PDA

View Full Version : neoanele consuma cam mult;)



reptylesromgrup
08-11-2008, 16:35
sunt acvarist incepator si am mai avut eu pesti dar acum vreau sa fac crescatorie. Problema intervine la capitolu iluminare, deoarece pt lumina buna k sa consumi 2x36W doua neoane la un acvariu >100l cam mult fratilor! Am 18 ani, sunt electronist locul 2 pe tara, si ma gandesc sa gasesc cv mult mai economic si cu o putere mai mare de iluminare care sa ocupe si foarte putin spatiu.
Lucrez ca inventator sub numele de ReptylesRom, iar produsul care vreau sa il scot pe piata va consuma maxim 50W avand puterea a 3-4 neoane de 36W, va putea oferi lumina calda sau white, rosu, albastru, sau verde dupa cum veti dori. Avantajul va fi k avetzi o garantie de 1 an, iar noi va garantam k timp de 15 ani nu se va arde nici un bec :grin: . Deci datzi un ban si 15 ani no problem :lol: .
Al doilea produs pe care il voi scoate in curand din atelier se adreseaza crescatorilor. Un termometru multiplu, care va masura temperatura de pana la 8 acvarii(sau mai mult dar se va construi la comanda speciala), afisate pe un singur ecran ;) . Pretul va fi foarte mic dar mai trebuie lucrat putin la el , avand eroarea de 0.1 grade.

Alt_Razvan
08-11-2008, 16:54
OK.. cu puterea consumata de aceste produse, sa spunem ca este interesant.. Dar ce ne poti spune despre ceilalti parametrii ai luminii emise de aceste "lampi" (sau ce sunt ele)...
In acvaristica nu doar puterea consumate este importanta ;)
Deci, asteptam continuarea.

DaCiaN
08-11-2008, 18:15
ma ofer printre primii dispusi sa testeze produsele tale ;)

de_mmonic
08-11-2008, 19:13
salut, foarte interesante ideile tale si iti apreciez efortul, sa speram ca va iesi ceva bun deoarece si eu am o problema la consumul curentului, avand 6 neoane de 36 w care merg 12 ore zi si inca 2 de 18w la fel 12 ore pe zi

reptylesromgrup
08-11-2008, 21:46
Prima data voi construi o lampa cu ce gasesc in Romania noastra draga, dar pt o lumina mai buna calitativ aduc piesele cu care fac din Suedia, si sa speram k plantelor le va place :grin:

andreic
08-11-2008, 21:51
Daca mai continui sa scrii cu chat/irc, lucru interzis de Regulament, dar ce este Regulamentul pentru un inventator, iti vor dispare topicurile instant. ;)

Calin
09-11-2008, 01:06
Macar da-ne asa un indiciu...ce anume vei inventa nou. Pe ce principiu vor functiona? :grin:
Incandescenta...descarcare in gaz? Sau un mod nou de a produce lumina :?:
Pai il brevetezi si dau astia faliment cu "neoanele" lor cu tot. ;)

razvan
09-11-2008, 07:25
http://en.wikipedia.org/wiki/Wimshurst_machine

dinescu
09-11-2008, 08:47
Pun pariu ca e vorba de ceva leduri la mijloc... :roll:

razvan
09-11-2008, 09:37
mai tineti minte vorba aia cu piatra aruncata in apa??
deja ne-am strins destui care sa o scoatem, asa ca, pina la noi detalii CONCRETE, preturi CONCRETE, oferte CONCRETE, TOPICUL SE INCHIDE.

si ca sa aveti de discutat pe aceeas tema, mi-a spus un coleg "extrem de bine informat" ca cica BOSH, ar comercializa o centrala de apartament cu randament de 120% ;) , in pofida prostiilor sustinute de catre nenorocita aia de stiinta autointitulata fizica, care spune ca perpetuum mobile.... domnule gadea, domnule cristoiu ... NU IEGZISTA =))


pentru deblocare, da pm...