PDA

View Full Version : Pana la ce varsta isi schimba carasii culoarea?!



Decamio
03-12-2008, 13:50
Buna ziua, iata ca a venit si randul meu sa pun intrebari despre carasi.
Am o carasita in varsta de aproape doi ani, in aceasta perioada are si icre.
Ideea este ca toata viata ei, de cand am luat-o a fost alb cu portocaliu (este un caras oranda)
De doua saptamani am vazut ca au inceput sa ii apara( mai ales pe cap) niste puncte negre - nu par bube.
Stiu ca carasii isi pot schimba culoarea, dar asta doar la crestere. Carasita mea are aproape 2 ani si acum vad ca are o pata neagra si pe corp.
Oare este posibil sa capete abia acum o noua culoare, ca unul din parinti sa fi avut negru? Sau ar trebui sa ma ingrijorez?
De mancat mananca, comportamentul este normal, cum il avea si inainte. Ca sa nu mai lungesc discutia, intrebarea de baza pentru care as dori sa primesc un raspuns sigur, nu pareri este : " este posibil ca dupa 2 ani de viata, carasii sa isi modifice din nou culoarea? este o varsta la care se opresc aceste schimbari, sau ma pot astepta sa ii apara o noua culoare peste 2 ani?

ciclid
05-12-2008, 04:07
Buna Floria!Pestele,ca orice animal cu sange rece,creste pana moare.Cromatoforii din epiderma carasilor,deobicei devin stabili odata cu maturitatea.Daca purcelusa are 2 ani si inca nu i s-au stabilizat culorile,te poate duce gandul ca e o varietate care creste mare,implicit o viata lunga...chear peste 10 ani ;)

Decamio
05-12-2008, 15:59
Pfff :mrgreen: Doamne ajuta! :P Merci pt raspuns, asta ma interesa, sa verific daca intr-adevar pestele, chiar si dupa ce atinge maturitatea, isi mai schimba culoarea... si se pare ca da.
Oricum, eu imi analizez milimetric pestii si in ultimul timp am observat ca incep sa ii apara solzi portocalii si in zona burtii (unde este alba). Oricum, dupa cate am observat de la ceilalti carasi pe care ii am, culoarea se schimba de la coada spre cap, iar la ea este exact invers.
Toate bune!