PDA

View Full Version : tetrazona



LittleJ
29-10-2006, 09:45
salut...am 16 tetrazoane in acvariu...eu zic ca se deosebesc foarte bine care sunt masculi si care sunt femelele ii am de vreo 3-4 luni in acvariu plus cat ia fi tinut vanzatorul...deci nu stiu ce varsta au, acuma intreb deoarece am vazut 2-3 femele care au o burta de stau sa explodeze, nu stiu sa fie de la mancare sau sa incerc sa le scot sa depuna? multumesc mult salut

shadyworld72
30-10-2006, 11:01
Majoritatea pestilor devin maturi la varsta de 8 luni,deci cred ca si tetrazonii la fel.am si eu un acvariu cu pui,dupa ce se maturizeaza iti spun:))Numai bine!

DanIonita
06-11-2006, 14:22
Si in plus... la maturitate la aceasta specie pe acele dungi (negre albe sau verzi) apare o tenta de verde metalizat.

LittleJ
06-11-2006, 18:50
well verdele metalizat se vede...acuma tare mi'e frica ca au fost tinuti in conditi proaste de crescator (adica ingramaditi si nu sau dezvoltat calumea) dar am 3 fetite cu burtile foarte foarte mari luna ce vine o sa incerc sa ii bag la depus ;) sa vedem daca ii pot convinge :D

LittleJ
15-11-2006, 12:38
well zis si facut i'am pus la depus,am facut ca pe site aproape, am pregatit acvariul satita pe fund,temperatura etc, seara am prins fetita zdup inauntru, iar dimineata la 8 (abea m'am trezit) am prins un baietel mai mumos si l'am bagat inaintru, na ce sa zic fetita a fugit umpik dupa baietel si pe urma pauza au inceput amandoi sa stea in pozitia specifica tetrazoanelor si deocamdata nici urma de depunere eh mai incerc :cry:

ionutlatcan
15-11-2006, 16:18
baga doi baietei nu unul singur.

shadyworld72
15-11-2006, 16:41
Eu am reprodus tetrazona si cu un singur mascul,insa normal ca nu au fost fertilizate toate icrele.Oricum am obtinut 2 generatii bogate,in curand ii mut in acvariul mare.Nu am folosit plasa de fund,parerea mea este ca e ineficienta.Am preferat sa urmaresc pestii si exact cand au terminat treaba i-am scos.Ei isi mananca icrele doar dupa terminarea depunerii.

ionutlatcan
15-11-2006, 16:53
ai dreptate. eu spuneam sa puna doi masculi ca sa-i creasca sansele sa scoata ceva din treaba asta. se poate si cu unul.

LittleJ
15-11-2006, 20:11
na lasa ca a dat ortu pestoaica...nu am nici cea mai vaga idee conditiile apoape ca in acvariu doar ca temp a ridicat pana la 26-27gr :(

shadyworld72
15-11-2006, 20:40
temperatura e foarte buna,eu i-am tinut insa la 29.

ionutlatcan
16-11-2006, 07:55
sorry!!!

LittleJ
18-11-2006, 00:34
in seara asta am mai pus o preche la depus, deoarece din prima pereche care am puso la depus a murit femela, am avut ocazia sa verific daca avea icre asa ca am apasato pe burtica si conform asteptarilor mele avea icre, asa ca am prins inca o fetita la fel de mare ca si ea si am puso cu un baietel la depus abea astept dimineata sa o verific sa vad daca e ok sper sa nu dea si asta coltu, inca nu stiu dc a murit prima singura varianta destul de plauzibila ar fi sa o fi fugarita baietelu asa de mult incat sa faca infart (cred) wish me good luck ;) apropo am devenit exper in prinderea tetrazoanelor in 160L bine plantat :D zbyee

LittleJ
18-11-2006, 08:29
o rugaminte am, poate sa descrie cineva "dansul nuptial" al tetrazoanelor? adica in dimineata asta am sperat sa ii vad ca se iubesc catusi de putin, dar femela tot timpu statea in pozitia caracteristica tetrazoanelor cu capu in jos ca si cand ar fi obosita intr'un colt nu misca mai deloc, pe urma fugea umpik si iarasi isi gasea un colt :( cred ca moare si asta ca si cealalta :(( nu stiu ce sa ma mai fac cu ei plz helppp

LittleJ
18-11-2006, 09:13
am renuntat...am scos perechea afara din acvariul de depus si i'am pus la loc cu ceilalti in cel mare, deoarece baietelul devenise prea violent (dupa parerea mea) fetita nu stia unde sa se mai ascunda, dupa bolborositor era cel mai "safe" loc dar o ciupea si acolo asa ca am renuntat pana nu aflu mai multe despre asa zisul lor "dans nuptial" la mine cred k era bataia inaintea divortului :P salut

shadyworld72
18-11-2006, 11:35
Man...Uite aici cum am facut eu,foarte simplu si fara sa tin cont de toate regulile.In primul rand,umple acvariul de reproducere cu 2-3 zile inainte,seteaza temperatura la 28 de grade si baga o piatra de aer care sa nu creeze un curent prea mare(eu am lasat sa iasa doar un firisor de bule).Seara pe la 18 baga femela cu 2 masculi,sau doar cu unul,depinde ce tetrazone ai.Lasa-i in pace pana a 2-a zi pe la 10,sa nu-i sperii daca te uiti prea des la ei,si dupa ora asta verifica din cand in cand daca au inceput sa depuna.De cate ori am reprodus eu tetrazone,toata treaba s-a terminat in jur de ora 11,imediat dupa asta am scos pestii.Nu am folosit plasa de fund,dupa cum am mai spus intr-un post,pt ca nu am observat ca pestii sa isi manance icrele inainte de terminarea depunerii.Larvele eclozeaza dupa 24-30 de ore,in functie de temperatura.Dupa 4 zile poti incepe sa le hranesti.Incearca din nou si poate vei reusi!Multa bafta!

gabone
18-11-2006, 13:39
@shadyworld72: cand ai ales femela ai cautat una cu abdomenul mai mare?

LittleJ
19-11-2006, 14:48
greseala imensa am putut face :( acuma cand am golit acvariul pt depus ce observ pe fundul acvariului ICRE :(( erau albe, am scos incalzitorul din priza dupa ce am scos si pesti fiind ferm convins ca nu au depus presupun ca de acea sau albit sau ca nu au fost fertilizate oricum erau putin 10-15 doar :(( o sa mai incerc odata saptamana ce vine sa vedem ;)

shadyworld72
19-11-2006, 22:36
am ales femela cu burta cea mai mare,mai ales ca se vedeau si icrele in ea.

x_tziby
14-07-2009, 17:24
pune si u o poza cu femela cu burta mare sa me facem si noi o idee