PDA

View Full Version : Goldfish



CVL
19-09-2008, 15:05
Salutari
Am si eu 18 goldfish dar unul dintre ei nu se mai dezvolta si sta mai retras.....nu inoata numai cand trebuie sa manance iar in rest sta la mijlocul acvaiului si nu se misca aproape deloc...in schimb ceilalti sunt plini de viatza....ore care sa fie problema cu el ????
Mentionez ca ceilalti au crescut dublu fata de celalalt in dimensiuni intr-un interval de 3-4 luni.

zfcristian
19-09-2008, 15:10
In ce volum de apa ii tii, ce filtrare ai, ce schimburi de apa faci , cat de des si cata mancare le dai ?

CVL
19-09-2008, 15:48
Salut...eu ii tin intr-un acvariu de 300 L...am un filtru extern de 1000L/H.... PH-ul il controlez saptamanal....apa nu le schimb pentru ca tot timpul e foarte curata.. mancare le dau granule de marime medie numai bune pentru marimea pestilor...ii hranesc de doua ori pe zii timp de 2-3 minute...meninoz ca mai tin si un catfish (tandanus) care a ajuns destul de mare si cum inoata cred ca imi cam streseaza pesti....dar nu cred ca asta sa fie problema ca doar unul dintre ei e mai retras....

zfcristian
19-09-2008, 15:53
Ce inseamna ca nu schimbi apa?
Cand ai facut ultima oara un schimb de apa si in ce procentaj?

CVL
20-09-2008, 01:58
ultima data cand am curatat pietrisul acum 3 saptamni am complectat vreo 4-5 galeti de apa....in rest o data la 2 saptamani cam vreo 5 litri de apa mai pun sa complectez pentru ca scade nu am idee de ce...probabil se evaporizeaza de la caldura ce o emana neonul...temperatura apei e undeva la 18-19....dar acuma se cam incalzeste pe aicea nu prea stiu ce sa fac...dar sper ca apa nu se va mai incalzi mai tare... :grin: dar totusi nu am idee de ce pestele are comportamentul acesta asa parca traieste o lume a lui...nu prea inoata numai sta la mijloc....nu se misca deloc numai cand mananca...in rest STA..... :?

Decamio
20-09-2008, 11:06
CVL, apa trebuie sa o scoti si sa o schimbi cu apa proaspata. Ca sa fac o comparatie ca sa intelegimai bine, tu faci ca si cand, dupa ce ti-ai zugravit, nu iti stergi praful si mizeria ca mai se face uneori curent si il mai strange in colturi.
Apa da, se evapora, dar sa stii ca apa are si ea niste proprietati, are niste minerale in ea. Prin evaporare, mineralele raman in apa. Ai facut vreodata un test de apa? Eu zic asa, din curiozitate sa faci si sa vezi cum stai (ca eu zic ca nu stai foarte bine). TREBUIE scoasa apa, curatand excrementele si mancarea ramasa de pe substrat (chiar si 5 litri, numai sa o schimbi). Dar sa stii ca 5 litri la 200 de litri cat ai, e foarte putin.
Apoi torni apa noua, chiar de la robinet, daca nu ai clor in ea.
Pestii AU NEVOIE de apa proaspata.
Stii care este cheia foarte multor acvaristi de succes? schimba o mica cantitate de apa zilnica. Este modul perfect pentru a tine pestii sanatosi si apa proaspata. Apa ta este imbacsita si murdara, chiar daca filtrul o face sa para clara. Daca nu pe saptamana, macar schimba apa la doua saptamani si o cantitate tripla as spune, ca ai multi litri. Le vor fi bine pestilor tai daca ne asculti sfaturile. Daca nu, pestii tai se vor imbolnavi, iti garantez asta, stiu ce vorbesc. Mai ales ca ai carasi, sunt foarte sensibili la calitatea apei. Nu le-au aparut niciodata sangerari pe coada sau pe corp?
Deci, schimba apa mai des sau uite-te bine la ei, fa-le poze, filmeaza-i ca nu-i vad bine!! :cry:

CVL
20-09-2008, 16:16
salut
acuma numai ce am verificat PH-ul si imi e undeva la 6.6 eu cred ca e destul de bine....apa e foarte curata...resturi de mancare nu ramane pentru ca nu le dau numai cat pot sa manance...nu sunt chiar incepator....
nu cred ca apa sa fie o problema....semne de sangerare nu am pe pesti...ei sunt plini de viatza dar am unul care nu prea o duce bine si tare as vrea sa stiu care e problema cu el ca sa pot sa il recuperez cat mai am timp...!!!

mvlad4
20-09-2008, 16:55
ceva poze sau chiar un video ar ajuta...

CVL
21-09-2008, 02:20
ok...
acesta este pestele cu care am problema.....
http://img29.picoodle.com/data/img29/3/9/20/t_SDC10754m_8c233fe.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/3/9/20/f_SDC10754m_8c233fe.jpg&srv=img29)

si acestia sunt pestii mei plini de viatza (undeva in spate este cel bolnav pe care la numit sotia mea "Matilda" din cauza ca e cam retras :grin: )
se poate vedea si diferenta de maime si cand iam cumparat toti aveau aceasi marime...
http://img37.picoodle.com/data/img37/3/9/20/t_SDC10755m_558338e.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/3/9/20/f_SDC10755m_558338e.jpg&srv=img37)

Decamio
21-09-2008, 23:45
salut
acuma numai ce am verificat PH-ul si imi e undeva la 6.6 eu cred ca e destul de bine....apa e foarte curata...resturi de mancare nu ramane pentru ca nu le dau numai cat pot sa manance...nu sunt chiar incepator....
nu cred ca apa sa fie o problema........ si tare as vrea sa stiu care e problema cu el ca sa pot sa il recuperez cat mai am timp...!!!

Lasa ph-ul, un test de NO3 ai facut? sau de duritate... Zici ca nu esti tocmai incepator dar ai intr-un acvariu de 200 de litri cel putin 12 carasi, am dreptate? Tu intelegi ce se intampla CHIMIC in acvariul tau?
Chinui pestii aia, degeaba ti-ai luat un acvariu mare daca nu schimbi si apa.
Eu nu te inteleg, postezi ca ai un peste bolnav, vrei sa stii ce se intampla dar nu faci schimburi de apa...
Dar... stai ca m-am gandit mai bine. Adevarul este ca daca ai filtru puternic, adevarat, apa nu trebuie schimata. Cat despre pestele tau, stai linistit, e doar deprimat! :-<< :-<< :-<<
LE: oh, ai 18 carasi... dragut!

CVL
22-09-2008, 09:10
daca tu zici ca e deprimat ok...fie...dar din cauza asta sa nu se dezvolta....???....ore cat sa mai traiasca???....incepe sa imi fie mila de el....cand il vad si nu am ce sa fac....in legatura cu testele ele sunt ok...cu schimbatul apei nu prea sunt de acord sa bag apa cu clor si sa o scot asta care e ciclata...[/quote]

Decamio
22-09-2008, 11:28
Stai asa ca faci o mica confizue. ( ultima fraza era un sarcasm)
Deci, NU apa este ciclata, CI FILTRUL. Apa daca o lasi intr-un recipient 24 de ore si apoi o torni in acvariu nu ai probleme nici cu temperatura, nici cu clorul si cu nimic in general. Tu poti sa schimbi 15 litri pe zi ca nu patesc nimic bacteriile din filtru.
Vad ca nu are niciun rost sa mai discutam, poate ti-e lene sa o schimbi... trist.
Dupa ce o schimbi mai des, mai vorbim, pana atunci, toate bune!

CVL
22-09-2008, 15:00
auzi Decamio tu crezi ca apa e de vina....sau ca imi e mie lene sa o sa fac ceva pentru pestii mei...sa stii ca te inseli.....
eu am venit cu o nelamurire in legaura cu situatia unui peste pe care il vad de 3-4 luni ca nu se mai dezvolta pe cand toti ceilalti 17 o duc de minuni...la care tu sa zici ca din cauza apei unul nu mai vrea sa creasca....e ridicol ce spui (apropo pe toti ii tin in acelasi tanc de apa :mrgreen: ) :lol:

Decamio
22-09-2008, 15:31
auzi CVL, hai sa-ti explic cum sta treaba (desi nu stiu de ce iti mai raspund). Este posibil ca pestele sa fie slabit din cauza calitatii sau sa se intample ceva cu el, are organismul mai slabit. Carasii nu au sistemul digestiv ca alti pesti, ei nu digera hrana bine. Surplusul de vitamine sau mancare nu poate fi digerat la ei si ca atare, il arunca inapoi in apa.
Boala nu apare din nimic, ci dintr-o problema. Uite, hai sa lasam carasii, hai sa luam scalarii de exemplu. Sau oricare alt peste. Mai multi pesti - mai ridicat nivelul de amoniac. Eu nu spun ca daca vei schimba apa vei rezolva problema. Pur si simplu nu pot sa inteleg de ce nu o schimbi, pestii iti vor muri sigur daca continui tot asa. Ai auzit de sida scalarilor sau de boala aripioarelor rosii? sau de boala burtii umflate? sau de paraziti, mucegaiuri, ciuperci? Astea sunt cele care imi vin acum in cap, bolile sunt mult mai multe. Cum se fac astfel de boli? Prin neschimbarea apei.
Dar aici vorbim despre carasi care au sistemul digestiv cum il au si sunt sensibili la calitate. Repet, pestele tau este deja bolnav, daca schimbi apa nu stiu daca se face bine dar clar, nu ii vei imbolnavi si pe ceilalti. Eu m-am saturat sa incerc sa te conving, fa cum te taie capul, o schimbi bine, nu o schimbi, iar bine, e treaba ta :!:
PS: arata-mi unde am spus ca din cauza apei pestele nu mai creste....


(apropo pe toti ii tin in acelasi tanc de apa :mrgreen: ) :lol:
Cati ani ai?
De fapt nu imi mai raspunde ca nu mai vreau sa vorbesc singura.

Silvio
23-09-2008, 09:01
- E destul de incomod sa stai sa schimbi zilnic 15 litri de apa, dar macar odata la 2 saptamani schimba 50-60 de litri.
- Ar trebui sa schimbi cam 20-25% din volum la interval de 2 saptamani
- Nu este ceva iesit din comun, toti facem asta
- Eu am 5 carasi in 160 de litri, odata la 2 saptamani schimb 40 de litri de apa, mai ales ca sunt niste pesti care fac o gramada de mizerie.
- Nu ai probleme cu ceilalti 17 pentru ca sunt niste pesti destul de rezistenti, dar sunt convins ca in scurt timp nici ceilalti nu vor mai fi asa de vioi.

CVL
23-09-2008, 15:28
voi cand spuneti ca carasii fac multa mizerie la ce va referiti ?????
la mine apa e ca foarte curata.....maine ma duc la petshop cu apa sa imi faca toata testele posibile !!!!!!!!!