PDA

View Full Version : ajutor!



mir_1000
28-09-2008, 03:36
Am patru masculi maturi de guppy, diverse colorituri, care nu "se ating" sub nici o forma de femele, nu se imperecheaza!?!?!? sunt cumparati din cora pantelimon (daca are vreo importanta chestia asta). Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat; am gasit o hrana pentru guppy care cica ar stimula "obiceiurile naturale de imperechere la guppy" (Hikari Tropical Fancy Guppy), a mai folosit cineva o asemenea hrana, este adevarat ca stimuleaza imperecherea la guppy? Daca ma poate ajuta cineva in aceasta problema i-as fi recunoscator; pentru orice eventualitate las si un nr de tel: 0720 663 852, multumesc anticipat!

dan_c
28-09-2008, 09:21
Cred ca ar trebui sa mai adaugi ceva detalii: de cat timp sunt pestii impreuna, cate femele sunt, etc. Chiar niciunul nu isi etaleaza inotatoarele? Ca o copulare ca la mamifere nu o sa vezi niciodata.

mir_1000
28-09-2008, 10:32
Pana acum circa 2 saptamani am avut 1 femela matura (care din pacate intre timp a murit) timp de circa 4 luni a stat impreuna cu masculii; in momentul de fata am 3 femele intr-un bazin de circa 90 litri apa, bogat plantat si populat cu platty, molly, xipho si cativa pui de scalari; este evident faptul ca nici macar nu se apropie de femele, alte detalii nu stiu ce as mai putea da; precizez faptul ca de la toti am pui numai de la acesti guppy nu...

Silvester
28-09-2008, 23:34
Personal nu am folosit acest tip de hrană , deci nu pot să-ţi spun dacă e bună sau mai puţin bună în comparaţie cu o altă hrană uscată ...
Problema stă în primul rînd în vîrstă reproducatorilor ...pt rezultate optime femelele trebuie să aibă 3-4 luni iar masculii 4-5 luni maxim...si HRANĂ şi VIE pe cît posibil cel puţin o masă pe zi (micro , grindal)
Ideal ar fi ca femelele să fie crescute separat (virgine) pt a fi montate de masculul dorit....altfel rezultatele vor fi ca la loterie ...
Deci concluzia e că masculii s-ar putea (sigur ) să fie cam bătrîiori... :cry:

mir_1000
01-10-2008, 06:52
Se poate inchide, multumesc!