...........doar daca ii invizibil. Nu exista asa ceva la tetra. Sunt teste de la jbl, despre care vorbiti, si in Timisoara? Daca da..unde?

mita
08-12-2008, 13:12
Sa stii ca silicagelul ala face ceva treaba acolo. Nu cred ca e pus degeaba.
Sincer, in Timisoara nu am mai vazut de ceva timp. Erau la animax la Mall sau Real.
Ca idee insa, recomand introducerea unui pliculet de silicagel in astfel de cutii de teste. Absoarbe toata umezeala care poate afecta bandeletele.

De unde silicagel? Sunt in cutiile cu componente de calculator, in unele tuburi de medicamente (mai ales cele cu comprimate efervescente).

FireSplitter
08-12-2008, 14:25
Eh lasa. Folosesc testele chimice si gata. Oricum m-am convins ca nu is bune. Pacat de bani..puteam manca o pizza de ei :D

BMFCaesar
08-12-2008, 14:39
Sunt "martorul" :grin: lui Juwel la testele JBL vs testelor dedicate.
Pe mine pana acum nu m-au dezamagit. Personal.


Idem
Nu-s ele "cele mai exacte" dar nici inutile nu-s. Daca te pricepi iar testele sunt in termen si manipulate corespunzator, aceste teste pot face diferenta intre a sta relativ linistit la costuri minime.