PDA

View Full Version : Buna la toata lumea



kaput
02-11-2006, 23:53
Salut. Am cautat destul de mult un forum de acvaristica serios si sper ca v-am gasit. :grin:
Sunt nou in acest domeniu si as vrea sa-mi fac un acvariu frumos ptr ca este ceva ce-mi doresc de f. mult timp.
La ora actuala am asa: un bazin de 20L, filtru intern Aquael Micro de 250L/ora, pompa de aer, incalzitor cu termostat (nu stiu cati wati), termometru (incalzitorul nu seteaza bine temp, sau nu arata termometrul bine :grin: ), una bucata echinodorus (sper ca am scris bine) la ghiveci, si ca animalute: 2 gupy mici, 2 corry mici, si 2 hoplo de vreo 4 cm.
Problema este ca avand lungimea mica la bazin (37 cm) nu a fost chip sa gasesc vreun neon cu lumina calda la dimensiunea asta. Am cumparat din comert un neon: YZ8RR16 de 8 wati. Cica ar scoate 300 lumeni.
As vrea sa va intreb:
- Este acvariul suprapopulat la aceasta data?
- Ar putea sa dauneze lumina de neon pestilor sau plantei.
Planta o am de 6-7 zile si vad ca unele frunze mici au crescut nitel.
Multumesc anticipat eventualilor binevoitori.

LittleJ
03-11-2006, 10:48
incearca sa iti faci un acvariu de cel putin 50L e mult mai usor de mentinut echilibrul in el si o sa gasesti si neoane, cat despre incalzitor ori nu l'ai asezat calumea in acvariu ori e made in china si nu e bun de nimik (daca se defecteaza ori faci ciorba de peste ori inghetzata) ca si numar de pesti sa discutat pe aici pe forum pe undeva dar e in jur de 1cm peste/litru apa, citeste despre ciclare si o sa iti dai seama dc e indicat un acvariu mai mare oricum filtrul mi se pare putin cam mare pt acvariul tau salut

lupul-sur
03-11-2006, 11:10
Ne-ai facut kaput:P. Hoplo aia nu sunt foarte fericiti in cei 20 litri ai tai. Si nici restul pestilor. Scoate-i , poti baga si un ancistrus. Sa sti ca acum depinde de ecjinodorus, dar in general sunt specii nepotrivite pentru 20 litri. Si tenellus este mare acolo. Nu stiu ce sa iti spun mai mult :).

Shadow
03-11-2006, 13:26
sa stii ca Little J are dreptate.ori iti faci un acv mai mare oei scoti pompa aia de acolo.nu ai curentii de apa cam mari?daca tii acv resp poti pune un burete la pompa de aer si nu ai nici o problema.dar cred ca sfatul tuturor este sa faci un acv mai mare.mai mult loc pt pesti mai placut ochiului tau!

kaput
03-11-2006, 21:32
Da am inteles si multumesc tuturor pentru sfaturi.
O sa-mi fac un acvariu mai mare si pe acesta o sa-l folosesc drept maternitate.
Vreau sa donez o pereche de hoplo. Este cineva interesat in Constanta?

LittleJ
04-11-2006, 10:03
brava ;)

ionutlatcan
15-11-2006, 15:53
salutare si bine ai venit!!!