PDA

View Full Version : ancistrus vs plante



szabolcs
01-12-2008, 12:54
am si eu o intrebare, am "o pereche" de ancistrusi, care inca nu stiu daca sunt sau nu pereche dar intrebarea oricum nu are legatura cu asta ci cu faptul ca vreau sa tin un acvariu foarte bine plantat.
in ce masura deranjeaza ancistrusi maturi (inca sunt puiet) un acvariu aglomerat plantat? adica mai exact au ei treaba cu plantele in sensul ca nu incap de ele? sa le "rupa", sa le scoata din substrat? chestii de genu asta?
stiu ca ancistrusi maturi sunt lenesi, dar ....totusi ma intreb daca merge combinatia plante multe si ancistrusi.

andreic
01-12-2008, 13:10
Da, vei avea problemele enumerate de tine, in plus vei vedea ce frumos se vor vedea niste atisoare de cc prin plantele gazon. Inca ceva, dupa ce se vor dedulci, inevitabil, la maincarea celorlalti pesti, nu mai pun gura pe alge. In conseciinta eu unul nu ii recomand. Poate ceva de genul Otto, neritine, dar si astea fac mizerie cand depun oua.

2Fast
01-12-2008, 14:40
Si eu am ancistrusi maturi si trebuie sa aspir aproape zilnic substratul.E plin de cc de la ei ca de la neoni nu are cum sa fie chiar asa.Eu avand in momentul de fata doar ancistrusi si neoni :mrgreen: .Cu plantele nu prea imi fac ei probleme doar daca langa locul unde isi fac ascunzatoarea este o planta.Au prostul obicei sa sape in nisip pe langa pietre sau alte elemente de decor si daca e vreo planta prin zona o dezradacineaza.

cristi_ionescu_79
01-12-2008, 16:11
au prostul obicei de a sapa gropi pt ca mama natura le-a spus sa-si perpetueze specia. ancistrusii sunt niste pesti pudici carora nu le place sa si-o traga-n public (probabil ca e destul de jenant pt tata ancistrus sa fie vazut cu mustatile sculate de niste pui de neoni care joaca leapsa prin acavriu), asa ca au nevoie de "perdea" (aka o nuca de cocos, o teava de pvc, un ghiveci spart ..etc).
binenteles obiectul trebuie sa existe in acvariu si sa fie considerat sigur depunerii de catre mascul altfel nu-l va folosi .... si isi va sapa propria groapa ( :mrgreen: ce marfa suna ... ancistrusul isi va sapa propria groapa .... )

pricopi
02-12-2008, 15:09
eu mi-am dat ancistrusii.mi-au mancat toti echinodorusii (mai ales frunzele tinere).ajunsesem sa nu mai am nici o frunza intreaga din cele 6 specii de echinodorus.

Gaia
02-12-2008, 15:36
Poate apuc sa fac o poza sa vezi ce face un singur ancistrus matur intr-un acvariu de 160 l cu substrat deschis la culoare in doar 2-3 zile... La ancistrusi trebuie sa stai cu aspiratorul langa acvariu. Nu mai zic de plante. daca vrei acvariu care sa arate curat si sa iti stea plantele unde le-ai pus, scapa de ancistrusi cat sunt inca mici. Altfel e pacat de acvariul tau frumos. Legat de ce a recomandat andreic, as mai adauga crevetii caridina japonica. Neritinele intr-adevar mananca alge excelent dar iti vor umple acvariul de oua care arata foarte urat.
@cristi_ionescu: =))

szabolcs
02-12-2008, 16:18
se pare ca acvariul meu necesita o reorganizare inca din temelii, va trebui sa renunt la cateva specii si eventual sa ma reorientez catre altele noi.

apropo, ce spuneti de corydorasi, asta ca sa nu deschid alt topic cu acelasi titlu, merge cu un bazin frumos plantat? sau apar aceleasi probleme: scurma, misca subtratul .... agita apa clara de altfel ....

multumesc tuturor celor care au comentat mai sus.

Gaia
02-12-2008, 16:25
La mine cory sunt cuminti si nu fac nici mizerie. Scurma, dar nu cat sa scoata plantele.

cage
02-12-2008, 19:27
" 2fast" cum se numesc acei pesti albastri ?? sunt superbi :)

2Fast
02-12-2008, 19:48
Pangasius.Sau popular rechini, dar nu dinaia care papa surferi :lol: