PDA

View Full Version : Ma lupt cu PO4



2Fast
02-12-2008, 18:42
Nu reusesc sa identific cauza pentru care PO4 este peste 1,8 ppm.Am masurat apa de la retea si are 0 ppm. Am schimbat apa in acvariu in proportie de 80% tocmai din cauza asta si in 2 zile iarasi PO4 peste 1,8.In acvariu de 360 litri am 7 neoni si 5 ancistrusi dintr-e care unul e matur.Mentionez ca aproape zilnic aspir cc de la ei.Oare asta sa fie cauza?Ancistrusii?Fertilizant am pus doar Tetra PlantaMin si am puse la radacinile plantelor capsule de la Tropica.Mai am puse inapa si pastile impotriva algelor de la Tetra AlgoStop Depot pe care conform indicatiilor din cutie mai tre sa le mai tin inca vreo 2 saptamani.Cam asta e tot ce am in acvariu momentan...A am uitat mai am si o radacina mare si plante la un nivel mediu (ca si aglomerare).
Poate reusiti voi sa identificati care e cauza pt care imi creste Po4 in halul asta.

andreic
02-12-2008, 19:10
Le dai cumva de mancare hrana vie sau orice altceva pe baza de carnita?

2Fast
02-12-2008, 19:42
Ca sa fiu sincer de 4 zile nu le-am dat mancare deloc.Abia azi le-am dat.Deci de cand am facut schimbul de apa in proportie de 80% (asta fiind vineri) si pana ieri cand am facut testele de apa nu am pus pic de hrana in acvariu.Mentionez ca am incercat sa il reduc si cu Sera Phosvec si fara rezultat :cry:

cristi_ionescu_79
02-12-2008, 20:31
e posibil sa fie ceva decedat pe acolo?
mi se pare fff suspect ce se intampla la tine ...

Ro_land
02-12-2008, 21:15
Si eu am avut astfel de manifestari, numai ca atunci aveam valori de pana la 10ppm de PO4. Nu am gasit explicatia. Acum in mod natural am aprox. 0.5ppm.
Incearca sa folosesti PhosEx (http://jbl.de/factmanager/frame_page.php?action=show&PageMode=2&IdType=2&Id=199&linklabel=PhosEX+ultra) in filtru. Mie mi-a fost de folos. Coboara nivelul fosfatilor la zero sau aproape zero in 24-48 de ore.

PS am corectat linkul de mai sus.

2Fast
02-12-2008, 23:20
Mort nu e pt ca recent am rearanjat decorul si am scos tot.A ramas doar substratul.

sorin1701
07-12-2008, 00:58
Cu nitratii cum stai? De obicei un plus de nitrati duce la o proasta asimilare a fosfatilor (de obicei N/P=3/1).
Ar mai fi una din variante o hrana cu multi fosfati, de obicei o hrana echilibrata are reteta NPK 8,1.5,1.
O alta sursa de fosfati ar fi pastilele de la tropica (conform declaratiilor au P=4%), iar daca ai inpanat bine cu asa ceva, si nu ai respectat reteta de maxim 1 capsula la 25cm^2/6-12 luni sau 1-3 capsule /planta in functie de marime.... De obicei astea se pun pentru suplimentarea echinodorusilor (care sunt mari gurmanzi de macronutrienti).
Mai sunt si alte surse de fosfat, cum ar fi medii din filtre care se descompun in timp, cantitati mari de sulf, aluminiu (astea le vezi prin o neasimilare a fierului), etc.

andreic
07-12-2008, 02:12
De obicei un plus de nitrati duce la o proasta asimilare a fosfatilor (de obicei N/P=3/1).

Serios? Deci daca am nitratii 10 ar trebui sa am fosfatii 3.3? Uau, saracul Redfeld ce o zice? parca era 16/1(N/P) tinand cont de numar de atomi si, dupa unii autori, daca tii cont de masa rezulta o proportie de 10/1(N/P), nicidecum un 3/1. Sa nu mai zic ca, in cazul unui bazin cu nitrati 30, nici nu mai merita sa iau in considerare... Inca ceva, omul are si biofilm, asta denota ceva pestisori morti pe acolo.

2Fast
07-12-2008, 14:20
Acum ca am bagat si discusii noi veniti ce imi recomandati sa fac?Sa ma apuc acum sa scot tot si sa caut pestii morti?Sau mai bine sa ii las sa se acomodeze si apoi sa fac cercetari.Daca zici ca si pastilele de la tropica au efect ar trebui sa ma apuc sa scormonesc substratul sa le scot???Mai sunt si alte cauze pt care ar putea sa imi apara biofilmul in afara de pesti morti?C totus nu cred ca am pesti morti...

mita
07-12-2008, 23:00
Hai sa ma bag si eu in seama :oops:
Nu cred ca nivelul de PO4 e de la pastilele acelea. Sincer.
Legat de raportul de 3/1, sorine, sorry, nu pot sa nu tac. Cu un asa raport intr-un acvariu e mai nasol decat crezi!
Parerea mea e ca ai fosfatii asa mari, fie de la o mancare vie (sau ma rog, congelata), fie de la o mancare uscata de proasta calitate si, nu in ultimul rand, din cauza lipsei consumului plantelor. Pune niste plante mai serioase acolo.

2Fast
08-12-2008, 00:43
Pai acvariul nu mai arata asa cum il vezi in poza.Are mult mai multe plante.O sa pun o poza maine.Si legat de mancare am facut un "experiment" in care am schimbat apa 80% din acvariu (apa cu 0 po4) si timp de 4 zile nu am pus deloc hrana in acvariu.Dupa 3 zile PO4 era peste 1,8 ppm.Fara sa interactionez cu nimic asupra apei nici fertilizanti nu am pus.

mita
08-12-2008, 13:09
Ciudat, foarte ciudata chestie.
Intrebare de baraj: esti sigur ca testele cu care ai vazut aceasta concentratie sunt ok? Trebuie sa te gandesti si la varianta asta.
Sau, eventual, incearca sa testezi apa de la robinet, cea pe care o pui in acvariu. Eventual sa vezi care e "functia" de crestere a concentratiei in acvariu dupa ce ai facut un schimb de apa.
In filtru nu s-a adunat hrana? Ai mai curatat floss-ul? Sa nu fi ramas ceva acolo, vorba lui andrei, un peste mort, ceva care iti da peste cap totul...
N-am alta idee.

2Fast
08-12-2008, 13:39
De 2 zile am adus discusi si inca nu ma apuc sa scormonesc prin acvariu.Ii mai las sa se acomodeze putin si apoi ma apuc ca vad ca nu am incotro.Am observat ca de radacini se gasesc prinse niste chestii albicioase oare sa fie alge?

sorin1701
08-12-2008, 22:17
Imi cer scuze @andreic, dar raportul N/P de 3/1 se refera la rata de asimilare a N si al P nu la ce ai in apa, adica diferenta nu valorile nominale.
Referitor la saracul Redfeld, nu ar zice nimic pentru ca el a studiat pe alge http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio , daca tu vrei sa cultivi alge nu-i nici o problema. Daca vrei dovezi, nu am gasit nici o solutie de fertilizare care sa aiba rata N/P mai mare de 8/1:
Fertilizant N(%) P(%) K(%) Rata N/P
Florish 0.07 0.01 0.37 7
Flourish Tabs 0.28 0.17 0.16 1.6 (in substrat)
Tetra Hilena Crypto 1.35 0 18 - (in substrat)
Hagen Plant Grow 0.3 0.08 0.08 3.75
A1 NPK 2.17 0.31 1 7
CryptocoryneTabs 0.3 0.38 1 0.8 (in substrat)
EchinodorusTabs 0.45 0.38 1 1.18(in substrat)
etc.
Apoi asa ca cireasa de pe tort
DuplaPlant 24 Drops (valori in ppm/l)
P=0.7, B=2, Cu=0.1, Fe=1180 :), Mn=1.3, Zn=0.1 (unde este N-ul)
Dupla plant tablet (valori in ppm/l)
K=2490, P=0.3, Mg=0.3, B=6.7, Cu=0.2, Fe=234, Mn=36.8, Mo=0.7, Zn=0.6.
Poti sa zici ca N este completat cu hrana. Dau niste exemple de hrana echilibrata:
Produs N(%) P(%) K(%) Raport N/P
Hikari 8.9 1.6 0.8 5.5
Rataj Arami 7.5 1.4 1.1 5.3
Sera GVG 7.3 1.4 0.8 5.2
Tetre Min 8 1.1 0.8 7.3.
Eu de obicei am mers pe rata din acvariu N/P de 7/1 si se vede ca si producatorii o recomanda. Rezultate bune am avut cu un produs cu reteta N=13, P2O5=4.5 K2O=6.5 (Vitaflora 2), cu corectia de 4g de KCl (in acvariu fara pesti), raportul N/P = 9.55 , pentru ca aveam alge (plantele cind se dezvolta rapid emana alicide, se pare ca nu numai plusurile de Mg si Mo ofera acest bust).
Daca te intrebi unde se duce acel rest de 4 din raportul N/P de la 7 la 3, banuiesc raspunsul se afla in procesul anaerob din substrat, pentru ca ciclu complet al azotului este
Compusi organici dizolvati--bacterii heterotrofe->NH3--nitrosomonas->N02--nitrobacter->NO3--bacterii anaerobe->N2
si in schimburile de apa ca re asigura un reset al acvariului la o perioada "t".
@2fast, parerea mea este cind folosesti o solutie de fertilizare adevarata (ma refer la solutia lui Windelov) nu te mai incurci cu "mranita" (solutiia Tetra). Uite de ca iti spun, ca necesarul de nitrat si fosfat il asigura capsulele si substratul in conceptul Tropica. Daca intri la ei pe site gasesti manualele. Sistemul consta in 4 piloni
1. Substratul
2. Plant nutrition capsule cu NPK 15;4;7.5 1-3 capsule/planta /4-6 luni
3. Plant nutrition lichid - fost Tropica Mastergrow cu NPK 0;0;0.8 5ml/50l/ saptamanal
4. Plant nutrition+ lichid cu NPK 1.34;0.1;1.03 5ml/50l/saptamina cind plantele se ingalbenesc, se subtiaza.... etc.
Daca citesti descrierea vezi ca capsulele sunt cu grad mare de risc in dezechilibrul acvariului. Iar cei de la Tetra introduc fosfatii prin alta cale decit pastilele pentru ca Crypto, cum am mai scris mai sus, nu contine fosfati, atunci fosfati trebuie sa contina substratul (care este exclus, pentru ca fosforul este un macronutrient si nu tine in substrat decit 4-6 sapt.), asa ca ramine doar lichidul. Asa ca ai facut o combinatie nefasta. Filmul biologic il obtin si eu la suprafertilizari, prima data l-am obtinut din combinatia de solutii Sera cu Dupla (acum am obtinut acelasi rezultat prin combinarea solutiei Dennerle cu pastile Tetra Crypto, pentru ca nu comandasem la timp CryptocoryneTabs, si mi se topeau criptocorynele). Pentru ca sa te linistesti cu animale moarte incearca sa faci un test de COD, il gasesti doar la Mihai Victor la Antipa (se pare ca am fluierat in biserica). Ca sa scapi de aceasta problema as folosi o solutie completa, daca ai inceput cu Tropica mergi inainte cu ea ca Windelov are o experienta destul de mare, si as mai introduce 2-3 Echinodorusi Bleheri ca sa traga pastilele (aceste pestile au fost concepute pentru echinodorusi). Apoi as pune un substrat si nu as mai incerca sa inlocuiesc substratul cu pastile complementare substratului, ci cu bile de regenerare a substratului.

mita
08-12-2008, 22:24
Sorine, no comment!
Merci insa pentru info!
Si data viitoare sa fii mai explicit! :mrgreen: Glumesc, dar crede-ma si eu am inteles ca te referi la raportul din apa.

andreic
09-12-2008, 12:56
Adica vrei sa imi spui tu mie ca ratia 3/1 se aplica tuturor planteleor? Ma indoiesc ca rata de asimilare este aceeasi pentru 2 plante din specii diferite. In alta ordine de idei, in linkul wikki nu am vazut sa scrie de alge ci de biomasa care nu insemna neaparat alge. De asemenea, nu stiu daca ai vazut bazinul meu care nu are alge dar in mod sigur are o proportie de 10/1 N/P. Am folosit de control si A1 NPK, iar rezultatele au fost mediocre, ca sa folosesc un cuvant frumos. In ceea ce ma priveste, la o proportie de 10/1 intre N/P obtinuta din aditia INDIVIDUALA de macronutrienti KNO3 si KH2PO4 care imi asigura si necesarul de Kaliu am un consum egal de nutrienti. Deci, prefer rata de 10/1.
Un lucru la care sunt de acord cu tine este faptul ca exista o mare posiblitate ca, aceasta combinatie de nutrienti pe care o foloseste sa fie cauza problemelor sale.

harry-ab
11-12-2008, 10:03
Sper ca folosesti apa de la retea in acvariul tau. Apa de fantana si de izvor din zona este destul de dura si bogata in fosfati asa ca nu o recomand. Daca folosesti apa din alta sursa decat reteaua orasului repeta testul de PO4 si vezi ce iese. ;)

2Fast
11-12-2008, 10:09
Folosesc apa de retea.


17.12.2008 Edit:

Am scapat in sfarsit de PO4.CU PhosEx Ultra de la JBL.Am pus in filtru si imi mentine PO4 pe la 0.04.Pt cei care vor folosi atentie ca trebuie clatit bine in apa inainte de a-l pune in filtru.