PDA

View Full Version : Problema cu oranda



mvlad4
14-09-2008, 09:55
Momentan in acvariu am un oranda de vreo 4-5 cm si un caras voalat de vreo 3 cm. Pana acum s-au impacat foarte bine - totul a fost ok. Acum 2 ore m-am trezit si cand m-am dus sa le dau de mancare am observat ca oranda il "fugareste" pe cel mic de numa. Tot sta in coada lui si nu il lasa in pace, cateodata il impinge din later destul de tare. De doua ore tot asa face. L-am luat pe cel mic din acvariu pentru vreo 5 min si oranda tot asa de agitat e, fuge prin acvariu, nu sta locului deloc.
Saptaman aceasta de luni le-am schimbat dieta, adica le dau Sera Goldy/Color/Royal , mazare si viermi (in zile diferite, normal). Inainte le dadeam numai mazare si ceva mancaruri cumparate de la un magazin din piata. Poate e cumva de la faptul ca i-am schimbat mancarea.
Stiu ca ,(virgula) carasii nu isi fac rau unu altuia, dar saracul voalat nu cred ca mai rezista mult cu oranda cel agitat langa el.
Daca cineva are ceva rezolvare la problema mea va rog imi spuneti ce sa fac, chiar nu vreau sa ii despartesc pe cei doi.

Multumesc si numai bine!


later edit: Deci acum m-am uitat mai bine pe fundul acvariului si sunt vreo 40 de bile micute micute aproape transparente, care am incercat sa le "absorb" cu furtunul dar nu se desprind. Oare sunt icre? Ce sa fac cu ele?

ciclid
14-09-2008, 10:15
Ori ai acvariu mic,ori sunt rase pitice...daca s-au reprodus cu toate ca sunt pitici.
Daca vrei sa-ti eclozeze ponta,scoate pestii din bazin...

mvlad4
14-09-2008, 10:25
Acvariul e de 70 de l aproximativ, si daca ii scot cam in cat timp vin pestisorii? Ce ma enerveaza pe mine e ca inca ala micu e tot fugarit de oranda. Nici o secunda nu il lasa in pace.

ciclid
14-09-2008, 10:44
Trebuie sa te obisnuesti cu ideea ca asa e natural pentru ei:sa se urmareasca cu insistenta.
Ori renunti la ponta,ori iti iei un alt acvariu,banuiesc ca nu doresti sa-i dai...,o sa dureze 2 saptamani pana sa poti muta alevinii.

mvlad4
14-09-2008, 10:49
Mersi ciclid pentru raspunsuri, de data aceasta nu mut pe nimeni, data viitoare o sa fiu mai atent! :grin: :grin:

mvlad4
15-09-2008, 14:28
Se pare ca la oranda i-au picat 4 solzi. L-am scos din acvariu si m-am uitat atent la el si ii lipsesc 4 solzi, 2 dintre ei i-am vazut pe fundul acvariului. Ce sa fac? Trebuie sa ii dau ceva vitamine sau ceva? E din cauza faptului ca ieri toata ziulica a fugit dupa celalalt?

Multumesc si numai bine!

ciclid
16-09-2008, 08:00
Se mai intampla ca pestii sa se raneasca de decoruri...
Pentu a nu mai avea probleme pe viitor,trebuie sa fim atenti cu 2 aspecte:
- nisipul sa fie de rau(boabele sunt rotunjite),
- Rocaria la fel:de rau,altfel pestii se pot rani in muchiile de clivaj.

Poti adauga drojdie(contine vitamine)in hrana,dar e complicat si se tulbura apa...o sa-i creasca alti solzi in locul celor pierduti.

mvlad4
25-09-2008, 12:13
Deci au trecut 11 zile de cand am postat primul mesaj, atunci carasul cel mic a depus. Astazi cum ma trezesc iarasi acelasi comportament, pe fundul acvariului numai icre. Asa de mic, si totusi sa depuna 2 doua ori la interval asa mic de zile?