PDA

View Full Version : Schimb de apa la picatura - la ce e bun, cum se utilizeaza



radu.a
01-10-2008, 18:23
Am cautat pe forum experiente si detalii de utilizare a schimbului de apa la picatura dar nu am gasit decat discutii despre tevi si instalatii, robineti si valve.

Deci...am o asemenea instalatie si vreau sa stiu cum e mai bine s-o folosesc, ce debite, ce probleme pot aparea...etc. Deja am facut (cred) o greseala - in perioada de ciclare a acvariului am lasat un flux de apa continuu in ideea de a dilua substantele nocive pana la stabilizarea mediului. Am masurat nitriti, nitrati, amoniac ...toti zero - i-a spalat apa. Problema e ca bacteriile nu s-au instalat in filtre pentru ca probabil nu au avut ce sa 'manance'. Acum am oprit de tot apa si astept ...Acvariul nu arata deloc bine.

Va rog pe toti cei care folosesc astfel de instalatii sa va povestiti experientele, cred ca va fi util pentru multa lume.
Multumesc.

Rattle
01-10-2008, 20:15
Pai schimbul de apa la picatura este exact ce spune... la picatura!

Ideea e sa schimbi zilnic 5%, maxim 10% din volumul net de apa al acvariului, nu mai mult. Iar in topicurile alea despre schimbul la picatura chiar se facea un calcul privind debitul de picaturi pe minut, astfel incat sa se inlocuiasca volumul de apa ales... eu zic sa le mai citesti odata...

radu.a
01-10-2008, 21:01
Astept totusi pe cineva care are experienta cu acest schimb de apa sa ne spuna mai multe despre efectele lui ...asupra plantelor si pestilor. Am inteles ca e cel mai indicat pentru dezvoltarea plantelor ...de ce ? Teoretic dilueaza fertilizantii pe care ii folosim in fiecare zi.

Mie deocamdata principalul beneficiu mi se pare a fi comoditatea operatiunii ...si la 1200 litri nu vreau sa ma gandesc cum as fi facut-o. As vrea insa mai multe hinturi.

Humbert
01-10-2008, 21:30
pai daca schimbi apa zilnic, in cantitate nici prea mare nici prea mica, tot teoretic vorbind, nu mai ai nevoie sa fertilizezi, pentru ca apa noua tocmai asta face, reface nivelele de nutrienti din acvariu

razvan
02-10-2008, 13:36
Astept totusi pe cineva care are experienta cu acest schimb de apa sa ne spuna mai multe despre efectele lui ...asupra plantelor si pestilor. Am inteles ca e cel mai indicat pentru dezvoltarea plantelor ...de ce ? Teoretic dilueaza fertilizantii pe care ii folosim in fiecare zi..

pai exact problemele astea s-au discutat deja in topicurile de care vorbeste rattle...