PDA

View Full Version : 2 cazuri ...



ciclide_africane
25-09-2008, 23:35
Va salut ,
Ma confrunt cu urmatorul aspect : Zona Buzaului se "bucura" de o apa foarte dura , iar eu am ca alternative urmatoarele situatii :
1- Apa retea robinet - PH=7.5 ; KH=10; GH=19
2- Apa dintr-un put forat la mare adancime - PH=8 ; KH=20 ; GH=5
As vrea sa ma luminati la urmatoarele nedumeriri ce le am :
a) La ex.2 - chiar e posibil asa ceva -PH&KH atat de mari comparativ cu GH?!
b) Pe care din cele 2 alternative sa merg ? Clar ...as merge pe alternativa nr.2 - doar in contextul in care as stii sigur ca prin aditie de CO2 presurizat - dau jos PH-ul si KH-ul . Intrebarea este - cam pana unde ar cobora maxim PH-ul si KH-ul la aditie de CO2?(aditie de CO2 - care totusi sa ma lase sa cresc si eu un gupp ...acolo... :lol: )

Tin sa specific ca valorile apei au fost calculate cu teste individuale de la Tetra , in repetate randuri .
Totul se va preta unui acvariu plantat , plante care nu musai se bucura de o asa apa dura ... ;)

Astept sfaturile/parerile voastre .

Va multumesc !

Juwel
26-09-2008, 00:22
Daca am inteles bine e vorba de un acvariu plantat si cu aditie de CO2 (plus fertilizanti banuiesc).

In locul tau as merge astfel:

1. Apa retea cu CO2 injectat si turba in filtru pentru acvariul plantat, cat si pentru pestisori. Mentionez ca am cam aceeasi apa la retea, difera KH care este 6. Cu aditie de CO2 am avut aceeasi valori, cu exceptia pH care a stat constant la 6,5. Turba nu pot sa zic ca a avut mare efect... Rezultatele le stii, se pot vedea si in poze.

2. Apa de put pentru ciclidele malawi pe care le ai. Parerea mea este ca e perfecta pentru asta (parere de incepator :oops: ).

Toate bune.

ciclide_africane
26-09-2008, 10:52
Mersi de interventie ,
Ideea e ca vreau ca una din variante sa o folosesc doar pentru un acvariu plantat .
Pentru ciclidele malawi am sa folosesc apa de la retea(robinet) .
Prin injectie de CO2 , sa nu scada PH-ul (8.0) si KH-ul(20) ...chiar deloc ? Stiam ca CO2-ul afecteaza si KH-ul. (sau gresesc?...)
Imi convine varianta nr.2 pt ca GH-ul este mult mai mic, iar eu in trecut am patimit din cauza valorii ridicate a acestuia.