PDA

View Full Version : Branhii inrosite la guppy



gigismintina
06-11-2008, 22:43
Seara buna,

Am observat la 2 din cele 3 gupite din dotare (blondele), ca branhiile au devenit mai rosii; ca sa fiu mai clar, cind le-am cumparat, daca ma uitam la ele din lateral, nu se vedea nimic deosebit. Acuma parca se vede rosul branhiilor (tot din lateral privind) mai accentuat.

Exemplu (nu prea clar, dar asta a fost cea mai reusita poza :():
http://www.flickr.com/photos/26626737@N04/3008158851/in/set-72157608582393942/

Sa fie motiv de ingrijorare, sau sint eu prea grijuliu? :shock:

Multam anticipat pt orice raspuns.

Toate bune si frumoase,
Gigi

Silvester
07-11-2008, 00:06
Din ce se observă în poză, branhiile sunt cam inflamate, aceasta se întîmplă de obicei cînd în acvariu sunt concentraţii mari de amoniac...
Pînă verifici nivelul "otrăvurilor" din apă, aplici soluţia "clasică" un schimb de apă de 15-20% şi o zi de post... ;)
Trebue urmărită şi starea generală a peştilor, dacă sunt vioi, dacă au apetit..
Ţine-ne la curent !
Cheers!

gigismintina
07-11-2008, 09:35
Multam mult pt raspuns.

Pestii sint ok, adica inoata, se agita, de mincat maninca, masculii isi fac treaba bine (adica fugaresc femelele de ici colo). Nu am a ma plinge :).

Cit priveste "otravuri", eu folosesc acele magice "6 in 1" testere pe lamele de hirtie care imi arata valorile pt clor, ph, duritati, nitriti si nitrati. Dupa schimbarea apei de ieri valorile erau in limitele marcate pe grila de control a testerului. As scrie aici valorile dar acuma sint la munca si nu le am. Diseara as putea sa le adaug la topic.

De 2 saptamini schimb apa relativ des, cam la 5 zile in proportie de ~ 20% (in acvariu de 54 litri din care trebe scazut substratul, pietrisul si deco schimb cam 10 litri).
Ce-i drept, dupa schimbatul apei (care se intimpla seara) nu le dau mincare decit a 2-a zi dimineata, dar asta nu face cit "o zi de post". Poate ca aici gresesc...

Toata stima,
Gigi

Silvester
07-11-2008, 10:43
Faci foarte bine că îi hrăneşti deabia a 2-a zi dimineaţa. Cînd facem schimbul de apă e bine ca peştii să nu fie hrăniţi...
Ziua de post, de exemplu, la mine este luni...cînd nu am timp să mă ocup de ei în detaliu, exceptînd puii&juvenilii, care trebue hraniţi normal... ;)
Indiferent de teste, pentru un acvariu "ciclat" ca la carte, valorile la amoniac&nitriţi (NH3,NO2) trebue să tindă la "0", la nitrat(NO3) o valoare mai mică de 40-50 ppm e ok, dacă sunt mai mari pt a scăpa din impas, facem un mic schimb de apă...

Доброе Утро ! (Dobroe Utro - Good Morning)

gigismintina
07-11-2008, 10:54
Cu nitritii stau bine (cel putin asa spune testerul). Nitrati sint ceva ceva (testerul spune iarasi ca e ok), dar trebui sa ma uit exact ce valoare are.

Pt amoniac nu am inca tester, si nu stiu daca e asa de important incit sa necesite tester.

Cam atit acuma pina ajung acasa. :)

Mari succese,
Gigi

w1ckzz
07-11-2008, 14:38
Aceasi problema am si eu...numa`i ca e mai ciudat la mine...femela era gestanta nu avea nimic în neregula dupa ce a fatat am observat a 2`a zi ca este rosie la branhii a 2 `a zi dupa ce a fatat mai era doar un pic rosie...ieri nu mai era rosie acum cand am venit de la scoala, am observat ca iarasi e unpic rosie....o sa aplic aceasi metoda care a zis-o silvester, schimb de apa mai des si o zi de post ms mult :grin:

gigismintina
07-11-2008, 22:09
Imi raspund singur la intrebarea de mai sus:
Dupa sapat pe internet, se pare ca amoniacul e mult mai periculos decit nitritii-nitratii (exemplu: http://www.fishdoc.co.uk/water/ammonia.htm).
Aşa e! Amoniacul e cel mai periculos (editat Silvester)
Cine imi poate spune si mie un tester bun pt amoniac? (eventual experiente personale, samd). As vrea sa testez si asta dar nu stiu care tester ar fi ok.

Ca de obicei, multumiri anticipate,
Gigi

Silvester
08-11-2008, 10:34
Gigi dragă, păi în cel de al doilea post din topic tot AMONIACUL l-am incriminat :? In rest "baieţii" citaţi de tine pomenesc de soluţiile de urgenţă, singurele ce pot da rezultate imediate în acest caz:
" 1.Partial water changes on a daily basis until an acceptable level is obtained(schimburi parţiale de apă zilnice pină la atingerea unor nivele...)
2.Reduce or stop feeding"(reducerea sau oprirea hrănirii...)
Astea fiind "axiome" ale acvaristicii...
În privinţa testelor de amoniac, nu ştiu, problema e o ţîră mai complicată în funcţie de PH, AMONIACUL trece în versiunea ceva mai puţin toxică AMONIU şi normal, viceversa...deci testele ajută şi nu prea
Eu aş ataca problema din alt unghi, sunt posibile 2 scenarii:
1.Ori acvariul nu a fost "ciclat" ca la carte şi atunci în momentul introducerii peştilor echilibrul s-a stricat...
2.Ori acvariul (bacteriile denitrificatoare) au fost afectate de cauze externe chimicale şi alţi poluanţi care(posibil) vin o data cu apa de schimb...
Una peste alta eu aş merge cu soluţia ciclării din mers, recte schimburi mici de apă zilnice, hrănire light sau post, refacerea culturii de bacterii cu nişte NITRIVEC de la Sera...
Ps.Felicitări pt puiuţi ;)

Mit freundlichen Grüßen(mai supărat puţin :mrgreen: )
Silvester,

gigismintina
08-11-2008, 11:29
Gigi dragă, păi în cel de al doilea post din topic tot AMONIACUL l-am incriminat :? In rest "baieţii" citaţi de tine pomenesc de soluţiile de urgenţă, singurele ce pot da rezultate imediate în acest caz:

Eu ma refeream la faptul ca nu eram sigur daca testul de amoniac e important sau nu. :), nu la cauza.

gigismintina
08-11-2008, 12:07
Asa, ca sa recapitulez:

- joi am schimbat apa (procedeu standard):
- apa lasata 2 zile la declorinat
- "aspirat" fundul acvariului contra mizeriilor lasate
- inlocuit ~ 20% apa in acvariu
- vineri vorbit pe forum + citit alte forumuri + vizita la pet shop.
- cumparat de la pet shop NURAFIN (nu stiu daca e si in RO). E un adaos biologic care se lauda ca elimina/reduce Amoniac si nitriti. Dimineata administrat o doza de NURAFIN.

Sa vedem cum evolueaza. Multumesc pentru hintul cu amoniacul.

Inca mai am o retinere: am citit pe internet ca branhii rosii apar si cind pestele e infectat cu Dactylogyrus/Gyrodaktolus. Ok, recunosc ca dintre simptome apare decit roseata branhiilor, dar nu pot sa nu ma gindesc si la posibilitatea asta.
Sa speram numai de bine, si ca sint eu un pic paranoic, dar acuma ca au aparut si puii, imie si mai greu sa nu ma gindesc .....

Vise marete,
Gigi

Silvester
08-11-2008, 17:52
N-aş crede că magazinele din Germania vînd peşti cu paraziţi sau importaţi ieri şi vînduţi astăzi, fără carantină fără nimic ca în ro...
Din cîte stiu eu o modalitate eficientă de eliminare a amoniacului&amoniu este filtrarea prin zeolit, care se înscrie cu succes în gama de remedii "naturiste".
Sincer să fiu, sunt de modă "veche"... ciclare cu zamă de filtru vechi şi o mînă de pietriş dintr-un acvariu ciclat... ;)
Am evitat pe cît posibil "chimizarea" pt că oricum, apa ce vine la robinet are "păcatele" ei...
Amoniacul&amoniul îl diluam cu apă, Nitrivecul ce ţi l-am recomandat venea în spijinul şi în " întărirea " culturilor de bacterii deaja existente...
Oricum, un lucru esenţial, la filtru nu care cumva să te împingă păcatul să umbli pînă cănd nu rămîne fără debit sau cu un debit redus...din motive de stabilizare si protejare a culturilor de bacterii...

99&vise... plăcute :mrgreen:

gigismintina
08-11-2008, 18:09
N-aş crede că magazinele din Germania vînd peşti cu paraziţi sau importaţi ieri şi vînduţi astăzi, fără carantină fără nimic ca în ro...

Nici eu nu cred, mai ales ca de citeva ori, la petshop chiar erau acvarii cu pesti abia adusi din care nu puteai sa cumperi citeva zile.


Din cîte stiu eu o modalitate eficientă de eliminare a amoniacului&amoniu este filtrarea prin zeolit, care se înscrie cu succes în gama de remedii "naturiste".
Sincer să fiu, sunt de modă "veche"... ciclare cu zamă de filtru vechi şi o mînă de pietriş dintr-un acvariu ciclat... ;)
Am evitat pe cît posibil "chimizarea" pt că oricum, apa ce vine la robinet are "păcatele" ei...
Amoniacul&amoniul îl diluam cu apă, Nitrivecul ce ţi l-am recomandat venea în spijinul şi în " întărirea " culturilor de bacterii deaja existente...
Oricum, un lucru esenţial, la filtru nu care cumva să te împingă păcatul să umbli pînă cănd nu rămîne fără debit sau cu un debit redus...din motive de stabilizare si protejare a culturilor de bacterii...

Am bagat la cutiuta :). Multam mult pentru share-uit.

Mari sucese.

Silvester
18-11-2008, 10:58
Suntem curioşi de epilog...
Realizări măreţe!

gigismintina
19-11-2008, 11:11
Suntem curioşi de epilog...
Realizări măreţe!

Salutare,

Acuma e mult mai bine, pestii arata ok (nu mai au branhiile asa de rosii).
Se pare ca era o iritatie, deci Silvester, ai avut dreptate. De retinut si pentru ceilalti. :thumbright

Mi-am luat intre timp si test de amoniac, ca sa fiu sigur ca nu mai patesc ce am patit deja.

Multam pentru grija, Silvester :grin:.
Gigi

Silvester
19-11-2008, 22:41
Salut!
Ne bucurăm (sincer) că nu s-au înregistrat pierderi, am pus intrebarea şi pentru ceilalţi colegi care au mai aflat ceva...
Mulţam fain de apecieri!