PDA

View Full Version : zapada in acvarii



bogdan94
08-11-2008, 19:09
am si eu o intrebare.locuiesc in bihor intr-o zona cu apa dura, daca in acvariu apa se evaporeaza si eu adaug alta sau o schimb piatra tot ramane, deci as putea pune apa de ploaie(curata) sau acum ca vine iarna sa pun zapada topita si adusa la acceiasi teperatura, si zapada va fi curata ??

andreic
08-11-2008, 19:39
In teorie se poate. Numai ca, in zilele noastre nu stiice contine apa de ploaie sau zapada, ce metala grele mai au prin ele. In conseciinta, te sfatuiesc sa achizitionezi o unitate de filtrare prin osmoza inversa. Nu mai sunt atat de prohibitive ca si costuri.

razvan
08-11-2008, 20:27
sau te profilezi pe ciclide africane, care prefera apa pe care o ai tu in zona.

manu
08-11-2008, 20:43
man,
daca reducerile de costuri de care vorbeste Andrei nu te-au convins si nici ciclidele de care vorbeste Razvan nu-ti plac, atunci poti merge la bunica la tara si foloseste cu incredere apa sau zapada de acolo.
cu criza asta mondiala eu zic ca am scapat de ceva fabrici si uzine .... simt miros de 'primavara' ;)

bogdan94
09-11-2008, 13:43
eu stau in cel mai mic oras din tara...mai am 15 km si ajung in varfu muntelui, daca imi trebui zapada curata gasesc aici< merg in padure sau pe camp ca gasesc,

bogdan94
13-11-2008, 14:46
m-am convins cu zapada , multumesc . Topicul se poate inchide